1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Asma İskelelerde İş Güvenliği Talimatı

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kolay gelsin..;)

  Ekli Dosyalar:

 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
  Asma İskelelerde Alınacak Güvenlik Tedbirleri
  Madde 85 – Asma iskelelerin aşağı ve yukarı hareketlerini sağlayan makina, teçhizat ve vinçlerin, kullanmaya elverişli olduklarına ilişkin ve yetkili teknik elemanca kullanmaya başlamadan önce düzenlenmiş belgeleri işyerinde saklanacaktır.
  Madde 86 – Asma iskele, iş sırasında sağa sola veya ileri geri hareket etmeden asılı kalacak şekilde tespit edilecektir.
  Madde 87 – Asma iskelelerin taşıyacağı yükler, yetkili teknik elemanların verecekleri bir raporla belirtilecek ve iskeleye bundan fazlası yüklenilmeyecektir. Asma iskelelerde merdiven kullanılmayacaktır.
  Madde 88 – Asma iskele askısı için kullanılacak çelik veya kendir halatların yahut benzeri malzemenin her gün işe başlamadan önce muayene edilerek ezik, kopuk, çürük veya başka bir özrü olup olmadığı hususu yapı iş defterine kaydedilecek, ancak sağlam olduğu anlaşıldıktan sonra iskelede çalışma yapılacaktır.
  Madde 89 – Asma iskelerin, iniş ve çıkış yollarında herhangi bir engel bulunmayacaktır.
  Madde 90 – İskeleler yapılacak işe göre en ağır yüke dayanıklı olacaktır.
  Tuğla duvar ve sıva işlerinde kullanılacak asma iskelelerin tespit edileceği askı kirişi, 16 lık I putrel veya aynıdayanıklılıkta diğer malzemeden yapılacaktır.
  Asma iskeleyi taşıyacak halatların güvenlik kat sayısı 6 dan aşağı olmayacak ve bu halatlarda ek yeri, halka, başlık vebağlantı bulunmayacak, bunlar askı demirlerinden kaymayacak şekilde tespit edilecektir.
  Madde 91 – Asma iskele platformu için kullanılacak çift köşebent kesiti, 50x50x5 milimetre veya bu özellikte diğerprofilli malzemeden yapılacaktır.
  Madde 92 – Asma iskele vinç çerçevesini paltformun iç ve dış kirişlerine bağlayacak cıvataların çapı 5/8 parmaktan(inch) daha küçük olmayacaktır.
  Madde 93 – Askı kirişi, bina tavan döşemesine veya bina çerçevesine U civataları ile uygun ve dayanıklı bir şekildetespit edilecektir.Cıvata arkalarına 10 milimetre kalınlığında çelik bir levha konulacak ve cıvatalar çift somunlu olacak ve yaylı ve düzpullarla birlikte sıkılacaktır.
  Madde 94 – Yapı tavan döşemesine tespit edilecek askı kirişinin, iskele ve tespit için bırakılacak aralıkları birbirineeşit olacak ve U cıvatasının boşluğunu almak için I demiri üstüne, 10x15 santimetre kesitinde ahşap yastıklar konacaktır.
  Madde 95 – Platform genişlikleri, sıva işlerinde 80 santimetreden, duvar işlerinde 120 santimetreden azolmayacaktır.
  Madde 96 – İskelelerin duvardan olan açıklığı, malzeme takım ve aletlerin aşağıya düşmesini önleyecek şekildeolacaktır.
  Madde 97 – İskele içinde çalışan işçilerin başlarını korumak için en az 2,5 santimetre kalınlığında tahtadan yapılmışkoruyucu bir tavan bulunacaktır.
  Madde 98 – Asma iskelelerde her metrekareye 400 kilogramdan fazla yük konmayacak ve asma iskelede 4 den fazlaişçi çalıştırılmayacaktır.
  Madde 99 – Asma iskelelerde kullanılacak kanca, çengel ve benzerlerinin ağızları, güvenlik mandalı veya uygungüvenlik tertibatı ile kapatılacaktır.
  Madde 100 – Asma iskele korkulukları, en az 100 santimetre yükseklikte veara korkuluklu yapılacak, etek tahtalarıise en az 15 santimetre yükseklikte olacaktır.
  BEŞİNCİ BÖLÜM
  Sıpa İskelelerde Alınacak Güvenlik Tedbirleri
  Madde 101 – Sıpa iskeleler dayanıklılık ve taşıyacağı yükler bakımından yeterli sağlamlıkta ve uygun malzemeden yapılacaktır.
  Madde 102 – Sıva veya hafif işler için kullanılacak sıpa iskelelerde aşağıdaki özellikler bulunacaktır.
  1 - İskele genişliği 50 santimetreden az, yüksekliği 120 santimetreden çok,
  2 - Platformların kalınlığı 5 santimetreden ve genişliği 40 santimetreden az,
  3 - İskele kirişleri ve bacakları 5x10 santimetre kesitinden küçük,
  4 - Takviye için kullanılacak çapraz ve düz bağlantılar, 2,5x10 santimetre kesitinden küçük,
  olmayacaktır.
  Madde 103 – Sıpa iskelelerde, bacakları veya taşıyıcı orta kirişleri eksiz olacaktır.
  Madde 104 – İki sıpa iskele arası, merkezden merkeze 250 santimetreden çok olmayacak ve iskele ayak açıklığı,yüksekliğinin yarısını geçmeyecektir.
  Madde 105 – Sıpa iskele bacakları, düzgün ve sağlam yerlere oturtulacaktır.Bunun mümkün olmadığı hallerde, düzgünlüğü sağlamak için bacak altlarına konacak tek parçalı ahşap yastıklarınyüksekliği 10 santimetreden çok olmayacaktır.
  Madde 106 – Duvar işlerinde veya 120 santimetreden yüksekte yapılacak işlerde kullanılacak sıpa iskelelerdeaşağıdaki özellikler bulunacaktır.
  1 - Genişlikleri 125 santimetreden az,
  2 - Yükseklikleri 300 santimetreden çok,
  3 - Platform kalınlığı 5 santimetreden az,
  4 - İskele bacak ve kirişleri 10x10 santimetre kesitinden küçük,
  5 - Takviye ve çaprazlar 2,5x15 santimetre veya 5x10 santimetre kesitinden küçük, olmayacaktır.
  YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
 3. Ayşe Selcen CANDAN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Haliloğulları OSGB
  Teşekkürler Erkan bey iyi çalışmalar...