1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Asma kat ve çatı kısmı

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve Serkan Çokeker tarafından 22 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Serkan Çokeker İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  17884
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  İşletme içerisine sonradan yapılmış depo ve büro olarak kullanılan asma kat için tehlikeleri tespit ettim. Atlamış tehlikeler olabileceği ihtimali üzere sizlerinde görüşlerini almak istedim.
  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/07/20130717-2.htm de
  EK 1
  Binaların yapısı ve dayanıklılığı
  3 - İşyeri binaları ile bunlara yapılacak her çeşit ek ve değişiklikler, yapılan işin özelliğine uygun nitelik ve yeterli sağlamlıkta inşa edilir.
  Mevcut durum
  • İş yeri içerisine metal ve ahşap kullanılarak asma kat yapılmış.
  • Asma kat ahşap kalaslar ve metal kolonlar üzerine bindirilmiş.
  • Bina kirişlerinin demirleri çıkarılarak bu demirlerden destek alınmış.
  • Büro kısmında aydınlatma uygun değerlerde yapılmış.
  • Havalandırma uygun olarak yapılmakta.
  • Asma kat medivenleri yeterli genişlik ve eğimde değildir.

  [​IMG]
  Birde bu olaydan ayrı olarak bina bir duvar ve kapı ile 2 kısıma ayrılmış ve arka taraf kullanılmıyor.Arka tarafın çatısı kolonlar üzerine kalaslar ile tutturulmuş.Çatı çöktü çökecek. Bu alan kullanılmadığı için tamir-tadilat yada yıkılıp yeniden yapılması istenmelimidir yoksa kapısına gerekli uyarı levhaları koyulup girişin yasak olduğu belirtilse yeterli gelirmi?
 2. ergulkaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  96616
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Serkan Bey; fotoğraftan anlaşıldığı ve sizin belirttiğiniz üzere yerleşim yerinde tadilat yapılarak bir ofis kurulmaya çalışılmış, muhtemelen bina planlarında böyle bir bölüm yoktur. İmar kanununa göre yapılan tadilatlarda yapılacak değişiklikler belirtilerek bir dilekçe ile ilgili yerlere bildirilip gerekli izinler çıkınca yapılmalıdır. kısacası orada yasal olmayan bir çalışma olup olmadığı netleştikten sonra bir çalışma yapmak daha uygun olur gibi.
  Görüldüğü kadarıyla ehli kişiler tarafından inşa edilmiş bir yapıya benzemiyor zaten, neresinden tutarsan tut hatalı.
 3. Serkan Çokeker İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  17884
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Evet herhangi bir izin yada belge mevcut değil. O zaman Risk Analizinde belge-izin alınmadığı ve kullanıma uygun olmadığını belirtmek gerekir. Şu hali ile bir sarsıntı esnasında yıkılma riski var.

  Dükkanın 2'ye ayrılarak diğer kısmının kullanılmaması ve kullanılmayan kısmın çatısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yani çatının uygun olmadığı için yıkılmasını rapora eklemek gerekirmi?
 4. ergulkaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  96616
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Büyük ihtimalle işyerinin iki kısma ayrılmasının sebebi, çatıdaki belirtmiş olduğunuz tehlikeden kaynaklıdır. O kısım da işletmeye ait çalışma alanının bir parçası olması nedeni ile rapora eklenmelidir.
  Tehlike oluşturan durum illlaki çalışandan, çalışılan makineden, işletme içinde çalışma yapılan alandaki herhangi bir kaynaktan gelmek zorunda değil, çevreden ve dış kaynaklardan gelebilcek tehliklerde göz önünde bulundurulmalıdır.