1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Atölye çalişmalarinda iş sağliği ve iş güvenliği talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 7 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  ATÖLYE ÇALIŞMALARINDA İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TALİMATI
  1-Hat, motor, sigorta ve diğer elektrik tesis ve tesisatlarında tehlike mevcuttur. Bu gibi yerlerde sigorta buşonu değişmesi, arıza vs. işler sorumlu ve salahiyetli elektrikçiler tarafında ve gerilim olmadığı zaman yapılacaktır.
  2-Elektrik tesisatını, aydınlatma ve kuvvet tesislerini, bakım, onarım, lamba takma, şalter vb elemanların değiştirilmesi işleri sorumlu ve yetkili elektrikçiler tarafından yapılacaktır.
  3-Sorumlu ve yetkili olmayan elektrikçiler tarafından kontrol edilmeyen topraklama kullanılmayacaktır.
  4-Şalteri devreden çıkarmadan fişi çekmeyin, fiş takmayın.
  5-Elektrikle çalışan aletleri kullanmadan önce kontrol edilecektir.
  6-Güvenli topraklaması arızalı olan aleti kullanılmayacaktır.
  7-Dar ve rutubetli yerlerde düşük gerilimle çalışılacaktır.
  8-Hareketli ve döner kısımları korunmamış aletler kullanılmayacaktır.
  9-Arızalı alet, cihaz, makine ve teçhizatı kullanılmayacaktır.
  10-Çalışan makineye el ile veya başka bir malzeme ile müdahale etmeyin. Makine çalışırken yağlama ve bakım yapılmayacaktır.
  11-Ehliyetli olmadığınız makine ve teçhizatı kullanmayın.
  12-Kriko ile kaldırma yaptığınız aracın hareketini önlemek için mutlaka takoz koyulacaktır.
  13-Kriko ile kaldırma yaptığınız aracı, krikonun kaçırma ihtimaline karşı emniyete alınacaktır.
  14-Taşlama tezgahı, spiral taşlama makinesi, torna tezgahı, kaynak makinesi vb. makine ve tezgahları çalıştırırken gözlüksüz çalışılmaması, mutlak koruyucu gözlük takılacaktır.
  15-Atölye ve makinelerin yangına karşı korunması için atölyede, yağ döküntüsü, yağlı üstübü ve parlayıcı yanıcı şeylerin bulundurulmayacaktır.
  16-Yanıcı işlerde çalışırken sigara içilmeyecektir.
  17-Mesai bitiminde, tüm makinelerin ve ana panodaki şalterlerin kapatılması (yani elektriğin kesilmesi). Tüp başlıklarının kontrol edilerek kapatılacaktır.18-MAKİNE BAKIMI: a) Tüm dozer, yükleyici, ekskavatör, kompresör delici vs. iş makineleri, binek araçları ve kamyon grubu gibi makinelerin günlük, haftalık ve aylık periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılacaktır.b) Özellikle kamyon grubunda her aracın;-Fren sistemleri,-Direksiyon sistemleri,-Ön lastiklerinin yeni ve sağlam olmalarına özellikle dikkat edilecektir.

  Kaynak : yildizteknikisguvenligi.com