1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Atık su deposunda metan gazı zehirlenmesi

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Fırat Nurdoğan tarafından 16 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

İsg açısından hangisinin eğitilmesi daha önemlidir?

1. işçinin

40,0%
  2. işverenin

33,3%
  3. politikacıların

26,7%
  1. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaş malumunuz, bölüm başlığımız; Kaza inceleme ve araştırmaları. Bugün itibariyle bu başlık altında kaza ile ilgili paylaşmak istediklerinizin yanı sıra asıl irdelenmesi gereken ve bizler için birer ders niteliğinde olan Kaza sebep-sonuç ve önlenebilme ihtimalleri üzerine güncel olayları paylaşıp, tartışıp başımıza gelmemeleri ve kendimizi geliştirebilmek için bu başlığı açıyorum. Lütfen paylaşımlar için aşağıdaki kronolojiyi takip edelim ki, elimizde daha sonra eğitimlerde ve ihtiyaç halinde kullanılmak üzere aynı formatta doneler olsun...Ben örnekleyerek vermek istedim.

Kaza Tanımı: Atık su deposunda metan gazı zehirlenmesi

Kaza tarihi:16.06.2013

Yer: Muğla-Milas
    Kaza açıklaması: Muğla'nın Milas ilçesi, Güllük Beldesi'ndeki bir atık su terfi istasyonunda, atık su dolu 7 metre derinliğindeki depoya bakım yapmak üzere inen işçilerin dışarı çıkmaması üzerine yardım için aşağı inen çalışma arkadaşlarından oluşan toplam 7 kişi, metan gazından zehirlenerek öldü.
    7 işçi Güllük Beldesi'nin evsel atıklarını toplayıp, arıtma tesisine pompalayan istasyonda çalışmaya başladı. 7 metre derinliğindeki atık su dolu depoya ilk olarak işçilerden Mevlüt Özbakır indi. Depodaki gazdan etkilenen Özbakır'ın cep telefonundan arayıp yardım istemesi üzerine kuyuya inen diğer arkadaşları da gazdan etkilendi.
    İşçiler son olarak Şube Müdürü Mustafa Öztürk'ten yardım istedi. Yardıma giden Öztürk, kuyuya inerken ayağı merdivene sıkıştı. Bunun üzerine Öztürk de telefonla diğer işçilerden yardım istedi. Ancak, yardım gelene kadar Öztürk dışındaki gazdan etkilenen işçiler, suya düşüp yaşamını yitirdi.Öztürk te kaldırıldığı hastanede gaz zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetti.(http://www.cnnturk.com/2013/turkiye/06/17/metan.gazi.faciasi.7.olu/711956.0/)
    Kaza nedeni; Atık su deposunda biriken metangazı.(depo çatısında bulunan havalandırma bacasının kötü koku nedeniyle kapatıldığı iddia ediliyor)
    Kaza Öncesi alınması gereken önlemler:
    1-Depo baca kapakları asla kapatılmamalı.bu sayede biriken gazın tahliyesi sağlanır.
    2-Metan gazı dedektörü koyulmalı.( MAK.değerini aşan oranlarda alarm verir)
    3-Depoya girilmeden önce doğal yada uygun havalandırma gereçleriyle havalandırma yapılmalı.
    4-Havalandırma sonrası gaz ölçümleri yapılır.
    5-Gaz yoğunluğunun MAK . değerlerinin altında olduğundan emin olundukta sonra uygun gaz maskeleri ile kuyuya girilir.ortamda oksijenin olmama ihtimali yüksek olduğu için temiz hava beslemeli maskeler kullanılmalıdır.
    6-Buralarda tecrübeli ve usta işçiler çalıştırılmalı,bunlara uygun KKD ler verilmeli,tecrübeli bir veya birden fazla gözlemci görevlendirilmelidir.
    7-Kuyu ve lağım çukurları gibi derin yerlerde çalıştırılacak işçilere güvenlik kemeri ve sinyal ipleri gibi uygun koruyucu donanım verilmelidir.
    8-Aydınlatma için düşük voltajlı aydınlatma fenerleri yada exproof aydınlatma elemanları ile yapılmalı.
    9-Sonuç olarak dönüp dolaşıp yine her iş yerinde ve eklentilerinde düzenli aralıklarla risk analizi yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Arkadaşlar kaçırdığım,atladığım önlemler olabilir.ek önlemleri ekleyebilirsiniz.Kazalarla ilgili faydalı yorumlara ihtiyacımız var.Faydalıdan kastım belediye hatası,biz Türkler böyleyiz,şirketin hatası,isg uzmanı olsaydı böyle olmazdı vs.. gibi yorumlar konuyu okuyan arkadaşlarımıza bir şeyler katmayacaktır.Bunu yerine bu olayda'' depo içerisine sigara ile girebilecek bir işçi grizu patlamasına sebebiyet verebilirdi'' gibilerinden bir yorum başka aydınlanmalara sebep olacak, aynı tehlikenin farklı risklerine dikkat çekecektir..Sabrınıza Teşekkür ediyor, paylaşımlarınızla desteklerinizi bekliyorum..
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Metan gazı zehirleme değilde Boğmuş olabilir.Hidrojen sülfür çürük yumurta kokusu vardır ve 5sn içinde sizi bayıltır ve zehirler öldürür.ben bu kazanın H2S zehirlenmesi olarak görüyorum.

H2S(Hidrojen sülfür);

Kimyasal boğucu gazlar:Karbonmonoksit (CO), Hidrojen sülfür (H2S), Hidrojen siyanür (HCN),vb. dir.​

Hidrojen sülfür
    Hidrojen sülfür renksiz, havadanağır, kendine özgü çürük yumurta kokusu olan, petrol alanları, kanalizasyon vekimyasal endüstri alanlarında sıkça rastlanan bir gazdır. Genellikle lağımkanallarında ve eritme tesislerinde bulunur. Yanıcı bir gaz olup havaiçerisinde %6 oranında patlayıcı özelliğe sahiptir; zehirleyici bir gazdır.Havadan ağır olup ocakta taban kısımlarında bulunur. Bu gaz bazı hallerde kükürtihtiva eden dinamit ve barutların yanması neticesinde meydana gelmekte vegenellikle kükürt madenlerinde patlayıcı maddelerin kullanılmasını müteakipoluşmaktadır. MAK değeri 10ppm veya 15mg/m3 tür.​
    Etkisi: Havada%0,0001 konsantrasyonda tipik kokusu ile tanınır. Daha yüksekkonsantrasyonlarda bir süre sonra koku alma sinirleri felce uğrar ve kokualınmaz olur. Solunum yolu ile alınan H2S toksik tesir gösterir,mukozoları tahriş eder. Hücre içindeki fermentleri inhibe eder. Zehirlenmebelirtileri 200cc/m3 te başlar, 600cc/m3 te kısa süreiçinde ölüm gelir. H2S ile kronik zehirlenme kabul edilmemektedir.​
    Korunma:Havadaki miktarıkontrol edilmeli, çevre tedbirleri ile birlikte, kişisel koruyucularkullanılmalı. Tehlikenin fazla olduğu yerlerde periyodik muayenelerle sinirselbozukluklar aranmalı. Zehirlenme halinde; suni solunum yaptırmalı, %5 CO2içerenoksijen (Karbojen) verilmeli, gözler iyice yıkanmalıdır.​
  3. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynen katılıyorum.Metan gazı boğmuş olabilir.Bizimkisi ağız alışkanlığı metan gazı zehirlenmesi diye ağzımız alışmış.
    Katılmadığım nokta ise sizinde belirtiğiniz gibi hidrojen sülfür çürük yumurta kokusu olan bir gazdır.Her ne kadar havadan ağır olsa da depo kapağı açılır açılmaz hidrojen sülfürün kokusunu duyarları.Arka arkaya depoya giren 6 işçinin bu kokuyu farketmemeleri ötesinde işletme müdürlerinin yani eğitimli bir kişininde bunu farketmeden depoya girmesi beni yine kokusuz ve renksiz olan ve ortamda metan gazı olduğunu düşündürüyor. Metan gazı, sulu ortamda biriken bitkisel maddeler ve bataklıklarda biriken bitkisel ve hayvansal organik maddelerin kimyasal bozunmaya maruz kalması sonucunda oluşan ve bataklık gazı da denilen bir gazdır. Havadan hafif, renksiz, kokusuz ve parlayıcı bir gazdır. Havaya oranla daha hafif olduğundan dolayı, bulunduğu kapalı ortamın tavan kısımlarında toplanır. Havada, % 4-15 oranlarında bulunduğunda patlayıcıdır.Metan, esas itibariyle zehirli bir gaz değildir. Dokular üzerinde bir etkisi yoktur. Ancak, fazla miktarda metan bulunan havada oksijen oranı düşük olacağından, konsantrasyonun %10’u geçmesi durumunda oksijen yüzdesi %16’nın altına düşeceğinden, havasız (oksijensiz) kalma sonucu ölüm meydana gelebilir. Yinede hidrojen sülfür, etan, azot,asetilen,azot di oksit kapalı alanlarda bulunabilecek ve dikkat edilmesi gereken gazlardır...
  4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Eğitim şart. İşcilerimiz ve işverenlerimiz maalesef işini ciddiye almıyor. Ciddiye alanlar kuyuya gaz ölcümü yapmadan girmez. Ayrıca yanında muhakkak gaz ile karşılaşma riskine karşın techizat getirir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Ağustos 2013 ---
    Bizde insan hayatı ucuz. Nasıl olsa giden gitti kalan sağlar bizimdir.