1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Atık yağ bildirimi

Konusu 'Çevre,Atık Kontrolü ve Yönetimi' forumundadır ve kadir serkan tarafından 13 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. kadir serkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar

  Atık yağ bildirimiyle alakalı kafam karışık.
  Bir otomobil yetkili teknik servisinin iş güvenliğinden sorumluyum.Firma yetkilileri atık yağ depolanması ve bildirimiyle alakalı benden destek istedi.

  Atık yağ bildirimi bizimle alakalı mıdır? Öncelikle bunu merak ediyorum.

  İkincisi bildirim için neler yapmamız gerekiyor.Anladığım kadarıyla çevre bakanlığına bildiriyoruz

  Üçüncüsü atık yağları depolama alanının şartları nelerdir??

  Araştırmadan gelip hazıra konuyormuş gibi algılanmasın şuan yönetmelikleri, atık yağ bildirim formu v.s inceliyorum ama bunu yapmış hatta düzenli olarak uygulayan birinden yardım almakta istiyorum. Eksik yada fazladan birşeyler yapmamak adına

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
 4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Firma ek listede hangı gruba giroyor ise bünyesinde çevre görevlisi veya dışarıdan çevre yeterlilik belgesi olan çevre danışmanlık firmalarından destek almak zorundadır. atık kodları belirlenip bakanlıgın yetkilelendirmiş oldugu firmalara vermek ve online sistemden periyodik olarak girişleri yapmak durumundadır.Bertaraf ve geri kazanım gibi çevre konuları sizinle alakalı degıl sadece sız ısg yonunden degerlendirirsiniz
 5. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  22683
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Atık yağ bildirimi sizinle alakalı bir durum değildir. Atık yağ bildirimi Çevre Görevlisi yapar. Fabrika dışarıdan Çevre danışmanlık hizmeti alıyorsa o firma yapmalıdır. Bu işi size yüklemek istemişler kesinlikle kabul etmeyin.
  İkincisi atık yağ bildirimleri her yılın Şubat ayı sonunda form doldurularak Çevre İl Müdürlüklerine dilekçe ile yapılır. Yani 2014 teki atık yağların miktarlarının bildirimi 2015 Şubat ayında yapılacaktır.
 6. Gülden Ener Ertuğ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44154
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ulusoy Elektrik A.Ş.
  Öncelikle atık yağ bildirimi sizinle kesinlikle alakalı değildir.

  İkinci olarak, çalıştığınız firmanın 'Çevre Kanununca Alınması Gerekli İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik'in Ek I ve Ek II listesinde olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer Ek I-II listesinde yer alıyor ise bir Çevre Görevlisi Çalıştırmak yada bu hizmeti yetkili çevre danışmanlığı yapan bir firmadan almak zorundasınız. bu listelerde yer almıyor ise bu beyan dilekçe ile firmada bu konuda (diğer tehlikeli atıklar ile ilgilenen kişi ile aynı olamalıdır.) yetkili görevlendirilmiş kişi tarafından yapılabilir. Firma sizi görevlendirdi ise (ki genelde cevre ve İSG paralel olduğu için o şekilde görevlendirme yapılır.) siz yaparsınız. Kabul etmez iseniz firmada başkasını görevlendir ise başkası yapar. Her yıl Şubat ayı sonuna kadar bir önceki yılın beyanı yapılır.

  Üçüncü olarak ise atık yağınızın kategori analizini (yetkili çevre laboratuvarları yapıyor.) yaptırmanız gerekir. Eğer III. kategori çıkar ise o zaman PETDER ile görüşmelisiniz. I. ve II. kategori çıkar ise lisansli atık yağ geri dönüşüm tesislerine Ulusal Atık Taşıma Formu ile vermeniz gerekiyor.
 7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  sadece atık motor yağı değil,filtreler ,aküler, ömrünü tamamlamış araç lastikleri de çevre bakanlığından yetkili bertaraf/ geri dönüşüm firmalarına verilmelidir
 8. kadir serkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Peki listedeki kod numaralarına göremi belirleyeceğiz listede yer alıp almadığımızı
  yani nace koduyla faaliyet alanımızı belirliyoruz ya bunuda ona benzer bir numaraya göremi belirliyoruz
  Anlatabildimmi emin olamadım ama umarım anlamışsınızdır.
 9. Gülden Ener Ertuğ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44154
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ulusoy Elektrik A.Ş.
  Ek I ve Ek II listesinde nace kodu yer almıyor faaliyetin tanımı yapılıyor. Sizin faaliyetinize en yakın açıklamayı bulmanız gerekir. faaliyetinizi anlatan bir tanım yok ise listede yer almıyorsunuz demektir. Yani çevre görevlisine ihtiyacınız yok. Çevre faaliyetlerini görevlendirilecek bir personel yapabilir.
 10. kadir serkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkür ederim Gülden Hanım