1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Atıksu boruları, kimyasal madde boruları periyodik kontrolleri

Konusu 'Çevre,Atık Kontrolü ve Yönetimi' forumundadır ve Gözde Güvensoy tarafından 10 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Gözde Güvensoy İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Herkese Merhaba,

  Aşağıdaki konularda bilginiz dahilinde yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler, iyi çalışmalar.
  Sanayi tesisi içinde yer alan evsel atıksu, yağmur suyu, endüstriyel atıksu taşıyan borularla ilgili yasal mevzuatımızda yer alan gereklilikler nelerdir, mesela boruların periyodik olarak izlenmesi, herhangi bir kırılma, bozulma olduğu zaman yenilenmesi vb gibi konularda hangi yasal yönetmeliklere başvurmak gerekiyor? Ayrıca yeraltı suyu ve toprak kirliliğini önlemek amacıyla alınması gereken tedbirler kapsamında tesis içinde yer alan diğer borulama ile ilgili (yakıt tankları boruları, prosese giden kimyasal borular vb) için yükümlülükler (teknik şartnameye uygunluk, periyodik bakım, izleme vs.) nelerdir?
  İkinci sorum; yasal mevzuatımızda kimyasal maddelerin depolanması, yeraltı, yerüstü tanklarının çevre ve iş sağlığı açısından emniyet gerekleri ile ilgili yükümlülükler nelerdir? Bu konuda başvurulan mevzuat hangileridir? Sanayi tesisi içinde yer alan akaryakıt istasyonu, ve depolama tankları ile ilgili alınması gereken izinler nelerdir?

  Gözde Güvensoy
  Çevre Yük. Mühendisi
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yukarıdaki hususlar çok güzel arz edilmiş ve ciddi araştırma ve de kaynak taraması yapmak lazım geliyor.
  iş ekipmanları yönetmeliğinde tesisat işleri yılda bir diyor ve TSE standartlarına atıf yapıyor...
  ikinci husus içinde periyodik bakımlar için tanklar ile ilgili periyodik süreler ayrıca vermiş..

  Aslında konu bütünlüğü içinde ciddi araştırma yapmak lazım..Yukardaki konularına en az 10 tane Tez yada Doktora konusu çıkarılabilir..
  Ben biraz araştırma yapacam inşallah konu benide merakta bıraktı..
 3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  İlgili endüstriyel çalışma sadece İş Güvenliği Mevzuatının ötesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı mevzuat arşivini de inceleme gereği doğuruyor. Erkan Hocanın da dediği gibi çok detaylandırılabilecek bir araştırma.
 4. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bureau Veritas CPS
  öncelikle bakmanız gereken başlıkları yazabilirim buraya ki içlerinden araştırmanız sizin tesisi ilgilendiren kısımları almanız gerekmektedir. Örneğin İSKİ Şartnamesi , İLLER Bankası Şartnamesi (evsel atıksu , yağmur suyu, sanayi için ) , il çevre yönetmelik ve mevzuatlarına bakmanız hangi kapsama dahil olduğunuzu araştırmanız gerekmektedir. örneğin kirlilik yüklerine göre , atık türüne göre hep farklılık gösterebilmektedir.
 5. Gözde Güvensoy İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Erkan Bey, Sait Bey yorumlarınız için teşekkürler. Konu ile ilgili benim yaptığım araştırmaya göre İSİG tüzüğünde boru tesisatında alınacak güvenlik tedbirleri ile ilgili açık maddeler var ancak bu tüzük artık geçerli olmadığı için referans olarak kullanma şansımız olmuyor. Yine tehlikeli madde taşıyan atıksu boruları veya kanalizasyon borularının periyodik izlenmesi ve bakımı ile ilgili özel bir maddeye çevre mevzuatı kapsamında da rastlamadım, bu yüzden bu konuda foruma danışıyorum. Boruların etiketlenmesi, izlenmesi, bakımı ile ilgili yükümlülükler yeni İSİG yönetmeliklerinde iş ekipmanları yönetmeliği haricinde bir yerde tarifleniyor mu?

  İy çalışmalar