1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Atanamayan öğretmenlere mühendislik kapısı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Sevecen Günel tarafından 21 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Atanamayan öğretmenlere mühendislik kapısı
    Milli Eğitim Bakanlığı, atanamayan öğretmen adaylarına ‘mühendislik’ kapısını açıyor
    07 Ekim 2014 Salı, 03:39:43
    [​IMG] [​IMG]

Lütfi ERDOĞAN / HT GAZETE

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atanmayı bekleyen öğretmen adaylarını farklı sektörlere yönlendirmek için çalışma başlattı. Bakanlık, ilgili mevzuatta değişiklik yaparak öğretmen adaylarına mühendislik ve diğer alanlarda istihdam yolunu açmayı hedefliyor. MEB, son 10 yılda 457 bin 996 öğretmenin atamasını gerçekleştirdi. Eğitim fakültesinden mezun olan ve KPSS alan testinden yeterli puanı alarak atanmayı bekleyen öğretmen adayı sayısı ise 240 bin dolayında.

YÖNETMELİK DEĞİŞİYOR

Fen-edebiyat fakültesinde okuyan öğrencilerin farklı sektörde çalışmasına izin veriliyor. Eğitim fakültesinden mezun olan öğrenciler ise ilgili mevzuat gereğince yalnızca “öğretmenlik” yapabiliyor. Fen-edebiyat fakültesinde eğitim alan kimya bölümü öğrencisi, kimyager olarak özel sektörde veya kamuda iş imkânı bulurken; aynı fırsat eğitim fakültesinden kimya öğretmenliği mezunu olan kişilere verilmiyor. Bunu düzeltmek isteyen bakanlık, yönetmelikte bazı değişiklikler yapmak için kolları sıvadı. Yönetmelikte yapılacak birinci değişiklikle öncelikle eğitim fakültelerinin müfredatına, öğretmenlikte okutulmayan 2 veya 3 ders eklenecek. Bu sayede öğretmenlik ve ilgili bölümleri (fizik, kimya gibi) okuyan öğrencilerin eğitimi eşitlenecek. Yönetmelikte, bir başka değişiklik daha gerçekleştirilecek. Eğitim fakültesi mezunlarının (öğretmenlerin), diğer alanlarda çalışmalarının önü açılacak. Eğitim fakültesi ve fen-edebiyat fakültesi okuyan öğrenciler, aynı haklara sahip olarak farklı sektörlerde iş imkânı bulacak. Değişiklik en çok fizik, kimya, biyoloji gibi ataması olmayan alanlardaki öğrencilere yarayacak. Bu öğrenciler için mühendislik yolu açılacak.

KAYNAK
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İş Bulamayan Mühendislere de Doktorluk yolu açılsın :) bunun sonu yok...

Şu şartlar altında Fen Edebiyat Fakültesi ABC Bölümünün devlette atanma şansı yoksa ve de vatandaş sırf lisans okumuş olmak için kayıt olursa bu bile bile lades demektir ki sonradan gelip devlet bizi atamıyor dememeli... Herkesin kendi tercihi kendi kararı...
  3. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlginç ama devletin attığı adım atanamayan öğrenci sorununu çözmek adına gibi. kimya okumuş birini getirip inşaat mühendisi yapmıyor. kendi alanında mühendisler ile aynı şartları vermeye çalışıyor. ilginç geldi tabi ki ama burası Türkiye!!!
  4. Fikret Yetiştiren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78841
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Teknik öğretmenlere sınavla +1 yıl öğrenimle bu hak tanınmıştı.sonlandırıldı sanırım.Diğer branşlara nasıl uyarlanır anlaşılması zor .....
  5. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yazık bu memleketin haline...sonra bana niye inşaat mühendisliği yapmıyorsun diyorlar...
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bence olsunlar herkes iş güvenliği uzmanı oldu onlarda mühendis olsunlar. Hem senelerdir mühendislik işlerini görmüşlerdir bu işleri onlardan daha iyi kim yapabilir ( TANIDIK GELDİ Mİ ? ) :cool::Do_O
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sonra da beyin göçü oluyor derler. Beyin göçer tabi. Ne yapsın burada?
  8. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Ya hakikaten sen niye inşaat mühendisliği yapmıyorsun :D
  9. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Daha önce de ziraat mühendislerini ve bankacıları öğretmen yapıyorlardı ne haldeyiz ya ben artık şaşkınlıkla okuyamıyorum haberleri bu bile az diyorum.
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tabii ki,
    zaten onlar mühendislerden de iyi bilir aslında.ne de olsa mühendisler bir şeye karışmıyor. imza atıyor sadece.
  11. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şu anda risk mühendisliği yapıyorum bir sigorta şirketinde bir nevi eksperlik yani haftasonlarım tatil şantiyeden daha iyi para alıyorum sosyal ve yan haklarım mevcut riski az niye yapayım sence şantiyecilik her gün 150 tane inşaatçıyla takılmaktan bıktım:D
  12. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok artık bende ne mühendislik ne iş güvenliği uzmanlığı yapmak istemiyorum buyursun gelsin yapsınlar. bizede şans versinler bizde öğretmen olalım
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ya evet ya! ben de öğretmen olmak istiyorum. öğlen eve gitmek, yazın 2 ay tatil yapmak istiyorum
  14. tahakaan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    buraya kim getirmişse sizi..şu haberden bende öğretmen olmak istiyorum'a geldi ya durum..öğlen eve gidermişte 2 ay tatil yaparmış..olsaydın canım o zaman burdan hönkürceğine denir o zaman..haddinizi bilin cümleleri kurarken..
  15. Abdurrahman ZEYBEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127546
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ŞIRNAK OSGB
    böyle bir şey olamaz ya her bankaya gidiyorsun öğretmen vakıfta öğretmen madem bu işleri yapacaktı neden öğretmenlik okudu ha onu yapacaksınız o zaman bir mühendisede öğretmen olma hakkı verin öğretmenlik kapısı öğretmen dışında herkese kapalı ama diğer bütün kapılar öğretmenlere açık bu büyük bir haksızlık ama onlar çok ses çıkarıyor diye oluyor bütün bunlar 400 bin işsiz iibf var onlar için bir çözüm bulsunlar önce zaten her sene onbinlerce öğretmen alımı yapılıyor
  16. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir deliği kapatmak için başka bir yerden delik açıp yamamaya çalışma!
    durmak yok yamaya devam!
  17. yaşarsalur İSGforum Üyesi

bunu anket yapana yazık sizin gibi bencil insanlar yüzünden bu ülke bu hallerde evet şimdi bu adamı değerlendirelim adam meslek lisesinden çıkıyor ve eğitim sistemi yüüznden mühendislik yazamıyor öss laneti yüzünden mecburiyeti oluyor teknik öğretmenlik sonra mezun oluyor mühendislik için sınava giriyor ve kazanıyor mühendis olacak bitirirse fark derslerini eee bu ülkede zamanında mühendisler öğretmen olurken kimsenin sesi çıkmıyordu şimdi çıkıyor emin ol mühendis olarak sizden daha donanımlılar ve daha donanımlı olacaklar ee tabiki bu genel bir kavram kendine güvenen kişiler bu durumu destekler isyan etmez sen kaliteliysen kimse önüne geçemez son olarakta şunu söylüyorum itü malzeme ve metalurji mühendisliği öğrencisiyim herkes hakkettiği yeri elbet bulacaktır.
  18. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    terbiyesizleşmeyin
    benim haddimle ilgili konuşmak size düşmez, siz kendi haddinizi bilmiyorsunuz.
    Önce haberi okuyun. daha okumayı öğrenememişsiniz
    meslek lisesi değil, normal öğretmenlerden bahsediyor haberde, kimya öğretmeni mesela
    ne meraklısınız atlamaya
    teknik öğretmenlerin daha donanımlı olduğuna inanlara da nasıl gülsem bilemiyorum. hadi kendinizi eşit sayıyorsunuz bir de üstün görüyorsunuz.
    tüm ülke hatta dünya , bunu anlamıyor bir teknik öğretmenler anlıyor kendi değerlerini.

benim branşımın da teknik öğretmeni yok zaten,
    istese de geçemez. o yüzden bu yazdıklarım tamamen mantık ve hakkaniyet adına, herhangi bir dezavantajım yok.
    gerçi tekstil öğretmenlerini endüstri mühendisi yapmak istediler de onları o pozisyonda işe alacak kadar cahil işveren de olmaz sanırım. hiç alakasız bir okul bizimkiyle
  19. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Birine haddini bildirirken insan kendi haddini bilmeli! seviyesizleşmemek gerekir
  20. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle şıkları alaycı ve yakışıksız buldum. Ne mühendise ne öğretmene bu şekilde bir yaklaşım olmamalı.

Sorunun temeli her zaman ki gibi ülkeyi yönetenler ( yönetemeyen olacak aslında ) . Gerekli planlama ve istatistikleri yaparak ihtiyaca göre bölüm kontenjanları oluşturulsa kimse eğitimini almadığı bir işte çalışmak istemez. Yani kimse kimsenin işine salça olmaz. Zamanında kimlerin öğretmen yapılarak kontenjanların nasıl doldurulduğunu biraz araştırıp sorarak öğrenebilirsiniz. Mühendis kökenli bir sürü öğretmende mevcut. Benim bir sürü öğretmenim böyleydi. Sizin açınızdan da durum böyle olacak artık. Amacım siz biz oluşturmak değil bu arada.

Konu çok dallı budaklı, bir sürü şey yazılabilir.Ama temeli şu; işi bilmeyen adamlar kafasına göre ek bir yasayla bir değişiklik yapıyor, sonra mühendisi, polisi, öğretmeni birbirine düşüyor. Oyuna gelmeyin. Herkes işini layıkıyla içine sinecek şekilde yapsın yeter. Yapamayan zaten zamanla silinip gidiyor özel sektörde. Kamu için bir şey diyemeyeceğim. Orası %90 çiftlik maalesef..