1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Atanamayan öğretmenlere mühendislik kapısı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Sevecen Günel tarafından 21 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Havva USTAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Oncelikle atanamamis bir kimya ogretmeni olarak cevap verme hakkina sahip oldugumu dusunuyorum. Bir fen fakultesi kimya bolumu ogrencisinden kat ve kat fazla puanla bolume giris yapiliyor ayni fakultelerde ayni hocalarla ortak sinavlara giriliyor, onlarin haricinde formasyon alarak bolumlerimizden mezun oluyoruz. Ama onlarin yaptigi hic bir isi yapamiyoruz. Bu basli basina bir problem iken, meb de de atanamiyoruz.

Gelelim farkli meslekte calisma olayina.. bir ogretmen adayi bankada yada devlet dairesinde memur olabiliyor ve 4000 kod numarali "het hangi bir universitenin 4 yillik herhangi bir lisans bolumunden mezun sarti" sartla ataniyor bu kod egitimci muhendis iibf ci herkeze sunulmus bi firsat egitimcilere has degil..

2. Sorum.. madem muhendissiniz egitimcilerin muhendislik yapmasinda sakinca buluyordunuz sizler neden kendi mesleklerinizi icra etmiyorsunuz. Neden is guvenligi uzmani oldunuz.. bir insaat muh. Insaatta guvenlik uzmani olabilir ama bi kimya muh. Is guvenligi uzmani olupta insaatta risk degerlendirmesi cok mu normal...
    Bu sunu gosterirki insanoglu nerde ekmek varsa onun pesinden kosuyor.. sistemi elestirirken once bi kendi mezuniyetinize sonrada yaptiginiz ise bakin...

Ayrica okudugum bolum bir cogunuzun muhendisliginden daha yuksek puanla kazanilip okunmus bi bolum insanlari bu kadat basitlestirmeyin...

Ogretmenlik kolay is 2 ay tatil yok ogleden sonra eve giderim diyenlerde bir 2 ay ogretmenlik yapsinlar okadar kolaysa bu is ben diplomamida yirtmaya hazirim.. ole buraya cit olacak su yelek giyilcek yok ayakkabi celik burun olcak kadar kolay bi is degil..karsinizdski 30 bireyi sosyal psikolojik ve rgitim acisindan eksiksiz donatmak zorundasiniz

Yeni NESIL bizlerin eseri olacak cunku....
    Saygilar...
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bizler fazla ileri gitmiş, öğretmen arkadaşlarımızda fazla alınganlık göstermiş olabilirler. ben kimsenin art niyetle başkasını kızdırmak istediğini düşünmüyorum. cümlelerin içinden kelimeleri seçip alınganlık göstermek bizlere yakışmıyor. Lütfen yorumlarımızı atışmak amaçlı değil konu ile alakalı yapalım.
  3. Havva USTAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bazi yazilar ileri gitmekten ziyade biz egitimcileri cok fazla hafife alir tarzda.. sanki bu ulkede muhendis olmak cok zor herkezin erisemedigi bi nirvana.. ama ogretmen olmak bakkaldan sakiz almak gibi herkeze sunulmus bi secenek gibi....
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Havva hanım.
    Kimya bölümü konusunu bilemiyorum. Öğretmenlik yapmak benim de istediğim bir konu. Gel gelelim, bana o hak tanınmadı. Hani siz diyorsunuz ya kendi bölümünüzde aynı dersleri, hatta daha fazlasını aldığınız eğitimle mühendislerden daha iyisiniz, benim meslek alanımda böyle bir şansım yok. Olmuyor. Hatta benim alanım ile ilgili okullarda derse giren öğretmen arkadaşlar sadece formasyon aldıklarından dolayı atanan arkadaşlar. Tam da dediğiniz gibi tatil yapıyorlar. Dediğiniz gibi 2 ay tatil değil, 3 ay tatil yapıyorlar. Hatta yaz tatillerinde kendilerine gemide çalışma hakkı bile tanınıyor. Gel gelelim, o arkadaşlar o büyük formasyonu aldıklarından dolayı, o büyük formasyon gemide çalışmalarına yetmiyor. Özel sektör o formasyona bakmıyor. Ben lafa değil icraate bakarım diyor. İcraat ne peki? Benim formasyonum var, aynı dersleri aldık, ben bir de formasyon aldım oluyor maalesef. Sizin bölümünüzün ayrıntısını bilemiyorum. Benim bölümüme benzer birçok mühendislik bölümü olduğunu da biliyorum.
    Bir de olay KPSS'de 4000 kod numarası ile atanma mevzusu değil. Eğitim fakültesi mezunlarının mühendislik fakültesi mezunu olması. Bu çok farklı bir konu.
    Bir de son paragrafınızı üzülerek okudum maalesef. Siz mühendisliği o kadar basite almışsınız ki, sadece şuraya çit, safety ayakkabı vb. olarak görüyorsunuz ( ki bu tarifini yaptığınız şey zaten mühendislik değil, iş güvenliği işi. Mühendislik işi sizin hayal dahi edemeyeceğiniz bir iş. İnanın) Siz ise karşınızdaki 30 bireyi her yönden eğitmekten bahsediyorsunuz. Bu kadar bireyi sosyal, psikolojik açıdan eksiksiz donattığınızdan dolayı mı bu ülkenin eğitimi bu derece üst seviyede diye sormazlar mı?
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    havva hanım yanlış ifade ettiysek özür dileriz,

öğretmen olmak kolay mühendis olmak zor meselesi değil.
    Anlatmak istediğimiz ikisinin birbirinden farklı şeyler olduğu.

daha önce de söylediğim gibi biz eğitmen olamayız, ama öğretmenler de mühendis olamaz.
    bu asla yapamaz demek değil, gidip 4 sene gerekli dersleri aldıktan sonra herkes olabilir. ama bu bi sınav 2 dersle olacak iş değil.

kimya için konuşursak; kimya öğretmeni, kimyager ve kimya mühendisi birbirinin eşleneği olsaydı hepsine aynı ad verilirdi tüm dersler aynı olurdu. aralarında tabii ki önemli farklar var.
    siz pedagoji aldınız, mühendisler temel mühendislik dersleri aldı, üretim sistemi öğrendiler, kimyagerler kimyasal üzerine daha diğerlerine oranla derin bilgiler öğrendi.
    ama hepsinin kullanım alanı farklı.

kaldı ki, şu da bir gerçek, össde gerçekten kimya mühendisliklerinden yüksek puan ile giriyorsanız, atanamama sıkıntısı patlak vermiş bir ülkede (gerçeği de öngörüsü de yıllardır vardı) öğretmenlik yazmak çok da pratik bir iş değil.

bunu yazan kişi idealisttir. gerçekten öğretmenlik yapmak istiyordur. onun da kabullendiği bir gerçeği silip, sonradan fikir değiştirip mühendis olak için talepte bulunması da çok mantıklı değil. tabii yüksek puanı sadece öğretmen liselerine verilen ek puan yüzünden değilse ve normal puanla mühendisliklere giermiyor değil ise.

öğretmenliğin daha rahat bir meslek olduğu için öğretmen olmak istiyoruz konuşmalarımıza gelince;
    çevremdeki gözlemlerden bunun böyle olduğunu söyleyebilirim.
    tabii ki bu devlet okulları için geçerli. özel okullar da artık fabrika gibi çalışıyor. gerçi hala uzun tatiller ve rahat seminer dönemleri ara tatilleri, sık sık resmi tatil köprüeleri gibi avantajları var.

öğrencileri idare etme konusunda öğretmenlere şapka çıkarıyorum. zor iş. ben de yaramaz bir öğrenciydim. kendimi görüp öğretmen olmak istemedim.

ama unutmayın, siz hala şekilllendirilebilecekken onlarla berabersiniz. biz eğitmenliğin en zor kısmı olan yetişkin eğitimindeyiz. 45 yaşında ilkokul mezunu bir adamı maske takmaya, zamanı geldiğinde 50 kişilik yetişkin gurubunu susturup eğitimi dinletmeye, onlarda yerleşmiş güvenlik kültürü algısını değiştirmeye çalışıyoruz ve bunu elimizde not gibi bir silah olmadan yapmaya çalışıyoruz. . ve bir öğretmen olarak kültür ve algı değişimlerinin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz.

benim fabrikam 2500 kişi, herbiri en az 6 saat yıllık eğitim almak zorunda. ve bu eğitimler zaman zaman2-3 kişilik zaman zaman 50-60 kişilik guruplara oluyor. devlet bu fabrikaya 2 uzman bakacak diyor. (allahtan benim daha fazla desteğim var) bu bizim tek işimiz de değil. işimizin bir parçası. onun dışında çok fazla işimiz var.

işimizin sonucu ise bize direk yansır. adamın kültürünü algısını değiştiremez ikna edemezseniz, adam kaza geçirir, haberlerden gördüğünüz üzre ölüme kadar varır.vicdan azabı bir yana, tazminat öder, bir de hapse girersiniz.

mesleğimizi bilmemenizi anlayışla karşılıyorum. ancak bizim işimiz baret git şunu tak demek değil.

siz bir öğretmensiniz. yeni nesle bunu aktaracak kişisiniz. bu konuyu daha derin incelemeniz ve öğrencilerinize bu donanımla yaklaşırsanız biz de çok seviniriz. bizlerin eğitimlerinin hedef kitlesi siz öğretmenlerin ellerinde yetişiyor.
  6. Havva USTAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Sait bey kendimi yanlis ifade ettim heralde.. ben muhendis olalim sunu yapalim demiyorum. Benim kizdigim nokta elestirilerde cok basite alinarak elestirilmis olmamiz o yuzden aciklama yapmak zorunda hissettim. herkezin meslegine saygim sonsuz. Ama mezuniyetiyle alakasi olmayip parayla belgesini alip bu isi yapanlara benim lafim.. ogretmenligi yatarak calisma olarak gorenlere bebim yelek ayakkabi ornegim cok bile.. yoksa bende isinizin ne kadar mesakatli ve zor oldugunu cok iyi biliyorum..
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sevecen Hanım zaten çok güzel bir açıklama yapmış bu konuda.
    Özellikle son paragraf için ayrıca tebrik ediyorum..
  8. Havva USTAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Sevecen hanim insanla muhattap olunan her meslek zordur. Ama soylede bir gercek var. Universite okurken farkli hayaller icinde okuyoruz mezun oluyoruz, ulke sartlari hayallerimizi getceklestirmemize izin vermiyor. Ekmek icin herkez farkli bi alana yonlenmek zorunda kaliyor. Ben 7 yillik mezunum ve atanamiyorum ne yspayim fark derslerini verip alanmi degistireyim.. yoksa evde oturup ac karnina bir gun atanirim umuduyla mi yasayayim. Sizler muhendis oldunuz kendi alaninda is bulan calisiyor bulamayan is guvenligi uzmani oluyor ve bir sekilde ekmegini kazaniyor. O yuzden bizede boyle bi hak verilmisse bu kadar fazla elestirmek yerine, bu uygulama hangi sartlarda vetimli olur hangi sartlarda verimli olmaz onlar tartisilmali diye dusunuyorum..
  9. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    havva hanım,
    öncelikle yanlış anlamayın şans verildiyse tabii ki kullanılır.

oysa bu şansın verilmesi yanlış mühendislik okuyanlar bile iş bulamazken, öğretmenlikten mühendisliğe geçenler daha da bulamayacak. ama tabii ki piyasa arz-talep dengesi düşünülünce, bu sadece ücretleri düşürecekve artık açlık sınırının altına çalıan pek çok mühendis olacak. ki şu an bile var. 900 liraya çalışan müh. biliyorum.
    bu halihazırda umut bağlanacak kadar parlak bir yok da değil. tek yapacakları girdikleri alandakii insanlara sıkıntı çektirmek olur, kendileri de rahatlamazlar.

hiç bir verimlilik şansı yok.
    bundan daha iyi kariyer fırsatı olabilecek işler var.
  10. Havva USTAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bizim sikintimizda ayni fen fakultelerine ve ozellikle kendi bolumum adima kimya muh. verilen formasyon hakkiyla benim kadroma yerlesiyorlar. Ve benim meslegimde piyasa dusmuyor direk piyasasiz kaliniliyor. Ta en bastan gelwn bozuk bi sistemin icindeyiz. Ve insanlar artik idealist degil daha cok ac gozlu.. bugun ziraat muh. Iktisatcinin ogretmenlik yaptigi su gunde bunlari tartismamizda sonucsuz kalacak..
  11. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    size katılıyorum fakat sevecen hanımın dediği gibi benim mühendis niteliğiyle yaptığım işi bir öğretmen iş bulmak umuduyla benim aldığım maaşın yarı fiyatına yapmayı kabullenirse hem bizim piyasamız düşer hem işverenlerin iştahı kabarır ( çünkü onlar için nitelik ve bilgi değil az para ödemek önemli ) daha sonra da işte torunlarda yaşanan kazaların daha ciddilerine maruz kalırız. Eğer Aamir Khan'ın " 3 idiots " filmini izlemediyseniz mutlaka izleyin sistemde yanlışlık olduğunda mühendisliği çok seven birinin bile bu meslekten nasıl soğuyacağını ya da ailesinin zoruyla bu mesleğe yönelen birinin nasıl pişman olacağını görebilirsiniz, şahsen ben 2.seçeneğin canlı örneğiyim aile zoruyla mühendis olduğum için şu anda bir sigorta şirketinde eksperlik yapıyorum ,bence sizde öğretmenliği bu kadar seviyorsanız mühendisliğe zorunda da kalsanız yanaşmayın , hayattan hiçbir zevk alamazsınız...
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu arada,
    nasıl filmdir o arkadaş ya! hayatımın anlamı!
  13. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o adamın diğer filmlerini de izleyin mutlaka , bu film için ise söyleyebileceğim; bir mühendis adına harika ötesi bir film cidden:)
  14. Havva USTAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Biz insanoglu bize sunulan her firsati kabul ederken, baskalarina sunulan firsatlari hunharca elestiririz. Ornegin is guvenliginde yapilan calismalar sonucu, uzman olabilecek bolum mezunlari icin muthis bir firsat olarak sevindirici iken benim itirazlarim vardi cunku benim o hakkim yokku... biridr cikipta hayir biz uzman olmamaliyiz bizim egitimiz o yonde degildi demedi fizikcide ziraatcide mobilya ogretmenide herkez uzman oldu. bundan daha iyi bir firsat sunulsa hayir biz yapamayiz demezler olmanin pesine giderler. Bu hepimiz icin gecerli... onumuze sunulani severiz baskasina sunulani istemeyiz elestiririz..
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şu anda yerel sitelerde izlemediğim yok. taare zamen par'ın hindistandan orjinal featured dvdsi bile geldi :) gerçi tr cihazlarında izleyemiyorum :S
    ben de satyamev jayateyi önereyim. hindistanı makyaj altından değil iyisiyle kötüsüyle anlamanızı sağlıyor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ekim 2014 ---
    vallaha açıkçası , bunlar fırsat değil. fırsat hak edilir, yaratılır gökten düşmez bir şeydir. bunlar bana hibe görünüyor.
    diğer bölümlerden kastınız kimya sanırım . o konu çok kavga çıkartıyor. hiç girmeyelim.
  16. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman niye öss'ye giriyoruz bütün çocuklar norveçteki gibi ilkokuldan itibaren izlensin kimin neye ilgisi varsa o liseye ve üniversiteye sınavsız geçsin,ama malesef burası türkiye böyle olmak zorunda puanı sırf o bölüme yettiği için hayatında daha önce bilmediği bölümü sadece 4 sene fakülte diye okuyan adamlar da gördüm , eğer öğretmenlik cidden istemediğiniz bir meslek haline geldiyse tekrar öss'ye hazırlanmanızı öneririm çünkü bende sevmesem de sistem bizi buna zorluyor , türkiyede ilk 100'e girmiş bilgisayar mühendisi adama senin yanına bilgisayar öğretmenliği bitirmiş bizim sınavımızdan yüksek puan almış biri geliyor maaşları bölücez deseler hoşunuza gidermiydi adam ilk 100'e girmek için niye gecesine gündüzüne ders çalıştı diye düşünmez mi , olaya biraz da bu açıdan bakmalıyız yanlış anlamayın bütün mesleklere saygım var sonuçta bir sakıp sabancı mühendis ya da öğretmen olup bu servete sahip olmadı herşey kişide biter, yine de bu olayın olacağını çok zannetmiyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ekim 2014 ---
    evet öyle bir ülke ki bir tarafında adamlar tuvaletlerini altından yaptırıyor ,malesef öbür tarafta evde su olmadığı için nehirde yemek yapıp yıkanmak zorunda olanlar var:(
  17. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Havva hanım dayanamadım söylemek istedim iki mesajınızda da görünce "herkez" değil "herkes"
  18. Millet Türkiyeyi anlamışta. Hindistanı anlamaya çalışıyor. Anlaşılan biz çağın çok gerisinde kalmışız.o_O
  19. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bravo profesör biz alakasız birşeyden bahsediyorduk hemen yorumunu yapmışsın plaketini yöneticilerden iste mutlaka...
  20. Asıl sana bravo alakasız konuştuğunu anlamışsın.

Hiç bir eleştiriye tahammülü olmayan terbiyesizler.