1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Atik kontrolü talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ATIK KONTROLÜ TALİMATI​
  1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat; şantiye çalışmalarından kaynaklanan atıkların çalışanlara, ziyaretçilere ve çevre sağlığına zarar vermeden ayrı olarak toplanması, taşınması, geçici depolanması ve nihai bertaraf esaslarını açıklar. Bu talimat merkez ve şantiye çalışanlarını kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından ŞYSS, merkezde İdari Amir sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. Genel
  4.1.1. Şantiye sahasında oluşacak tehlikeli atık ve inşaat döküntülerini de kapsayan bütün atıklar ve enkazlar atık maddeler başlığı altında irdelenmektedir.
  4.1.2. Petrol, kimyasal, zararlı ya da tehlikeli atıklar korunaklı ve çevrelenmiş bir alanda depolanırlar. Bu alanların yerleşimi ŞYSS veya Çevre Danışmanı tarafından onaylanır. Bu atıklar, yetkilendirilmiş atık toplayıcılarına verilerek bertaraf edilir.
  4.1.3. Ayrıca, depolama ve yok etme vs. ilgili Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne uygun olarak gerçekleşir. Pil, akümülatör ve benzeri atıklar “Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği’’ uyarınca sızdırmaz depolarda toplanır ve bertaraf edilir.
  4.1.4. Atık maddelerin, süprüntünün ve hafriyatın uzaklaştırılması geçerli “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” ne uygun olarak yapılır.
  4.1.5. ŞYSS veya belirlediği kişi tarafından, üretilen atıkların tipleri ve miktarları, depolanması ve bertarafı ile ilgili kayıtlar tutar. Bu kayıtlar envanter şeklinde olur ve yönetmeliklerin gerektirdiği şekilde yetkililere sunulur.
  4.1.6. Konu ile ilgili yönetmeliklere uygun olmayan şekilde atık maddelerin yakılmasına izin verilmez.
  4.2. Atık Depolama ve Temizleme

  Ekli Dosyalar: