1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Avea (geç reklamı ver rakamı!)-reklam filmi iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun ve kötü örneklemedir

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    " Sayın RTÜK yetkilisi,
    Maden Mühendisi ve İŞ Güvenliği uzmanıyım. Önemli bir konuda dikkatinizi çekmek ve şikayette bulunmak istiyorum, son birkaç gündür, Reklamlarda AVEA Gsm operatörüne ait bir reklam gösterilmektedir, Bu reklamda, bir iş makinesi oparatörü, yanılmıyorsam, röportaj yapan bir muhabiri iş makinesinin kovasına alıp, yukarı kaldırıyor, ileri geri manevra ile, bir takım tehlikeli hareketlerde bulunuyor. Bizler İş güvenliği Uzmanı olarak, bu tür tehlikeli durum ve tehlikeli hareketlerden kaçınmaları konusunda, İş makinesi operatörlerinin sürekli uyarmakta, bununla ilgili eğitimler vermekte iken, bu reklam İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarına tamamen zıt bir formatta ve olumsuz davranışları,özendirici bir şekilde izleyiciye sunuLmaktadır.Gerekli incelemenin yapılarak, Bu reklamın derhal yayından kaldırılmasını ve reklam sahibi firmaya, duyarsız ve sorumsuzca davranışından dolayı ceza verilmesini talep ediyorum.... ilginize teşekkür ederim.
    Saygılarımla,Erkan DÜNDAR,

http://www.rtuk.org.tr/sayfalar/default.aspx
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ayrıca not düşelim..rakam değil sayı...rakam:0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 dur..sayılarla demek lazım..10 yaşındaki çocukta bilir sayı nedir rakam nedir..
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  4. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    ÇOK HAKLISINIZ KATILIYORUM..çok saçma bir reklam.o hareketle o bayan kepçe kovasına girmeyip yaralanır bir defa..Ama baretler tam farkındaysanız.Bu da çok özendirici bir durum.:) işyerlerinde baretin çok önemli bir aksesuar olduğunu farkettim.Baretin gerekli gereksiz her önüne gelenin kafaya geçirildiği işyerlerinde aksesuar olmaktan öteye gidemiyor maalesef.Kafaya bareti geçirip her türlü saçmalığı yapabilirsiniz o baret öyle bir şeydir ki sizi her türlü kazadan korur.:D.İsmi lazım değil büyük şirketlerden birinin genel müdürü bana şöyle bir hikaye anlattı.''İşyerinde işçilere baret verdik Mine Hanım.İşçinin biri hep takıyordu o gün takmamış kafasına koca bir koyun karkası düşmüş ve adam felaket bir şekilde yaralanmış .Beni bu durumdan nasıl sorumlu tutarlar hala mahkemesi sürüyor, ben bareti verdim taksaydı ''dedi.Ben kısa süreli bir travma geçirdim bu tavır karşısında.Bir kere o karkas oradan düşmeyecekti onun önlemini alacaksın baret ne yapsın 70 kg lık koca koyuna karşı ..eğitim aldırmamış kkd konusunda .doldurmuş torbaya dağıtmışlar..Arka planda baretleri görünce aklıma geldi:) güler misin ağlar mısın..
  5. bayramali İSGforum Üyesi

millet gider aya,biz hala yaya...reklam bile tehlike ve risk içeriyor,AVEA nın işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarıda yoktur şimdi..CSGB ceza versin yaw...
  6. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aslında telekom kökenli bir insan olarak iş güvenliği açısından 2. sırada olan bir şirketin bunu yapması üzücü geldi, birinci Vodafone arkadaşlar bu arada, ciddi çalışmalar ve ekipler hazırlıyor.
  7. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aaa öyle demeyin Mine hnm, barettir çalışanı hayatta tutan, toplu korumanın vazgeçilmezi ve yüksekte çalışmaların en önemlisi, paraşüt tipi kemerde nedir ki verin bareti tutsun adamı olası düşmelerde havada, hatta yanındaki arkadaşını bile taşıyabilir :p, maalesef işyerlerindeki genel kkd anlayışı :(
  8. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    evet haklısınız ben de ikna olmuş vaziyetteyim baretin olmazsa olmazı konusunda.hatta öyle ki taktım baretimi evde oturuyorum:) tehlike her yerde , her an gelebilir sadece işyerinde takmamalı değil mi?hatta çoluk çocuk hepimiz takacağız bundan sonra..
  9. İSGC İSGforum Üyesi

erkan bey reklam sabah akşam veriyor,duyan eden müdahale eden yok..CSGB müfettiş ve yetkililerinin bu reklama bir el atması güzel olurdu..bunlar kötü örnek yarın bayan arkadaşlarıda kepçeci arkadaşlar arkadan hop diye şakadan kaldırayım yapmasınlar,şaka yapmakta şantiyede tehlike arzetmiyormu?
  10. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Olacağı odur zaten.. maalesef çok yakında iş kazası haberlerinde duyarız, aveanın operatörüne özendi, iş arkadaşının ölümüne veya yaralanmasına sebep oldu şeklinde... ondan sonra reklam yayından kalkar herhalde .... bu kadar kurumsal gördüğümüz bir firma iş Güvenliği konusuna bu kadar duyarsızsa, küçük sanayilerdeki 3-5 işçinin çalıştığı işyerlerinin, küçük inşaatların, mermer atölyelerinin vs. vs. İSG ne bakışını siz tahmin edin artık... :(
  11. ali haydar İSGforum Üyesi

bu nasıl reklam ya arkadaş
  12. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kesinlikle bende gördükçe sinirleniyorum, herşey sanki iş güvenliğiyle dalga geçiyor :(
  13. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    bu reklam ,iş güvenliği ile dalga geçen işçi ve işverenlerin ekrana yansıması sadece ..ne yazık ki bu tavrı görüşmeye gittiğim birçok işverende,eğitim verdiğim işçilerin birçoğunda görüyoruz..
    Ayrıca yıllardır çıkarmaya çalıştığın kanuna da 2 yıl ,1 yıl gibi yürürlülük süreleri koyarsan daha çok tiye alınacak bu konu..:(
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Sabah gazetesi Yüksel Aytuğ un konu ile ilgili ilgili gazetede çıkan köşe yazısı ;

İş güvenliği nerede?

Ata Demirer'in bir iş makinesi operatörünü canlandırdığı yeni televizyon reklamı yeni neşe kaynağımız. Hele Ata'nın finalde halay çektiği sahne pek komik ama aslında bizim güldüğümüz, ağlanacak halimiz.
    Ata, dozerinin kepçesiyle anons yapan spiker kızı havaya kaldırıp, "Senin için 'Reklama çıktıktan sonra pek havalandı' diyorlar" cümlesinin ardından kahkahayı basıyor.
    Unuttuğumuz ise, her yıl bu ülkede iş kazalarına yüzlerce kurban verdiğimiz... Ölüm ve yaralanma ile kaynaklanan iş kazalarının başlıca nedeni ise ciddiyetsizlik. İnsanların çoğu, işyerinde birbiriyle şakalaşırken hayatını kaybediyor ya da sakat kalıyor. Hatta yıllar önce iki lastikçi şaka olsun diye birbirinin vücuduna kompresörle hava basarken, biri, mesanesi patlayıp hayatını kaybetmişti de iş kazalarında tarihe geçmiştik...

TAM TERSİ OLMALI İşin garibi, yeni düzenlenen 6331 sayılı iş kanununda; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili TRT ve özel televizyonlara, uyarıcı ve eğitici mahiyette yayın yapma zorunluluğu getirilmiş olması.
    Bizlere kaşıkla sunulan hayatı, 'kepçeyle'" almasak diyorum...
    http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarlar/aytug/2012/09/23/is-guvenligi-nerede
  15. efecan İSGforum Üyesi

erenler bey payaşımınız için özellikle teşekkür ederim..en azından birilerinin dikkatini çekmişiz..iyi yoldayız..Yüksel AYTUĞ beyede buradan teşekkür etmek isterim..
  16. bayramali İSGforum Üyesi

Al başımıza birde İş güvenliği kültürü yoksun Coca cola çıktı..bu şirketlere devletin major hata yazması yada DÖF açması lazım..yada yazılı uyarı yapması lazım...devlet bu reklamları denetlemiyor mu?