1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Avm’lere iş güvenliği ‘baskınları’ başlıyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Enver Çığşar tarafından 19 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  5343
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TOROS OSGB
  AVM’lere iş güvenliği ‘baskınları’ başlıyor

  Alışveriş merkezlerinde (AVM) artan kazaların ardından Çalışma Bakanlığı müfettişleri denetimlere başlama kararı aldı. Yasa, yoğun ilgi gören alışveriş merkezlerinde risk değerlendirmesinin yapılmasını zorunlu tutuyor
  Son yıllarda AVM’lerde yaşanan çok sayıda kazaya tanık olduk. Bu kazalardan bir kısmı maalesef ölümle sonuçlandı. Bu nedenle Çalışma Bakanlığı AVM’lerde iş güvenliği konusuna çok önem veriyor. Bakanlık müfettişleri şu sıralar AVM’lerde denetimlerine başlayacaklar. Yeni İş Güvenliği Yasasından kaynaklanan çok sayıda yükümlülük AVM yönetimlerince yerine getirilmek zorunda.
  Yasa, alışveriş merkezlerinde, iş hanlarında, iş merkezlerinde risk değerlendirmesinin yapılmasını zorunlu tutuyor. Bu işin koordinasyonu da alışveriş merkezi yönetimine veriliyor. Sadece risk değerlendirmesi değil, aynı zamanda kanundan kaynaklanan tüm yükümlülüklerde de yönetimler birinci dereceden sorumlu.
  Dolayısıyla alışveriş merkezleri yönetimi, alışveriş merkezinin genel risklerini kapsayan risk değerlendirmesini yaparak konuyla ilgili tüm kiracıları yani dükkân sahiplerini bilgilendirmeli. AVM Yönetimlerinin risk değerlendirmesini yapmayan işyerini Bakanlığa şikâyet etme hakkı da var.

  Bir cezası var...
  AVM’de yer alan işyerleri iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli istihdametmeleri durumunda bu kişilerin görevlerini yerine getirmeleri için AVM yönetiminden yer talepedebiliyorlar. AVM yönetimleri kendilerine bu yönde bir talep gelmesi halinde gerekli yeri sağlamak zorunda. AVM içerisinde çok küçük yere sahip işyerleri düşünülerek getirilen buuygulama son derece yerinde.
  AVM Yönetimleri iş sağlığı ve güvenliği konusunda koordinasyon görevini yerine getirmezlerseidari para cezası ile karşı karşıya kalabilirler. İş sağlığı ve güvenliğinde koordinasyon görevini yürütmeyen AVM’ye 5.390 TL idari para cezası gelebilir.
  Balıkçılar dikkatli olun, 5 bin lira ceza yemeyin...
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu daha önce pek çok kez değindiğimiz üzere tüm çalışanları kapsıyor. Yani işçi memur, kamu özel, basın çalışanları, hostesler, denizciler tüm çalışanlar İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında.
  Balıkçılar da iş sağlığı ve güvenliği konusunda bütün yükümlülüklere tabiler. Balık mevsimi başladı ve balıkçılar yaklaşık 8 ay teknelerinde gece gündüz demeden balık peşinde olacaklar. Ancak balık avlarken bir yandan da iş güvenliğine dair kuralları yerine getirecekler. Bu yükümlülüklerden en önemlisi eğitim.
  Buna göre, tüm balıkçılar gemilerde sağlık ve güvenlik ile kazaların önlenmesi konusunda eğitim almak durumunda. Eğitimler özellikle yangınla mücadele, can kurtarma ekipmanlarının kullanılması, balık avlama ve çekme ekipmanı ve işaretlerin kullanılmasıyla ilgili olarak düzenlenecek. Bu özel eğitimlerin yanı sıra İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında balıkçıların eğitim alma yükümlülüğü de var. Dolayısıyla balıkçıları bu dönemde uzun eğitimler bekliyor.
  Ayrıca balıkçı tekneleri işyeri statüsünde değerlendirildiği için risk değerlendirmesi de yapacaklar. Yapılmazsa, 3.234 TL idari para cezası ile karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca risk değerlendirmesinin yapılmadığı her ay için 4.851 TL idari para cezası işlemeye devam ediyor.
  Gemilerin özellikleri
  Yönetmelik çok önemli bir değişiklik getirerek, yürürlük tarihinden sonra denize açılacak balıkçı gemilerinin asgari özelliklerini de tanımlıyor. Buna göre; yeni balıkçı gemileri gürültü düzeyi bakımından, acil çıkış yolları açısından, düşme ve kayma tehlikesi açısından yönetmelikteki asgari şartları sağlamak zorunda.
  Balıkçılar sürekli karşılaştıkları konular hakkında eğitim görme zorunluluğuna çok sıcakbakmayabilirler.
  Ancak iş sağlığı ve güvenliğinde en çok rastlanan kazalar, rutin işlerde yaşanıyor. Dolayısıyla balıkçılarımız mutlaka gerekli önlemleri alarak çalışmalarını sürdürmeliler, yoksa zaten zor şartlarda kazandıkları paranın bir kısmını, gelecek cezalara yatırmak zorunda kalabilirler.
  http://ekonomi.milliyet.com.tr/avm-lere-is-guvenligi-/ekonomi/ydetay/1793436/default.htm

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   129,3 KB
   Görüntüleme:
   18.003