1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Avm faciası davasında karar açıklandı, isg uzmanına hapis cezası

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve M.Serkan Balkan tarafından 9 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  AVM kazası olmuştu, 11 kişi yanarak can vermiştir. Kazada İSG uzmanlarına 6 şar yıl hapis cezası verildi. Allah hepimizin yardımcısı olsun....

  4 kişiyi 10’ar yıl, 2 kişiyi 6’şar yıl bir kişiyi de 5 yıl hapis cezası ile cezalandıran mahkeme, Marmarapark AVM’nin yöneticisi Andreas Michael Hohlmann’ın da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında da beraat kararı verdi.
  TAŞERON FİRMANIN YÖNETİCİLERİNE CEZA VERİLDİ

  Ardından kararını açıklayan mahkeme, kaba inşaatı yapan alt taşeron firma Kalden İnşaat’ın ortakları Mehmet Altun, Abdullah Altun ve Kadir Altun ile elektrikçi Şaban Bakırcı’nın “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan birinci derece asli kusurlu bularak 10’ar yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

  Mahkeme, iş güvenliği koordinatörü Cem Yıllar ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Ömer Faruk Gülmez’i “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan birinci derece tali kusurlu bularak 6’şar yıl, Hikmet Tezcan’ı da ikinci derece tali kusurlu bularak 5 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

  Mahkeme, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” ve “Taksirle yangına neden olma” suçlarından yargılanan Kaldem [​IMG]

  İnşaat’ın hak ediş mühendisi Kaan Akarsu, inşaatta demirci ustaları olarak çalışan sezgin Atalay, Süleyman Aslan ve Arif Korkmaz ile Kayı İnşaat’ın şantiye şefi Erdal Gümüş ve Andreas Michael Hohlmann’ın beraatlerine karar verdi.
  KARARA TAPKİ GÖSTERDİLER

  Müştekilerin avukatları ve yakınlarını kaybedenler, karar sonrası Bakırköy Adalet sarayı’nın önünde yaptıkları basın açıklaması ile karara tepki gösterdiler. Müştekiler adına açıklama yapan Avukat Gökhan Küçük, 2012’de önlemlerin alınmamasından dolayı İstanbul’un göbeğinde11 işçinin cayır cayır yandığını hatırlatarak, “10 kişinin yatacağı yerde 40 kişinin yattığı bir ortamda elektrik kaçağından dolayı 11 insanımız aramızdan ayrıldı. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bugün vermiş olduğu karar adaleti tesis ettirmekten çok çok uzak. Tabii ki bu karar temyiz edilecek. Bu dosya Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin önüne gidecek, bu daire üzerinde büyük bir sorumluluk var” dedi.

  EŞİNİN ADINI OĞLUNA VERDİ

  Yangında hayatını kaybeden Ahmet Yağal’ın eşi Semra Yağal, adliyeye 3 yaşındaki oğlu Ahmet ile geldi. Eşi ölürken bir aylık hamile olduğunu söyleyen Yağal, “2012’de yaşadığımız acıyı bugün bir kez daha büyük bir şekilde yaşadık. Tutuklanması gereken kişileri sanık sandalyesinde görmedik. İstediğimiz şekilde de sonuç almadık. Acımız halen büyük. Ülkede hayvana değer veriliyor, insana, işçiye değer verilmiyor. Eşim öldüğünde bir aylık hamileydim. Babasını göremedi ama babasının adını yaşatacak. Çocuğum mahkeme kapılarında büyüdü, baba kucağında büyümedi. Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın” dedi.

  İDDİANAMEDEN

  Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 11 Marta 2013 tarihinde Esenyurt’ta Marmarapark AVM’nin şantiyesinin kaba inşaatını üstlenen Kaldem İnşaat’ın çadırında yangın meydana geldiği, yangın sonucunda 11 işçinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

  İddianamede şüpheliler Abdullah Altun, Kadir Altun, Şaban Bakırcı, Erdal Gümüş, Cem Yıllar, sezgin Atalay, Süleyman Aslan, Arif Korkmaz, Kaan Akarsu, Ömer Faruk Gülmez, Hikmet Tezcan, Andreas Michael Hohlmann ve Mehmet Altun hakkında, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçlarından 2 yıldan 23.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  KAYNAK:http://www.mynet.com/haber/yasam/avm-faciasi-davasinda-karar-aciklandi-1916050-1
 2. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Geçen müfettişin biri ben içeride yatan uzman yok demisti.
 3. İsmail Demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44568
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Sanırım İşin ciddiyeti anlaşılmaya başlanmıştır. Sermayenin , iş verenlerin suyuna giderek bu işi güdükleştirmeye çalışanlar, Kanun Yönetmelik hükümleri değilde İşverenin dediklerini yapmaya devam eden İş Güvenliği Uzmanı ve OSGB ler... Artık yeter da..
  İşinizi yapın. Olan Dürüst çalışan İş Güvenliği Uzmanlarına oluyor...
  OSGB ler bir an önce kendisine çeki düzen vermeli. İş güvenliği uzmanının sırtından para kazanmasını bilenlerin bu gibi olaylarda İGU nun arkasında durmadığını biliyorum. Duruyorum diyenlere de gülüyorum, Gelen, Gördüğüm mahkeme celplerinin hiç birisinde OSGB nin esamesi okunmuyor. Direkt İş Güvenliği Uzmanını Davet ediyorlar. Sıkıyorsa icabet etmeyin.
 4. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Bişey olmaz diyen masraf çıkarma diyen pstronlarla 3 kuruş parami versinlerde gerisi onemli değil diyen kağıtüstünede uzmsnlik yapan arkadaslara ders olur umarım
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2015 ---
  Ceza davası sonunlandigina gore simdi sira tazminat davalarina gelecek
 5. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  valla uzmana ne çıkar bilmem ama gerekli bildirimleri işverene yapmışsa, sorun yok diyorum...
 6. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Keşke öyle olsa. Ancak mevzuat ve yukardaki mahkeme kararları ortada. İşverene tebliğ yeterli değil arkadaşlar. İşverene karar defteriyle tebliğ ettiğiniz önemleri işveren uygulamaz ve İş Güvenlik Uzmanı da bu durumda işverenini şikayet etmezse iş kazasının sorumlusu uzman oluyor.
 7. reha demirel İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bu uzman arkadaş deftere tehlikeyi yazmıştı.Demek ki defter de bir işe yaramıyor.
 8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tutuklanan İş Güvenliği Uzmanı Ömer Faruk Gülmez yangından 5 ay evvel yazdığı raporda yangına sebep olan unsurlardan bahsetmektedir, defteri tutacak olan İş Güvenliği Uzmanı ve İş yeri Hekim’lerine fikir olması amacı ile o tutanağı buraya alıyorum.
  * Elektrik kablolarının suyla teması engellenmeli.
  * Yatakhanelerde yeterli hava sirkülasyonunun olmadığı, koğuşta gereğinden fazla insanın yatırıldığı tespit edilmiştir.
  * Elektrikli ısıtıcıların ranzalara bağlı olduğu, her yatağın altında bazıları ekli bir uzatma kablosu olduğu...
  * Koğuşlarda semaverler, televizyonlar, ısıtıcılar, şarj aletleri olduğu tespit edilmiştir.
  * Yangın sırasında acil çıkış kapılarının olmadığı ve yangına karşı hiçbir önleyici önlemin alınmadığı tespit edilmiştir (Yangın tüpleri yok)
  * Banyo ve tuvaletlere giden enerji kablolarının zeminden suların içinden geçerek gittiği tespit edilmiştir. Şantiyanin İş Güvenliği Uzmanı Ömer Faruk Gülmez, 20 Temmuz 2011’de de “Uygunsuzlukların ivedilikle düzeltilmesini rica ederim” diye işverene ilave bir yazıda yazmıştı.
 9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu dava iş güvenliği uzmanılarının kusursuz sorumlu olduğunun kanıtı oldu. Şuan şikayet etmek bizi zora sokan bir madde gibi görünse de aslında kurtulmak için tek şansımız aksi halde kodes kaçınılmaz.
 10. öznur furkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bu şikayet nasıl olacak saçma sapan bir şey. İşveren düzeltecek olsa zaten düzeltir. Şikâyet edince müfettiş gelecek ceza kesilecek hem öyle böyle değil ve hala orda çalışmaya devam edicem yok böyle bir dünya. Etmez sende üç kuruş için senelerce hapis yatacaksın. İnsanlar ölecek böyle bir dünya var işte. Ben şikayet ederim arkadaşım ama sen önce benim işverle maddi bağımı keseceksin beni koruyacaksın şikayet etmezsem işte o zam bu hapis ve tazminat cezaları anlaşılır olur.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Temmuz 2015 ---
  Oguzhan torun kusursuz sorumluluk değil .şikayet etmedin arkadaşım . Merak ediyorum herkes şikayet etse müfettişler denetime yetişebilirler mi. Şikayet eden arkadaş var mı . Şikayet ettin müfettiş gelemedi o zan diliminde kaza olsa ne olacak o zaman kim hapis yatacak
 11. öznur furkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Yönetmelikler artık isg uzmanını suçlu olmaktan çıkarmalı.
 12. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  şikayet işi çok çetrefilli arkadaşlar. darp edilmeyi bile göze almanız gerekiyor. zira iş müfettişlerinin gözü önünde darp ediyorduk geçenlerde. rutin denetim olmasına rağmen kıronu birine anlatamadık. zira şikayet etsek ne olurdu bilemiyorum.
  2016 da bildirimler yazılı olacak. 2016 da yavaştan bu işi bırakmak lazım...