1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Avm inşaatlarında soygun!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Hasan Yalçın tarafından 1 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Hasan Yalçın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65930
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Son zamanlarda karşılaştığım bir konuda düşüncelerinizi almak istiyorum. Özellikle AVM inşaatlarında dekorasyon, alçı, döşeme vesair gibi alt işleri yapan firmalarım var. İş güvenliği uzmanı olarak biz bu firmalara gerekli evrak, eğitim ve sertifika gibi her türlü donanımı sağlıyoruz. Ancak ana işverenin osgb firmaları tezgahı kurmuş aç kurtlar gibi kapıda bekliyor. Bizde vereceğiz illa yoksa giremezsiniz diyor. Hikayeden bir eğitim ve kart verip kişi başı yüz lira gibi paralar alıyorlar. Anlayacağınız haraç kesiyorlar, yoksa giremezsin, iş yapamazsın diyorlar. Yasal olarak böyle bir şey söz konusu bile değil ama özellikle üst işveren taşeron ilişkisi olan yerlerde bir nevi bizim dediğimiz olacak siz ne bilirsiniz tavrı ile karşılaşıyoruz. Bu durumlarda ne yapmamız gerekiyor?
  2. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Sözleşme yapacaksınız o kadar. Ana işverene zaten bu çalışanların eğitimini verdiğinizi hizmet verilecek yerlerde sağlık gözetimini proje bazlı olarak hizmet sözleşmesiyle garanti altına aldığınızı bildireceksiniz. O avm zaten yapılacak esas işe bakar. Yok illa benden alacaksınız diye ana işverenin işini engeleyemez ki, o zaman ana işveren de çakallık var. Sözleşmelerimizi zaten yaptık, zaten var desinler.
    Ayrıca Hizmet sağladığınız yerler sözleşmeye bağlı iş yapar, sözleşmeye kanuni olarak böyle bir yaptırım koyamazlar. Zaten fiyat bazlı anlaşma yapılmıştır; atıyorum cam firmasıyla cam fiyatını anlaşırlar. Ana işveren sen git başkası gelsin derse, tazminat hakkı doğar. B. Yapamazlar
  3. denizözgür İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benzer bir sorunum var. Bir AVM inşaatının ana firmasında İSG hizmeti veriyorum. Alt taşeron başka bir OSGB ile anlaşmış ve C sınıfı bir meslektaşım onlarla ilgileniyor. Ana firmanın İSG uzmanı olarak başka bir OSGB den hizmet alan alt taşeronun işlerinden sırumlu muyum?​
  4. Hasan Yalçın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65930
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mustafa bey cevabını için teşekkürler. Hizmet verdiğimiz yer ile sözleşmemiz var, onların ana firma ile sözleşmesi de var. Ama zaten ortada hukuki bir gereklilik yok, yani adamlar bu işi kılıfsız yapıyor aslında. Birçok firma mevzuatı bilmediği için osgb ne derse onu yapıyor. Durum şuna kadar gidiyor, bizim firma elinde eğitim sertifikası ve bizimle yaptığı sözleşme ile gidiyor işe başlamaya, onları kabul etmiyorlar bizde vereceğiz diyorlar. Adamlar kapıya kadar gitmiş işe başlayacak, yani orada oldu bittiye geliyor iş zaten. Ana firmanın belkide haberi bile olmuyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Mayıs 2014 ---
    Deniz bey, alt taşeronun işlerinden sorumlusunuz evet, onlardan belge talep etme, bunları dosyalama yapmalısınız. Ama zaten yapılmış şeyleri tekrar yapmaya gerek yok. Siz kontrol etmek ve belgelerini bulundurmakla sorumlusunuz. Tabi bunlar için de onlarında bir İSG personeli olması gerekiyor.
  5. denizözgür İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim Hasan Bey. Belgeleri kendi bürolarında mı kalsın yoksa alıp bizim OSGB ye mi gtüreyim?
  6. Hasan Yalçın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65930
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Belgeleri kendileri saklaması lazım, sizde de birer kopyası bulunmasında fayda var. Firmanın klasöründe bir alt dosya olarak taşeron evraklarını da saklamanızı tavsiye ederim. Özellikle taşeron sözleşmeleri önemli zaten, onunla birlikte bunlara ait isg evraklarını da ekleyebilirsiniz.
  7. denizözgür İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aydınlatınız, teşekkür ederim.