1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Avm mağazalarında sprinkler sistem

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Burak Altın tarafından 18 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Burak Altın İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Öncelikle herkese merhabalar,

  Arkadaşlar şöyle bir durumla karşı karşıyayım sizden de fikir almak istedim. Avm içerisinde bir mağaza açma planımız var, mağaza açılımı öncesinde avm yönetimi mağaza içerisine sprinkler sistem kurulumu konusunda yapıp yapmamak sizin tercihiniz biz karışmayız şeklinde bir dönüş yaptı. Biz de mağazanın 540 metrekare olması yönetmelikte de zorunlu olduğuna dair bir ifade görmeyince sprinkler sistem kurmadık. Şu anda itfaiye sprinkler sistem olmadığı için ruhsat vermiyor, mağazayı açamıyoruz.

  Yönetmelik md.96 da "Toplam alanı 2000 m2’nin üzerinde olan katlı mağazalarda, alışveriş, ticaret ve eğlence yerlerinde" şeklinde bir ifade var. Bu avm'nin sistemi kurması gerektiğini ifade ediyor ama avm içerisindeki mağazalara herhangi bir sorumluluk yüklemiyor.

  Ben mi yanlış düşünüyorum, yönetmeliğin başka bir bölümünde benim kaçırdığım bir nokta mı var yoksa itfaiye de mi bir sıkıntı var? Yardım ederseniz çok sevinirim arkadaşlar.
 2. Stility İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
  Görev, yetki ve sorumluluk MADDE 6- (1) Bu Yönetmelik hükümlerinin uygulanmasından; a) Yapı ruhsatı vermeye yetkili idareler, b) Yatırımcı kuruluşlar, c) Yapı sahipleri, ç) İşveren veya temsilcileri, d) Tasarım ve uygulamada görevli mimar ve mühendisler ile uygulayıcı yükleniciler ve imalatçılar, e) Yapı yapılmasında ve kullanımında görev alan müşavir, danışman, proje kontrol, yapı denetimi ve işletme yetkilileri, görevli, yetkili ve sorumludur. (2) Yangın söndürme ve algılama, duyuru ve acil aydınlatma gibi aktif yangın güvenlik sistemlerinin yeterli olmamasından; projenin eksik veya hatalı olması veya standartlara uygun olmaması hâlinde proje müellifleri ve yapımın eksik veya hatalı olması veya standartlara uygun olmaması hâlinde ise müteahhit veya yapımcı firma sorumludur. Sistemin uygun çalışmaması işletmeden kaynaklanıyor ise, işletmeci kuruluş doğrudan sorumlu olur. Yangın güvenlik sistemlerinin yaptırılmasının gerekli olduğu yapı sahibine yazılı olarak bildirildiği hâlde, yapı sahibi tarafından yaptırılmamış veya standartlara uygun yaptırılmamış ise, yapı sahibi sorumlu olur. (3) Bu Yönetmelik hükümlerine uyulmaması sebebiyle meydana gelen yangın hasarlarından dolayı; a) Yapı inşasında yer alan yapı sahipleri, işveren ve işveren temsilcileri, b) Tasarımda, uygulamada ve denetimde görevli mimar ve mühendisler, c) Yapı denetimi kuruluşları, ç) Müteahhitler, imalatçılar ve danışmanları, kusurlarına göre sorumludur.
 3. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Sprinkler sistemi 540 metre kare mağazaya tek başına kurabileceğiniz bir sistem değil, çünkü su deposu, elektrikle çalışan yangın pompası, dizel motorla çalışan yedek pompa, dizel jeneratör ve vanalar gibi bir çok kalemden oluşmaktadır.

  Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'in Madde 96 d bendine göre
  d) (Değişik: 10/8/2009-2009/15316 K.) Toplam alanı 2000 m2’nin üzerinde olan katlı mağazalarda, alışveriş, ticaret ve eğlence yerlerinde, otomatik yağmurlama sistemi kurulması mecburidir.

  Alış veriş merkezinin toplam alanın 2000 m2'nin üzerinde olduğunu varsayımıyla, yağmurlama sistemini kurma sorumluluğu alış veriş merkezi yönetimine aittir. Eğer alış veriş merkezi yönetimi aynı zamanda mal sahibiniz ise, yapmış olduğunuz kira sözleşmesini kiralanan yerin ayıplı olması sebebiyle feshedebilir, dükkan için yapmış olduğunuz masrafın ve zararın giderilmesini talep edebilirsiniz. İlk yapmanız gereken kiralamış olduğunuz mağazanın ayıbının giderilmesi (sprinkler takılması) için noterden ihtarname çekmek.
 4. Burak Altın İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  arkadaşlar öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. Şartnameyi tekrar kontrol ettim. Şartnamede yangın koruma sistemlerinin kurulması ifadeleri vs geçiyor ve avm yönetimi kabul etmeden mağaza açılamaz diyor. avm bize sprinkler sistem olmadan mağazayı kiraladı ve sorun da çıkarmadı. avm içerisindeki bir mağazada mutlaka bulunması gerektiğine dair bi ifade de yok. Kafam çok karıştı cidden.
 5. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Siz içerde kendi önleminizi alın tehlike sınıfınıza göre söndürme ekipmanlarınızı da temin edin. Ayrıca sprinkler de kurulabilir bu gazlılar sanırım lokal yerlere kurulabiliyor komple avm ye sistem kurmaya gerek yok sadece kendinize kurdurabilirsiniz.
 6. MEvlüt Cihan Demir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Avm içerisinde bir düükan kiralayacaksanız ve orayada ruhsat alamıyorsanız. Avm içerisindeki yağmurlama sistemi istenmişse Avm yönetimi tarafından Avm nin her tarafına yapılması gerekmektedir. Sadece sizin dükkana değil heryeri kapsaması gerekiyor.
 7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bahsettiğiniz durumda çok karmaşık olaylar var.
  Sizin ruhsat alamadığınız bina bir AVM ve bunlar ruhsat alıp size mağaza kiralayabiliyorlar?
  İnsanın aklına acaba AVM'nin ruhsatı olmayabilir mi sorusu geliyor. Çünkü bir çok yönetmelik bir yana, yangın yönetmeliği ruhsatlamalarda çok daha hassas davranılan bir mevzu.
 8. MEvlüt Cihan Demir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  işyeri açma çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 5. maddesinde

  Birden fazla işyerinin bir arada bulunduğu iş hanı, çarşı ve benzeri işyerlerinde yangına karşı gerekli önlemlerin alındığını gösteren itfaiye raporu bu binaların yönetimi tarafından alınır ve yapıda değişiklik olmadığı sürece buralardaki işyerleri için ayrıca münferit itfaiye raporu aranmaz. Yangın tedbirlerini etkileyecek şekilde yapıda değişiklik yapılması durumunda yalnızca yapısında değişiklik yapılan işyerinin sahibinden münferit itfaiye raporu istenir.


  Bu daha aydınlatıcı galiba...