1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Avm'lere yeni yasa geliyor!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  AVM'lere yeni yasa düzenlemesi yolda. AVM gibi magaza zincilerinin bulunduğu organize işletmeler ile küçük esnaflar arasındaki dengeyi koruyabilmek adına TBMM'den yeni yasa geliyor.

  haber.jpg

  Düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yazıcı, Türkiye'de 1.8 milyon kişi ile çalışan nüfusun yüzde 16'sının perakende sektöründe istihdam edildiğini, son 10 yılda sektörün yıllık yüzde 5.7'lik ortalama büyüme hızı ile en hızlı gelişen sektörlerden biri olduğunu belirterek, "Bu gelişmeler, sektörde yönlendirici ve destekleyici bir düzenleme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır" dedi. Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu'na göre, toplam perakende pazarı 2013 yılında 215 milyar dolar oldu; toplam mağaza sayısı 78,000'e ulaştı ve yüzde 13 büyüme ile sektörün cirosu 100 milyar dolar oldu. Bu yıl sektör cirosunun yüzde 15 büyüme ile 115 milyar dolara çıkması bekleniyor.

  AVM Yasası'na göre Alışveriş Merkezlerinde (AVM) artık acil tıbbi müdahale ünitesi, bebek bakım ve çocuk oyun odası gibi yerler yer alacak.

  Perakende sektörünün düzenlenmesi amacıyla daha önce üç kez taslak hazırlandı; ancak hiçbiri Tasarı, AVM, büyük ve zincir mağazalar, bayi işletmeler, özel yetkili işletmelerin yanı sıra esnaf ve sanatkar işletmelerini, oto galeleri ve emlak şirketlerini de düzenleme kapsamına alıyor.

  Tasarıya göre, büyükşehirlerde, AVM yapı ruhsatı, çalışma ruhsatı gibi izinleri Büyükşehir Belediyeleri verecek. Yapı ruhsatı verilirken, ticaret ve sanayi odası ile esnaf ve sanatkar birliğinin görüşü alınacak. AVM, büyük mağaza, zincir mağaza ve diğer ticari işletmeler müşterileri için otopark oluşturmakla yükümlü olacak.

  AVM'lerde, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk Oyun alanı gibi ortak kullanım alanları oluşturulacak. AVM'ler, ibadet yeri bulunan yerlerde, ibadethane ile perakende veya açık Alkol satışının yapıldığı yer arasında en az 100 metre mesafe bulunması zorunluluğundan muaf olacak. AVM'lerde, toplam satış alanının en az yüzde 5'i esnaf ve sanatkar işletmelerine; en az binde ikisi geleneksel, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere ayrılacak. Yıl boyu süren sürekli indirimli satışların yapılabilmesi için işletmede satılan malların en az yüzde 70'inin indirimli ürün olması gerekecek. Perakende ticaretin kanunun amacına uygun yapılmasını sağlamak amacıyla Perakendeciler Konseyi kurulacak. Tasarı kapsamındaki düzenlemelerin uygulama şartları, yapılacak ikincil mevzuat ve yönetmeliklerle belirlenecek. Tasarının, önümüzdeki yasama yılında TBMM'de ele alınması bekleniyor.

  KAYNAK
 2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  isg uzmanı, doktor, sağlık personeli bulundurmayı da öngörseler keşke
 3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Avm ve büyük marketler ( Migros vs) şehrin dışına yapılsın ve pazar günleri kapalı olsun!
 4. Misliyna İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Sayın Mehmet MAKAR cumartesi dahil sabah 8 akşam 8 çalışan bir toplum olarak gerekli alışverişlerinizi ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz pazar günü alışveriş merkezlerini kapatınca ? Şimdi diyeceksiniz ki gelişmiş ülkelerde kapalı... evet biliyorum ama o gelişmiş ülkelerin çalışma saatlerinin de insanların hafta içi işten çıktıktan sonra kendileri ve aileleri için zaman tanıdığını da biliyorum....

  Bazı şeyleri isterken veya olmasını beklerken bu istek ve beklentileri etkileyen birden çok faktör olduğunu unutmamak ve buna göre ele almak gerekmektedir.
 5. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  tabiki de "bu istek ve beklentilerimi söylerken birden çok faktörü" düşünerek söylüyorum. Size de katılıyorum. Yalnız biz olması gerekenleri her platformda dile getirmek zorundayız. Sabah 8 akşam 8 çalışan bir toplumdan kurtularak, çalışma saatlerine uyulan bir toplum yaratarak, AVM'leri kapalı tutabilir, artık AVM yapılmasının önüne geçebilir, esnafında biraz para kazanmasını sağlayabiliriz.

  Yaşamda herşeye yer olmalı, bir tek umutsuzluk olmamalı!

  iyi çalışmalar dilerim.
 6. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Var zaten. Benim gittiğim AVM de var. Acil tıbbi müdahale ünitesi demekte zaten devamlı süreyle doktor ve DSP bulunacak anlamı taşıyor.
 7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  ben daha göremedim de
  sadece görsel olarak iş güvenliği tabela ve reklamları vardı