1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Avuç taşlama(taş motoru) risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Osman ÖZ tarafından 5 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Merhaba arkadaşlar,

Risk analizlerini beraber yapmaya ne dersiniz?

Mesela avuç taşlama makinesi için benim aklıma gelenle tehlikeler aşağıda;

Tehlike - Risk
    1. Elektrik kaçağı - Elektrik akımına kapılma
    2. Taş patlaması - Yaralanma
    3. Kıvılcım çıkarması - Göze çapak kaçması
    4. Yetkisiz ve tecrübesiz personelin makineye ulaşması - Yaralanma & uzuv kaybı

gibi, sizin eklemek istedikleriniz var mı?

Saygılarımla.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    avuç taşlama makinesi nedir? resim falan atarsan sana katılırım..?
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    avuş taşlama avuç taşlama.jpg
  4. Melek Seda İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Bu konu ile ilgili geçenlerde yaşadığım iş kazasını sizlerle paylaşmak isterim, taşlama makinesini kullanan personelin dikkatsizliği nedeni ile makinenin elinden kayması ve sol el küçük parmağını kesmesi, 5 dikiş atıldı, iki gün rapor aldı. İş zaman kayıplı iş kazası olarak kayıt altına aldık. Çalışan ile konuştuğumda tamamen dikkatsizlik nedeni ile taşlamayı kaydırdığını söyledi. İstenmeyen güvensiz davranış nedeni ile iş kazası yaşanması olarak ekleme yapabiliriz.
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    evet aslında taş motoru ,fakat özellikle yapı marketler avuç taşlama ismi ile satış yapıyor
  7. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Spiral, taş motoru, avuç taşlama'yı yeni öğrendim süper.. Taşlara, kullanılması gereken KKD'lere ve çalışanların durumuna her şeye dikkat etmek kısacası anca sık saha denetimleriyle olur inanışındayım.
  8. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kullanılan sahayı görmek, kullanan personeli görmek gerekir. Ne şarlarda kullanılıyor, nereyi taşlıyor... mesela kesme işlemide yapılır bu taşla.. yada bakır veya paslanmaz taşlanırsa tehlikeler değişir. Yani ezbere risk analizi olmaz belki kabaca ama esasen çalışılan ortam ve çalışnlara bağlı bir risk analizi olmalı herşey göz önüne alınmalıdır. diğer konuda 200 tl ye risk analizi yapanlardan bahsediliyor. işletmeye gitmiyor, internetten bir iki araştırma yaparsa yazıp çizip çıkıyor. Bu iş böyle devam ederse ayağa değil yerin dibine düşer...
  9. Ferhat Akkaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UZMAR
    Malesef çalıştığım sektörde çok fazla kullanılıyor.
    Özellikle yukarıda belirtilen konuların dışında en çok yapılan hatalar şunlardır ;
    1-) Taş değiştirme sırasında, taş motorunun fişi, prizden kesinlikle çıkartılmamaktadır.
    2-) Taş motoru ile çalıma sona erdiğinde taşın dönme işlemi bitmeden yere konulmaktadır.
    3-) Özellikle çalıştığı sektörde kullanılıyor ise mutlaka şu konuya dikkat edilmeli ! Taş motoru koruyucusu çıkartılması yasak olduğu için genelde kesilmekte. Tavsiyem metre ile mutlaka çapını öçmenizdir.
    4-) Özellikle elektrik eksintilerinde taş motoru olduğu gibi yere bırakılmakta. Elektrik tekrar geldiğinde ise yerde çalışmaya başlayarak büyük bir risk oratay çıkmakta.
    5-) Çalışmaya uygun taş seçimi konusunda çalışanlar yetersiz kalmaktadır. Kesme taşı ve taşlama taşı seçimi son derece yanlıştır.

Ve mesleki eğitimi olmayan personellerin kullanımına mutlaka engel olunuz :)
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

taşlama motorları ile ilgili tehlike ve akabindeki riskler bellidir. arkadaslar gereken tehlikeleri arz etmişler. En önemli nokta elektrik tehlikelerinin yanında Taşlama motorunda risk derecesi yüksek olan taş patlaması dediğimiz fırlama, yerinden çıkma ve taş-motor uyumsuzluğu nedeniyle patlama-fırlama şeklinde olmaktadır. Taşlama, kesme ve zımparalama işlemlerinde muhafazası yoksa risk altındasınız demektir. Çevremde gördüğüm ve tabnık olduğum ufak kazalar dısında taş fırma ve patlaması sonucunda fırlayan taşın diz,kolu, kulağı ve haya bölgelerini kesme ve parçalama şeklinde uzuv kayıplarının olduğu 3 kaza örneğini biliyorum. taş üzerindeki ve motor gücünü ve devir oranlarına dikkat edin
  11. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tehlike - Risk -Olasılık- Şiddet
    Gerekli eğitimlerin yapılmaması- İş Kazası ve meslek hastalığı- 4- 4
    KKD Kullanılmaması -İş Kazası ve meslek hastalığı- 3- 4
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Mart 2013 ---
    Osman Bey farzedelim ki matris yöntemi ile yapıyoruz risk değerlendirmesini sizin yukarıda sıraladıklarınıza vereceğiniz olasılık ve şiddet ne olur ?
  12. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding

Tehlike - Risk / Olasılık - şiddet
    1. Elektrik kaçağı - Elektrik akımına kapılma / 3 - 5
    2. Taş patlaması - Yaralanma / 3 - 4
    3. Kıvılcım çıkarması - Göze çapak kaçması / 4 - 4
    4. Yetkisiz ve tecrübesiz personelin makineye ulaşması - Yaralanma & uzuv kaybı / 4 - 4

Aygün hanım çok güzel bir noktaya değindiniz, ben olsaydım bu puanları verirdim. Yorumlarınız nelerdir?

Saygılarımla
  13. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynı puanları verirdim bana mantıklı geldi İşletme içi risk değerlendirmesini her makine için ayrı yapmayı düşünüyorsunuz sanırım, sonra bir de genel hususlara değinirsiniz.
  14. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Evet Aygün hanım,

Her makinenin, her işin ayrı ayrı risk analizini yapıyorum. Olabildiğince ayrıntıya inmeye çalışıyorum. Avuç taşlama makinesi ile aklıma çok bir şey gelmedi, personelde çok sık kullanmıyor aslında bazen pvc boru kesiyorlar bazende profil demir. Bir bilene danışalım dedim foruma yazdım çok değerli bilgiler aldım.

Hepinize çok teşekkür ederim.
  15. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Merhaba

Tehlikenin nedeni - Risk / Olasılık - Şiddet / Kontrol Önlemleri / Olasılık - Şiddet
    Taş değiştirirken makinenin fişte olması - Uzuv kaybı / 4 - 4 / Taş değiştirme sırasında avuç taşlama makinesi fişten çekilmelidir / ? - ?
    Yani önlemimizi aldıktan sonra Olasılı ve Şiddet ne olur?

Saygılarımla,
  16. Yener Esen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48763
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LEVI STRAUSS&CO
    Tüm elektrikli el aletlerinde dikkat etmemiz gereken konulardan birisi de çift yalıtkanlı olmasıdır. Bunu aletin üzerinde seri numarası gibi bilgilerin olduğu kısımda içiçe iki kare şeklinden anlayabilirsiniz.[​IMG] Bu özellik sayesinde harici topraklama olmadan bile oluşabilecek elektrik kaçaklarına karşı güvenli bir şekilde çalışılabiilr.

Bunun haricinde kesme işleminde kesme taşı ve taşlama işleminde taşlama taşı kullanılmalı mutlaka. Kesme taşı ile taşlama, taşlama taşı ile kesme yapmaya çalışmak taşın parçalanmasının en önemli sebeplerinden biridir. Demir kesen işçiler çapak temizlemek için kesme taşı ile taşlama yapar ve kesme taşının liflerini zedeler. Daha sonra kesme işlemi yapıldığında taş bu zedelenen kısmından patlar ve sadece kullanan kişiyi değil etrafındaki insanları da yaralar.

Yüz maskesi ve gözlük mutlaka bir arada kullanılmalı, zira yüz maskesi yüzü korur ancak gözü korumaz, gözlük ise yüzü korumaz. Ayrıca dönen kısma gelecek şekilde bol elbise, kolye bileklik gibi ayrıntılara dikkat

Son olarak kesme ve taşlama açılarına dikkat etmek gerekir. Kesme işleminde taş motoru yere 45 derecelik açıya yakın şekilde tutulmalı, taşlamada ise taşlanan yüzeye paralel olmalı.
  17. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bu konularda çok önemli
    1) Son kullanma tarihi
    2) Saklama koşullarında sıcaklık ve nem oranı (MSDS)
  18. Yener Esen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48763
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LEVI STRAUSS&CO
    taş motorunun yapabileceklerine bir örnek.

Ekli Dosyalar:

19. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Çok kötü olmuş gerçekten.

Bence bu makineyi kullanan herkeste mesleki eğitim olmalı
  20. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu işte profesyonel olanlar önlem alındıktan sonraki olasılığa 1 veriyorlar yani 1*4= 4 düşük risk oluyor.