1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Avuç taşlama(taş motoru) risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Osman ÖZ tarafından 5 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG Kurul defterine bu makineyi kullananların eğitim alması gerekliliği yazılmalı öyleyse.Eğitim noksanlığı bir tehlike sonuçta,ya da risk analizine alınacak tedbirler sütununda eğitimden bahsedilmeli.Bundan sonraki aşama Eğitimi kim verecek ve maliyeti ne olacak olacak :)
  2. Ali Ünal İSGforum Üyesi

şiddet hiç bir zaman degısmez aynı kalır
  3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim anlamadığım bende bu puanları verirdim derken her uzman yotumlamı veriyor bu puanları... Bir prasedür var buna bakarsın karşılığı neyse puanı odur. Mesela elektrik kaçağı gerilimi ne kadardır. bu adamı çarparsa ne olur. ölürse puanı beştir. diğeri bu kaçağın meydana gelme olasılığı nedir. mesela kablolar ortada ve açıktamıdır. taşlama taşı motorunda bir yalıtım vardır bunda sorun varmıdır. varsa puan değişir.

Yani meselenin özü puanlar uzmanın yorumu ile değil ortamın durumu ile alakalıdır. Sonuç kim olursa olsun aynı olmalıdır. farklı çıkıyorsa mutlaka biri bu işi bilmiyor demektir.
  4. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Mesleki eğitimde neler öğretiliyor hiç ekstra bir şey yok öğretmenlik yapanlara ustalar doğrusunu söylüyor.
    O makinenin nasıl kullanıldığı hangi şartlarda çalışıldığını bilmek çok önemli çalışma pozisyonu, termal konfor, titreşim havalandırma, çalışma esnasında çevrede bulunan personel, çalışma esnasında çevrede bulunan yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeler, kullanılan vücut koruyucu kıyafetin sıçraklara karşı direnci geçirgenliği, taşlama yapılan malzemenin özelliği çıkan tozun özelliği yanma derecesi (örn: alüminyum tozu çok çabuk yanıcılık özelliği bulunmaktadır) İşlem yapılacak yüzeyin özelliğine göre toz maskesi seçimi, işlem yapılacak ortama göre göz koruyucu seçimi kesim, taşlama, avuç içi, büyük taş motorların kullanımında kulak tıkacı ve kulaklık seçimi, titreşime maruz kalma riski (sinir sisteminde kalıcı hasar) gibi bazı riskleri kullanıcı ile birebir uygulanmalı 5 yaşındaki çocuğun anlayacağı şekilde anlatmak, uymadığı her kuralda başına neler gelebileceğini kavramasını sağlamak risk değerlendirmesindeki kesin sonuçtur.

Bana göre risk değerlendirmesi uygulanmadıktan sonra sadece kağıt parçası
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Bir mühendise yakışan değerlerle, rakamlarla, somut delillere dayandıralak kesin sonuca gitmektir. Şu anki risk analiz yöntemleri yoruma açık, tam bir matematiksel modülleme değildir. Avrupa ve ABD uygulamalarına bakarsanız bu tür değer vermekten kaçınırlar, check list ya da risk var yada yoktan ibarettir. Örnekte akımın değerinin bilinmesi voltaj değişiklikleri elbette göz önüne alınmalı. Hatta elektrik'e maruz alan kişinin fiziki ve biyolojik yapısı da önemlidir. Elektirik tesisatı, raf ömürleri, kaçaklar, bakımları, iş tekrar sıklığı, kontrol tedbirleri ve etkinliği vs parametreleri göz önünde bulundurmakta fayda var. Ne kadar çok parametreyi dahil ederseniz riski o kadar azaltırsınız.
  6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bizim işverenlere uygulama için en büyük teşvik cezadır.. :)
  7. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

:) Üstat işverene verilen ceza bizide etkiler dolaylı olarak ben burada çalışanlardan bahsetmek istedim :D:)
  8. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sana bak bir çalışan teşviği göstereyim :) Sabah kalktıklarında hem çalışanlar hem şantiye müdürü gayet teşvik olmuştu ;)

9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kaynağında yok etmeye yönelik önlemler almışsanız mesela;

taş motoru korkuluğu var,
    siperlik devamlı kullanılıyor,
    Taş seçimi uygun ise neden şiddet 5 olsun ki,ihtimal düşerken kaynağına yönelik ciddi önlemler almanız suretiyle şiddetinide düşürebilirsiniz.neden mi,atıyorum ağır yaralanma olmazda hafif yaralanma olabilir,ayakta tedavi geektiren bir durum olabilir,..şiddet değişmez miş yok öyle şey,kaynağında yok ettim ben bazı şeyleri ihtimalide şiddetide düşürürüm..kkd ci olmayın,peki taş motorunda kaynağında nasıl yok edersin tehlikeyi,son sistem iki el tutamacı olan,mahfazası olan,otomatik emniyet swici olan bir makine aldırılması suretiyle işinizi çözersiniz..koruyucu siperlik kullanımı hafife almayın,iş gözlüğü bir işe yaramaz çapak curuf göze yine kolaylıkla gelmekte kör olma riski artmaktadır..
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Dostum kesin hükümle konusmamak gerek şiddet degişmez kaynagında yok etmıssen olma olasılığı ortadan kalkmıstır. Hiç bir zaman riski sıfırlayamazsın. parametreler her saniye, sürekli degişir. şiddetin sabit kalması konusunda ilgili 3. ve 4. edition bak
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    zehirleyici ve öldrücü etkisi olan bir kimyasalı kullanmakta olan bir işletmeye daha az yan etkisi ve zehirleyici özelliği olmayan bir kimyasalı kullanmasını önersem sence şiddet ne olur dostum..tehlikeleri kontrol yöntemleri senin lügatında yer yok galiba,hatırlatmakta fayda var;

kaynağında yok et,
    tecrit et,
    ikame et,
    mühendislik kontrolleri,
    kkd
  12. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Kimseyle polemiğe girecek durumda değilim sadece süresini uzatırsın. Tehlikeli, zararlı ve zehirli olmayan bir kimyasal söyler misin ? şiddet konusunda google e sorabilirsin
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sokak lambasını sen merdiven kullanmak suretiyle değiştirirsin,ben risk değerlendirmede önlem olarak insan vinci yada insan taşaınmasında ve çalışmasında kullanılan manliftlerin kullanmasını yazdım,şiddet ne oldu nerdesin..ben bir risk manyakıyım gülhane parkında..ne sen bunun farkındasın ne turizm farkında..amacım faydalı olmak..kızmak yok.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Mart 2013 ---
    mesela gürültülü bir ortamdayım makineler eski model çıkardıkları gürültü seviyeleri ölçüm raporlarına göre çok yüksek,ben patrona dedimki hem verimlilik hemde kalite hemde insan sağlığı açısından şöyle bir makine var makineden çıt çıkmıyo hem onu alalım patronda aldı,tehlikeyi kaynağında yok ettim daha az tehlikeli makine geldi şiddet nerdesin düşmedi mi hala..
  14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

İsteğin yerde istediğin sokakta sarkı soylebılır analiz yapabilirsin bu konuları 16-17 sene önce çok tartıstık o yüzden tartısmak veya kızmak gıbı bır nıyetım olamaz yapım buna müsade etmez.
  15. Yener Esen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48763
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LEVI STRAUSS&CO
    Risk değerlendirmesinde şiddetin değişmediği dayandırdığınız nokta nedir? Uluslararası kabul görmüş 5x5 matrisinde şiddet (severity) ve olasılık (likelihood) değişebiliceğini bütün literatürde bulabilirsiniz. OSHA ve NEBOSH literatürünü karıştırmanızı öneririm. Burada yeni mezun veya bu işe yeni girmiş arkadaşlarımızı doğru yönlendirmemiz gerekir.
    UCL (University College of London)'un lazer ile ilgili hazırlamış olduğu bir dosya ekliyorum. Artık şiddet değişmez demezsiniz.

Ekli Dosyalar:

16. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gerekli önlemler alındığında şiddet de olasılıkta değişebilir. Herşey ortamla kullanılan makina ve ekipmanla ve çalışanların eğitimleriyle farkındalık yaratılmasıyla alakalıdır.
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben tehleikeyi kaynağında yok ettiğimde,risk seviyem kabul edilebilir seviyeye çektiğimde,ihtimali düşürmüş ve zarar verme derecesini de düşürmüş olmazmıyım..ama şu var bazı durumlarda tedbirlerinizi ortaya koyduğunuz zaman bile şiddetin değişmiyeceğini ön görüyorsan doğrudur..
    güvenli iskelede çalışsan bile iskelede tüm önlemleri alsan bile ihtimalini düşürsen bile şiddeti yine yüksek verebilirsin çünkü ihtimal düştü 1 e ama şiddet aynı niye binde bir ihtimal bile olsa düştümü ölür gene adam, 1x5 diyebilirsin katılıyorum,ama bazen öyle durumlar varki şiddeti düşürücü kaynağında yok edici çalışmalar yaptığında ortaya çıkacak zarar verici şiddetide düşürmüş oluyorsun ki buda hem ihtimali hemde şiddeti düşürmüş oluyorsun,
    neyse bu beyin fırtınası çok hoşuma gitti..ellerinize sağlık.
  18. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    BURADA ŞİDDETİ NASIL DÜŞÜRECEĞİZ
  19. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu uyguladığın formatta eksikliklerin var geçerliliği tartışılır ve eksiklikleri kesin işte bu risk analizi 200 TL lik bir analiz.. Bir ara Ankaraya gel ve İş mifetişlerinden yaptığın bir analizi gösterip doğrulamasını yaparak eksikliklerini öğrenirsen iyi olur.
  20. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Mart 2013 ---
    Kütahya’da 9 kişinin öldüğü tren kazası sonrası açılan ve 3 yıl süren davanın hazırlanan son bilirkişi raporunda, “Ortada bir kaza ve tesadüf var” ifadesi yer aldı.
    Pamukova’da 41 kişinin yaşamını yitirdiği hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili davanın zaman aşımından düşmesinin ardından bu kez 9 kişinin öldüğü, 37 kişinin yaralandığı Kütahya’daki tren kazası davası “tesadüf” denildi.Şiddet için bu yorumu yapacaz.:p:sinir:o_O