1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Avuç taşlama(taş motoru) risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Osman ÖZ tarafından 5 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Başlangıç için bu format yanlıştır. Böyle bir analiz Risk analizi yönetmeliklerini incelersen zaten eksiktir. Nasıl Düşürücem diye soruyorsunuz! Önce yönetmelikleri inceliyceksiniz sonra buna uygun bir şablon hazırlayacaksınız resim yok gördüğüm kadarıyla muhtemelen firmada gezilmemiş derim ben müfettiş olsam. resimde tarih analizin yapıldığı tarih olmalı. Sonra öneriniz ne önlemlerle ilgili öneriler nerde yok burda öyle bir şey.. yapılacağı tarih olacak o nerde.. temrin tarihi oda yok.. üzerinize alınmayın ama bu tarz analizler firmayı aldatmak piyasayı düşürmenin aracı olarak malesef hala yapılıyor. Risk de düşer Şiddette.. yönetmelikleri takip edip f,rmada bir hafta harcarsanız olur. iki saatte bilgisayar başında risk analizi olmaz. Elbette bilgisayar başında format üzerinde düşmez sahada düşüreceksin önlem alacaksın sonra resm edip yazacaksın.
  2. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Üstat sen en iyisini bilirsin, sendeki risk analizinden iki satır bizlerle paylaşırsan örnek alırız bunca yıl uğraştığımız 200 TL lik analizlerden kurtulmuş oluruz, birde bu yukarıdaki Şiddeti nasıl düşüreceği mi anlatırsan sevinirim yardımların için şimdiden teşekkürler,
    .
  3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk analizi yönetmeliğinde bir sıralama var bu sıralamayı takip edeceksiniz. Tarihler ve resimler önemli ben her yaptığım analizi bakanlıkta ön kontrolden geçirerek firmaya eksiksiz teslim ediyorum. Tecrübemle söylüyorum ki, bence her değerlendirme için bir sayfa açacaksın bu sayfada hazırladığın formatta resmide kayarak faaliyet türü, mevcut tehlikeyi, oluşabilecek riski belirt kısaca. sonra puanlmalarını yaz. Alt kısımda mevcut durumu uzun uzun anlat bir alt satırada alınacak önlemi koyacaksın. bu önlemin alınması için firma ile görüşerek bir tarih atacaksın. o tarih geldiğinde öneri defteri dolduruyorsan firmada önlemin alındığını belirtip fotokopisini analizn arkasına iliştireceksin yada analiz ve sayfa numarasına atıfda bulunarak tekrar bir sayfada bu şablondan hazırlayıp düşen puanlamalarla analizin arkasına iliştireceksin.. paylaşma durumuna gelince biraz uğraş sonra bana bir mail at bende katkılarımı sunayım en son halini bakanlığa götürelim senin de sana özel bir şablonun olsun.. onun bunun saçma şablonlarında kurtul doğruluğuna yüzde yüz inandığın sana ait olan bir tarzın olsun.
  4. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Üstat yine en iyisini sen bilirsin de risk analizinde dikkatinizi çekmemiş galiba en başta sıra no değilde takip no yazıyor acaba o takip no ile başka bir şey yapılıyor olamaz mı ;) performans takip, DÖF, Aksiyon planı gibi neyse konu nerelere gitti ben şiddeti nasıl düşürüyorsun üstatd onu diyorum benim verdiğim örnekten şiddeti nasıl düşürüyorsun bunu açıklarsan sevinirim
  5. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaş! her risk analizi yaptığın yerde ISO sistemi varsa eyvallah genel konuşuyoruz. Tarih olacak net yok takip numarası neyi nezamana kadar takip ediyorsun ISO ya atıf yapıyorsun.. Gelen müfettiş ISO denetlemesine gelmiyor senin o dökümantasyonun ayrı bir şey.. Senin analizinde bir tarih var bir hafta sonrasına yaptıysa firma senin önlemlerini puan düşer ve değerlendirmenin bir alt sayfasına iliştirirsin. puan düştü işte sen hala burda nasıl düşecek diyorsun. Puanı sahada düşürdünmü.. Düştüyse yaz.. Puan sahada klasik önlemler kaynağında yok etme vs.. ile olur. Sonra yazar işlersin raporuna..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Mart 2013 ---
    Hangi ildesin bilmiyorum ama Ankaraya yakınsan bir gün gel seve seve misafir ederim.. Yaptığın bir risk analizi örneğini getir. Beraber bakanlığa gidelim.. Eksiklikleri ve aklına takılan tüm sorulara yanıt alırız ne dersin? ;)
  6. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Türkiyedeki uygulamada da -Bakanlık kuaför ve apartmanlar için verdikleri rehber risk değerlendirme yöntemine bakılırsa- sanki matristen kaçınacaklar gibi gözüküyor .Daha önceki yıllarda Bakanlığın böyle bir rehber uygulaması da yoktu sanırım.
  7. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kafayı karıştırmayan çalışanın bile kolayca anlayabileceği bir değerlendirme amaca ulaştırır, osgbler ya da uzmanlar para kazansın diye karmakarışık bir şeyler yapmak işyerindeki çalışanların kafasına ulaşılamayacağından riski devam ettirmekten ibaret olacaktır.
  8. Bence şiddetinde, olasılığında düşmesi tamamen tehlikeli durumla alakalı. Tehlikeli durum ortadan kalkarsa şiddette kalmaz, olasılıkta. Ama her zaman alınan önlemler şiddeti düşürmeye yetmeyebilir. Riski düşürmek için olasılığı düşürürüz. Diğer mesajlarda taşlama örnek verilmiş. Osman Öz arkadaşımız 1- Elektrik kaçağı tehlikesi demiş. sadece bu tehlikeden gidelim bakalım ne olacak ? Elektrik kaçağı sonucunda çalışan ağır yaralanabilir,ölebilir. risk matrisinde 3*5 =15 dedik diyelim. Şimdi bu durum da bizim yapmamız gereken nedir?
    1-Tehlikeyi ortadan kaldırırsak elektrik kaçağı da olmaz- Bundan sonra taşlama işi yapılmasın. makinenin kullanımı yasak desek mümkün mü? Cevap şu olabilir: Hayır taşlama işi yapmalıyız gerekli.
    2-Elektrikli taşlama makinesi yerine başka alternatif bulalım- Hava ile çalışan taşlama makinesi var mı dır? Varsa alalım. cevap: araştıralım ama olsa bile her yerde hava yok olmaz.
    3-En iyisi önlemler alalım. Elektrik kaçağı durumunda akımı kesecek role takalım 30 mA hassasiyetinde olsun. Taşlamanın Kablosunu ve kullanılan ara kabloyu sürekli kontrol edelim deformasyona uğramış yeri var ise hemen değiştirelim. Çift izolasyonlu taşlama ve kablo kullanalım. Kullanan ustaya da uygun ayakkabı verelim.

Tüm önlemlerimizi aldık diyelim akşam başımızı rahatça yastığa koyup uyuruz diyoruz ki. Tüm önlemlere rağmen Elektrik kaçağı ve usta çarpıldı. Sonuç ne?
    Bence sonuç değişebilir. Ustanın o anki çalışma şekline ve bulunduğu ortam koşullarına göre değişebilir. Ölebilir de, hafifte atlatabilir. Ama biz en kötüsünü düşünmek zorundayız ve şiddet 5 verdiysek 5 kalmalıdır. Kazanın en ağır sonuca ulaşması için uygun koşulların oluşması olasılığı düştüğü için olasılık 2 ye hatta 1 e bile düşmelidir.

Şiddet her zaman sabit değil, her alınan önlemden sonrada düşürülemez.
  9. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Benim gibi düşünen birisi olduğuna sevindim :):D
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şiddet; her zaman sabit değil, her alınan önlemden sonrada düşürülemez.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Mart 2013 ---
  11. Yener Esen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48763
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LEVI STRAUSS&CO
    İşte bu yaklaşım doğru olan, şiddetin hiçbir şekilde değişmeyeceği iddia ediliyordu, şahsen itiraz ettiğim ve literatüre aykırı bulduğum nokta buydu benim. Yoksa şiddet mutlaka değişir fikri de yanlıştır.
    İş Güvenliği ile ilgili bir çok kural uzun ve bilimsel çalışmaların ürünüdür. Doğruluklarını ispat edecek deneyler yapılmıştır. EN, DIN, TSE gibi standartlardan tutun, mevzuattaki kurallar, risk metodolojileri gibi İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili her maddenin bir dayanağı vardır. Bana göre, benim iş tecrübem, yılların birikimi gibi yaklaşımlar bu konuda referans olamaz. O nedenle buradaki paylaşımlarımızın dayanağının olmaması bu sektörde çalışanları yanlış yönlendirmemize sebep olur.
  12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    gaz maskesi kullanılmış ?

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Mart 2013 ---
    yüz siperi kullanılması gerekir
  13. Yener Esen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48763
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LEVI STRAUSS&CO
    Gaz maskesinin kullanılmasının sebebi kullanılan malzemeden kaynaklı olabilir. Çıkan toz ve duman zararlı kimyasalları içeriyorsa, ortamda lokal havalandırma yoksa toz veya kimyasalın özelliğine göre toz veya gaz maskesi kullanılması gerekebilir. Burada önemli olan maruziyet ölçümlerinin yapılıp kişisel maruziyet sınırlarının aşılıp aşılmadığını öğrenmektir. Personele gereksiz KKD kullandırmakta eziyet oluyor çoğu zaman.

Bu arada galiba hiç bahsi geçmedi, taş motoru 95-100 dB arası gürültü yapar. Kulaklık mutlaka kullanılmalı.
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    üstteki resimde çalışan kişi kulak tıkacı takmış ,üstteki resimde taş motorunun mesnet bağlantısı yok
  15. Bu fotoğraf nereden alıntı bilmiyorum ama bir terslik olduğunu düşünüyorum. Taşı ters tuttuğu için talaş yukarı doğru gidiyor ve daha fazla alana yayılıyor. Doğru kullanmış olsa talaşlar yere doğru gelecektir. Üzerinde deri önlüğü var. Uygun ayak koruyucusu da varsa problem yaşama ihtimali çok düşecektir. Ayrıca bu şekilde çalışan birinin yangın çıkarma olasılığı da yüksek olur şeklinde düşünüyorum.
  16. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Sayın Yener, Profilinde gördüğüm kadarıyla C sınıfı ve yenisin. Olayı iyi sentezlemen lazım. Bir örnek uygulama göndermen bir sey ifede etmez. Ulusal ve uluslararası normları gayet iyi biliyorum Bahsettiğim Edition 3 ve 4 lere göz attın mı? İlgili karşılık gelen parametrede şiddeti düşüremesin. Örneğin inşatta yüksek düşme tehlikesi olan bir çalışmada emniyet kemeri verirsin riski azaltırsın, olmadı ağ serersin riski haliyle etkiyi bir kademe daha düşürdün. Simdi gerekli önlemleri aldım praşüt verdim olmadı ağ serdim deyip şiddeti düşük mü tutacaksın. Aldıgın tüm önlemlerin etkinliği için % 100 garanti verebilir misin? % 99.99999 garanti versen bile o % 0,00…1 ihtimalle bile Düşme sonucunda adam sağ mı kalacak yoksa şiddeti düşük tuttugun için çiziklerle mi atlacak

KKD (kemer, ağ)risk değerlendirmesi yapıp işlevini yerine getirmeme ihtimalini göz önünde tutup şiddeti yük tutarsın haliyle. Gerekli önlemlerle şiddeti düşük tutmustun amaaynı faaliyet içerisinde yanı aynı konuda şiddeti yüksek gösteriyosun çelişkili durum değil mi?

Emniyet kemerinin çalışmadığı, yetersizliği, yanlış kullanım sonucu işlevini getirmediği durumda düşen işçiye olan etki şiddet yani risk ne olur? Sermiş olduğun kalitesi, ankraj noktaları, mesafeleri konumlandırmada yapılan bir hata nedeniyle meydana gelecek bir olyda şiddeti ne olur agı olduğu için şiddeti düşmüş mü oldu. Yüksekte çalışan işçinin düşmesi ile ağın ankrajlardan kopması liflerin yırtılması vb durumlar sonucu düşen işçiye olan etki(şiddet) ne olur? Düşer mi yoksa yüksekten düşme olayıyla çalışanda olacak etki aynı mı kalır. Sizde sadece bu istenmeyen durumların olma ihtimallerini ortadan kaldırarak veya azaltarak skoru düşürürsünüz. yani paraşutun çalısmama olasınlıgnı dusunerek işsicinin dusecegını etkinin ciddi boyutta olacagını dusuneceksınız. burada şiddeti dusurerek degıl. parasut tipi emniyet kemeri ile düşüs yontemıyle ölmeyecegıne, şeddetinin düşük olacagına %100 garanti verebilir misiniz. Çalısana siperlik verdiniz makine koruyucusu da var istenmeyen olayın olma olasılığnı sıfır düzeyine düşürdünüz atıyorum 0,00000000000....1 düzeyine getirdiniz. Ama gene de bi olasılık var ve o olasılık olduğunda şiddet ne olur düşük mü olur yahu ağ yırtılmış ankraj cıkmıs sıperlık kırılmıs adamım yüzü gitmiş sen şiddeti önlem alarak şiddeti dusurmekten bahsetmissin adam ölmüş yahu.. Bu kadar düşük oranda olsa bir olma olasılıgı var ve olacagını dusunerek aynı şiddete maruz kalacagını da öngörmen gerek tabi acemi degılsen. Şiddeti düşük gösterdin orta veya kabul edilebilir risk seviyeye getirdin ne demek şimdi kabul edilebilir risk? Risk kabul edilebilirliği olur mu risk risktir bir sekılde hala olacagı anlamındadır. Çünkü olması kinetik enerjinin olmaması dünyanın durması hayatın durması demektir. İnsan saglıgı ve güvenliğinde kabul edilebilir bir risk bir durum olamaz işin mantıgına ters. Bakanlık neden check listelere döndü bu işler yoruma açık subjektif derecelendirmedi.

Yani hiçbir zaman riski sıfırlayamazsın. Şiddeti de ortadan kaldırmak istiyosan insanı ve insan faktörünü ortadan kaldıracaksın yani çarpanı sıfırlayacaksın.

Not; Resimlerde görüldüğü gibi güya önlem alınmış ama tehlikelere uygun kkd ler seçilmemiş. Şimdi KKD ler kullanılmıs şiddet dusmus sana göre. Sen bu durumda şiddet mü oldu risk etki hala devam ediyor. Organizsyon yönetim ve insan faktörü nedeniyle yanlıs kullanım nedeniyle şidet ne oldu birden yükseldi öyle degıl mı? İnsan çevre malzeme metod makine ve zaman bunlar her saniye degısır o an sana göre hersey duzgundur o anda o sürecte ve o sartlarda şiddeti dusuk tutarsın ama arakını dondugunde parametreler degıstıgınde şiddeti dusuk tutugun riskle karsı karsıya kalırsın. Değerleri yüksek tuttunuz dıye sizi sorgulamaz ama dusuk tuttugunuzda öngöremediğiniz durumlar gerçekleştıgı zaman işte o zaman adama sorarlar niye dusurdun dıye?

SP: polemik yaratmak ve derin tartışmalara girecek durumda degılım. Herkesin dusuncesi kendinedir
  17. Şiddeti düşük gösterdin orta veya kabul edilebilir risk seviyeye getirdin ne demek şimdi kabul edilebilir risk? Risk kabul edilebilirliği olur mu risk risktir bir sekılde hala olacagı anlamındadır. Çünkü olması kinetik enerjinin olmaması dünyanın durması hayatın durması demektir.

İnsan saglıgı ve güvenliğinde kabul edilebilir bir risk bir durum olamaz işin mantıgına ters. Bakanlık neden check listelere döndü bu işler yoruma açık subjektif derecelendirmedi.

Doğru noktalara temas etmişsiniz. Duygusal düşünürsem sizle aynı fikirdeyim. Fakat tarafsız olarak olaya bakarsam mantığımla duygularım çelişmekte. İnsanlara hiç zarar gelmesin. Zararlı teknoloji kaldırılsın. Hiç bir riski hayatımızda kabul etmeyelim. Hiç kimse risk almasın. Tehlikede ve risk tanımları literatürden çıksın. Gönül isterdi ki böyle olsun. Fakat, hayatımızda risk var. Sadece İş sağlığı ve İş güvenliği ile ilgili değil, günlük yaşamımız da; evimiz de, sokakta, iş yerinde, alışveriş merkezin de her mekanda çeşitli riskler altındayız.
    Bizler İş hayatındaki riskleri ortaya çıkarıp bunları değerlendirmekle görevlendirilmiş işçileriz. Bu değerlendirmeyi yaparken de bir derecelendirme yapmalıyız. Siz checklist kullanırsınız başkası 5x5 matris, bir başkası da iş analizi yapar. Bence bunların hepsinin bir amacı var ve aynı amaca hizmet ediyor. Amaç belli İşçi Sağlığı İşçi Güvenliği. Neyi nasıl yaptığımız değil, ne yaptığımız ve ne kadar doğru yaptığımız önemli. Yoksa kimsenin riski kabul etmesi ile alakalı bir durum değildir. Aslında tüm bu değerlendirmeler bizim için sadece riske karşı yapılacakların diğer risklere karşı öncelik sıralamasını belirlememiz ve buna göre planlama yapmamızı sağlayan yöntemlerdir.

Neyse konumuzu dağıtmadan bir örnek vereyim. Hortum üretimi yapan bir işletmede çalışanlar hortum kesmek için çok keskin bıçaklar kullanıyorlar. Kesmesi daha kolay olduğu için yada el alışkanlığı diyeyim. Kesme işlemini bıçağı vücuduna doğru çekerek yapmaktaydılar. Bu işletmede ciddi kazalar olabiliyordu. Karnına bıçak batanlar, bacağını yaranlar, göğsünü yaranlar ve dahası. Daha sonra İş güvenliği ile ilgili uygulamalar geldi. Eğitimler verildi. Çalışanlar bıçağı kendilerine doğru değil vücutlarından dışa doğru iterek kesmeleri gerektiğini öğrendiler. Ne oldu dersiniz. O ciddi yaralanmaların yerini el ve parmak kesikleri aldı. Risk hala var ama çalışma şeklindeki küçücük değişiklikle şiddet düştü. Şimdilik bu ileride hortumu kesmek için bir makine yapılabilirse o küçülen risk ne olur?

Şimdi sormak istiyorum.
    Bu hortum fabrikasında bu işi yapmanız isteniyor. Sizin de işe ihtiyacınız var. Üç bölümü var. Birincisinde hortum kesme işi makine ile yapılıyor ve kaza kayıtlarında geçen yıl bir kişi elini kesmiş oda makine bozulduğundan kafasına göre yan bölümden bıçak alarak kullanmıştır. İkinci bölümde bıçak kullanma kuralına uygun yapılıyor ve denetleniyor geçmişteki kazalarına bakıyorsunuz ve ayda bir kişi parmağından yaralanmış. Aynı işi yapan diğer bölümde ise her gün parmak kesiliyor ve ayda bir kere ciddi yaralanma var.

Siz olsaydınız hangi bölümde çalışmayı kabul ederdiniz.

Hangisini kabul ederseniz sizin için kabul edilebilir risk "o"
  18. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Olasılıkla oynamak rahatlıkla mümkün ama aynı şey şiddet için geçerli değil bu konuya sonuna kadar katılıyorum ancak şiddetin kesinlikle düşürülemez deyip kestirmeyide kabul etmiyorum mutlaka düşeceği/düşürülebileceği işkolları çalışmlar ve önlemler bulunabilir kanaatindeyim. Ha bu çok mümkün değildir binlerce örnekde bu sağlanamayabilir. Bu milyarlarca çalışma için bir kabul olmamalıdır diye düşünüyorum.
  19. ouzgnl İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Sektör ( Kayar kalıp, altyapı,sondaj tecrit vs. )

Geçenlerde tanık olduğum bir olayı anlatayım:
    Taş motoru ile 18mmlik ankraj halat demirini kesen kişinin üzerindeki yelek taş motorundan çıkan kıvılcımlar nedeniyle bir anda tutuşacaktı. 3-4 metreden Tehlikenin farkına önceden vardığımdan alevlenme başlamadan uyardım ve işçinin kıyafeti sıcaklık nedeniyle büzüştü. Alevlendiği anda eldiven ile elini kapatarak müdahale etti. Ramak kala yaşadık.
    O adam tek başına olsaydı, ben görmeseydim yanında 3 kişi olmasaydı bu durumu ancak montu alev alev yanmaya başladığında farkedebilirdi. Eğitimlerimizi verdik, ilgili kişilere gerekli malzemeleri aldırdık, bu risk risk analizimizde olmadığı için revize ettik.
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kaynakçılar ve taşlama işiyle uğraşanlara yada kademe çalışanlarına yelek vermiyoruz biz bu yüzden..uygun yanmaz iş elbiseleri vermek lazım..