1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ayakları rahatsız olan çalışana uygun iş ayakkabısı

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Ferhat Ayas tarafından 24 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Arkadaşlar;

  Birçok fabrikada da aynı sorun yaşandığını inanmaktayım. Fabrikalarda ( özellikle, Ağır ve tehlikeli iş yerlerinde) Fabrika içerisinde çalışacak personellerin Ucu korumalı iş ayakkabısı kullanması gerekmektedir,
  Benim sorunum, bu arkadaşlarımızın ayaklarında sorun olanları nasıl bir çözüm bulmalıyız?
  Örnek-1 : ( Kronik Diyabet Bozukluğu) Diyabet hastası bir arkadaşımıza ( ayaklarında ileri derecede yara oluşmaya başlar) Ucu korumalı ayakkabı zorunlu olduğundan,
  Örnek-2 : Ayağında anatomik yapısı bozuk olan ( ayakları normalden fazla taraklı olanlar) yine ucu korumalı ayakkabı kullanması zorunlu olduğundan;
  Örnek-3 : sizde ekleyebilirsiniz????
  Nasıl bir çözüm üretebiliriz ve üreten arkadaşların, özelliklerini anlatarak açıklama yaparlar ise, çok sevinirim.


  Şimdiden teşekkür ederim.
 2. Ali Olgun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  119511
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Netelsan Elektrik Elektronik AŞ.
  ayakkabı ayağımı ağrıtıyor giyemiyorum diyen işçiyi DÖVECEKSİN çözum bu , bak o zaman nasıl giyerler .

  Pollyboot diye bir markanın cizmeleri var çok kaliteli ve dayanıklı yıllardır bunu kullandırırım hiç şikayet yok :)
 3. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  NUROL
  Ali Bey ' e katılıyorum. Çoğu personel bilerek giymek istemiyor. Ancak dedğiniz gibi gerçekten rahatsız olduğu için giyemeyenler de var . Bu personeller için daha kaliteli iş ayakkabısı deneyebilirsiniz. Selamlar...
 4. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  :) belki haklısınızdır Ali Bey, ama ben yinede diğer yolları tercih edeceğim :)

  şimdi o markayı inceliyorum, Teşekkür ederim.


  Anatomik ( taraklı) ayakları bir şekilde hallederim diye düşünüyorum, lakin esas problem Diyabet hastası arkadaşlarımızın ayakları
  Teşekkür ederim Ömer bey
 5. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  NUROL
  Diyabet hastası olan personeliniz için de, yazlık hava alan iş ayakkabıları var gayette rahatlar çelik uç yerine kompozit malzeme uc kullanan bir ayakkabıyı da seçerseniz sıkıntınız kalmayacak diye düşünüyorum. Rica ederim selamlar.
 6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Sorunu önce kaynağında çözmeye çalışırsak, ilgili personeli yapabileceği ve bu ayakkabıları girmeyeceği yerlere yönlendirsek olamaz mı? Bir fabrikada kaç tane aynı hastalıktan muzdarip insan olabilir?
  Bu yapıcı değilse, piyasada çok farklı fiyat ve kalitede safety mevcut. Benim henüz başıma gelmedi ama üreticilerle bu konuyu bizzat görüşüp özel modeller üretilmesi belki sağlanabilir ( Aslında onlar için de iyi olur bu. ARGE yapmış olurlar sayenizde ve ürettikleri seri de hemen satar)
 7. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kompazit ayakkabılar sanki çelik uclukardan daha ağır gibimi geliyor ( bir kaç çeşitte denemesi yapmıştım )

  Teşekkür ederim.  Sait Bey, temel sorunu başından bertarafını gerçekleştirmek dediğiniz gibi, sorun oluşmadan yok etmek anlamındadır, Sizin önerdiğinizi bölümlerde ne yazık ki kontenjan dolmuş durumda, Ben piyasaları araştırmaya başladım, eğer bu sorunu çözdüğüm an , bu bilgiyi sizlerle paylaşırım

  Teşekkür ederim
 8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kompozit daha hafif,
  özellikle vurguluyorum, çok daha hafif :)
  iki farklı modeli karşılaştırmayın, aynı modelde karşılaştırın.
  zaten kompozitin esas özelliği bu,
  bir de çelik gibi eğrilince öyle kalmaması.

  aynı itirazlar bizde de oluyor. bir gurup giymezden depoculara vs giydirmek ölüm.

  biz böyle itiraz kabul etmiyoruz. eğer ilerleyen sorun olursa doktor görüyor. o onaylarsa yeri değiştirilip çeliksiz bir alana alınıyor ki kendileri memnun olmuyor genelde, depoda olmayı daha çok seviyorlar.

  çözüm bulan olursa bana da söyleyin :D

  ayrıca diyabeti olan biri ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir mi?
  bana doktor onay vermez gibi geldi
 9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Ferhat Ayas bey.
  Kontenjan dolu olabilir de sağlık durumundan dolayı da bir kaydırma veya geçici görev ile departmanlar arası belli sürelerde çalışma da olabilir. Sonuçta sağlık mevzu bahis. Kompozit malzeme de iyi bir alternatif ama önceki mesajlarınızda da belirttiğiniz üzere sacede koruma kısmı değil, ayakkabının diğer kısımları da çok önemli. Hava sirkülasyonunun sağlanabileceği bir dizayn ile üretilmiş olması sağlık açısından önemlidir. (Çalıştığım gemide de bu hafta içi yeni ayakkabılarımızı teslim aldık. Ben şahsen çok beğendim. Gemi şartlarında hem hafif, hem havadar. Bir o kadar da estetik. ) S. Günel 'in de dediği gibi Ağır ve Tehlikeli İşlerde diyabetli kişilerin çalışması olayını da tekrar işbaşı onayı veren hekime danışmak lazım. Muayenelerin nasıl yapıldığı malum. " Birşeyin var mı? Yok. Tamam hayırlı olsun o zaman" Böyle bir durumda çalışan bazı bilgileri saklayabilir. Yine kendi sağlığı için gerekli işlemleri başlatabiliriz.
 10. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Regnum gayrimenkul a.ş
  Gıasco diye bir marka var ücretleri biraz fazla firmanız ne kadar bütçe ayırıyor bilmiyorum ama ben bu sorunu bu ayakkabıyla çözdüm giydikten sonra basket oynamaya başlıyabilirsiniz:)
 11. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba, konuyu yine gündeme getiriyorum.
  Bende şu sıralar bu sıkıntıyı yaşıyorum. Çalıştığım firmada her bölümün iş ayakkabısı giyme zorunluluğu var çünkü her yer sac malzeme.
  Uzun uğraşlar sonucu denediğimiz bir ayakkabı var MEKAP 157 süet, herkes ondan memnun ancak ayağında nasır, topuk dikeni vs. gibi şikayetleri olan kişilerde hala problemler çıkmakta. Giymek zorunlu, giymedikleri takdirde idari yaptırımlar uygulanıyor, bu tür problemi olan kişilere nasıl çözüm bulabilirim? Hastaneye sevk edildiğinde cildiye veya ortopedi uzmanı İŞ AYAKKABISI GİYEMEZ raporu yazabilir mi? Siz bu tür uygulamaları nasıl yapıyorsunuz?
 12. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba Nilay Hanım
  Benzer sorun bizim işletmelerimizde de yaşanmaktadır. TS EN 20345 standartlarına uygun ayakkabı veriyoruz. Ancak ergonomikliği konusunda sıkıntı yaşadığımız için ayakkabı çeşitliliği yoluna gittik. Bizde MEKAP dan 5 farklı çeşit S1 ayakkabı seçtik ve bunları sahada deneyerek en uygun olanını belirleme yoluna gittik. Sorun yaşadığınız çalışanlarınız için alternatif ayakkabılar bulmanız uygun olacaktır. MEKAP ın farklı çeşitleri bulunuyor.

  İyi çalışmalar
 13. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Fatih bey, Daha öncesinde de çeşitli markalarda ayakkabı kullandık ancak çalışanlar birazda iyi niyeti suistimal ediyorlar. Şöyle söyleyeyim, en az 3 yıllık çalışmışlığı olan bir işçinin en az 3 farklı standarta uygun kaliteli iş ayakkabısı var. Bir çok çalışan var ve hepsinin şikayeti ayrı, tek tek hepsinin derdini nasıl çözeceğim. Bunu duyan diğer çalışanlar ileride bizde o ayakkabılardan istiyoruz benimde şöyle böyle problemim var diyecek. İnsanlar iş ayakkabısı giymek istemedikten sonra her türlü bahaneyi üretiyorlar.
 14. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Nilay Hanım
  Çalışanları memnun etmek maalesef zor. Günlük giydiğimiz ayakkabılarda bile en fazla 3 gün üst üste giydiğimizi de düşünürsek iş ayakkabılarının 5 -6 gün aralıksız giyilmesi konusunda en iyi ayakkabılarda bile sorun yaşanılacaktır.
  Standartlara uygun ve ergonomik ayakkabı verilmesi en azından çalışanların şikayetlerini bir nebze önleyecektir.
  Farklı ayakkabı olayında şu şekilde ilerleyebilirsiniz. Ayaklarında sorun olduğunu belirten çalışanları işyeri hekimine yönlendirerek işyeri hekimi onayı alınması sağlanabilir.
 15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bu sefer de herkes hekimden onay alma yoluna gidecektir.
  Buna benzer bir öneri olarak şunu yapabilirsiniz.
  5 farklı model belirleyin ama fiyat olarak birbirinin aynısı veya yakını olsun. Mesela birisi 50TL iken diğeri 55TL vb gibi. Aynı yerden tedarik ederseniz çeşitler değiştikçe fiyat değişikliği olabilir. Bu nedenle farklı olan modeli, fiyat mukayesesi ile farklı yerden tedarik edin.
  Personele bu 5 seçenekten birisini önerin. Hem maliyet olarak sizi üzmeyecek, hem de çalışanlarınızın istekleri karşılanmış olur.
 16. Ersoy KUTLU İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Merhaba Ferhat Bey,

  Özellikle diyabet hastaları için incelemenizi istediğim özel bir ürün var.
  tamamen diyabet hastalarına özel üretilmiş bir modeldir.
  http://www.uvex-safety.com/en/produ...ty-shoes/model/316/modelName/uvex-motion-3XL/

  Ayağı taraklı olan çalışanlar için değişik tarak genişliklerine göre üretilmiş ayak koruyucular mevcuttur.
  Uvex ürünlerinde EN 20345 En 20344 standartlarına uygun ayak beden ölçüsü dışında , tarak genişliği için de numaralandırma yapılmaktadır.
  Örneğin 42 numara bir ayakkabının 3 değişik genişliğini bulabilirsiniz.
 17. Cafer Şimşek İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  www.raths.com.tr
  Merhaba Ferhat Bey,
  PrDry Hands öneririm.
  İş ayakkabıları ve eldiven ile çalışmalarda koruyucu krem.El ve ayaklar temiz ve kuru iken krem olarak sürülüyor.iş ayakkabılarının ve eldivenlerinin içinde ayakların ve ellerin terlemesini önlüyor.Böylelikle ayaklarda ve ellerde terleme sonucu oluşabilecek pişikler,ekzemalar ve mantarlar önlenmiş oluyor.

  İyi Çalışmalar,
  Cafer Şimşek
 18. Ersoy KUTLU İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Merhaba Ferhat Bey,
  1. Kronik diyabet rahatsızlıkları olan çalışanları koruyucu ayakkabı giymeleri konusunda ciddi rahatsızıklar olduğundan bu konu ile ilgili çözüm mevcuttur. Bu rahatsızlıkar için üretilmiş olan UVEX MOTION 3XL modeli mevcuttur.
  uvex motion 3XL - "S3 SRC"
  Birçok kişi, örneğin şeker hastası, standart güvenlik ayakkabıları takamaz. uvex motion 3XL, standart bir emniyet ayakkabısı ile ölçü üzerine imal edilmiş bir ayakkabı arasındaki çapraz, bu gibi durumlarda etkilenenlere düşük maliyetle - geri dönmelerine yardımcı olur -. uvex motion 3XL, tüm güvenlik ve kullanıcı konfor gereksinimlerini örnek bir biçimde karşılar - profesyonel ve pratik bir çözüm. Uvex hareketi 3XL'nin bir ortopedik tıbbi cihazla birlikte kullanılması bir ortopedik şirket tarafından değerlendirilmeli ve uygulanmalıdır.
  2. Ayakları normalden fazla taraklı olan çalışanlar için UVEX ayakabılarda tarak genişliğine göre üretilmiş, beden numarası dışında tarak genişlik numarası da olan ayakabı ve botlar mevcuttur. Örneğin 42 numara bir ayakkabıda 4 alt açılım daha olup, tarak genişliğine şçin 4 değişik beden de 42 numara üretilir.
  Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için bana ulaşabilir siniz.
 19. KursatMurat İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Konuya farklı bir açıdan bakmak istiyorum..
  Ayak yaraları diyabet hastaları için bir komplikasyondur ve kişinin şekeri regüle değildir demektir ,
  muhtemelen de insülin kullanan bir hastadır ve ayağına uygun ayakkabı bulmak yerine bir endokrinoloji uzmanına yönlendirip iyi bir tedavi görmesini sağlamak, ayak yaralarının açılmasını engelleyecektir
  Kısaca demek istediğim siz dünyanın en kaliteli en süper vs ayakkabısını da kullansanız eğer kişinin hastalığı tedavi edilmezse yara yine olacaktır.
  Şekeri normal seviyelerde ve tedavisini düzenli oluyorsa iş ayakkabısı ayakta yara yapmaz
  Teşekkürler
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Eylül 2017 ---
  Tıpta hastalık yoktur, hasta vardır
  Her hastalık her kişide farklı seyredebilir
  Birisi grip olur ayakta atlatır, biri grip olur hayatını kaybeder
  Kişi odaklı çalışmak önemlidir
 20. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Diyabet için özel ayakkabılar var. Bunun dışında çelik burun aparatını da ayrı olarak kullanabilir sadece aparat da alabilirsiniz. Mantar oluyorum diyenlere çözüm de pamuklu çorap veya CuSO4 (göztaşı). azcık serpsin içine mantar falan olmaz :) Yani İSG de bahaneye mahal yok :)