1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Aydınlatmaları arttırdıktan sonra mutlaka aydınlatma ölçümü yaptırmalıyım mı?

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve kadir serkan tarafından 5 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar
    Firmada aydınlatma ölçümü yaptırdık. Analiz raporuna göre aydınlatması yetersiz bölümlerimiz var.
    Sonuçlar lux değeri üzerinden ölçülmüş. Ben aydınlatması düşük yerlerin aydınlatmasını arttırılmasını talep edicem fakat. İstenilen değeri yeniden aydınlatma ölçümü yaptırmadan önce kendim az buçuk belirleyebilirmiyim. Yani atıyorum 300 lux değerine ulaşmak için tahmini kaç tane, kaç watt lık ampul kullanmalıyım.

internette yaptığım araştırmalarda Lux ve watt , kilo ile litre gibi birbiriyle bağlantılı olduğu belirtiliyor.Ama kabaca bir denge var mıdır?

Birde aydınlatmaları arttırdıktan sonra mutlaka aydınlatma ölçümü yaptırmalıyım değil mi?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet yaptırmanda büyük fayda var..
  3. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Merhabalar,
    Internette dolaşırken bulduğum, elektrik mühendislerince aydınlatma hesaplarında çok sık kullanılan bir program var, adı "Dialux". Türkçesi de var, eğitim kaynakları çok. Güzel bir freeware program (Boyutu biraz büyük-277 MB ). Adresi
    http://www.dial.de/DIAL/en/dialux-international-download/tuerkce.html
    İstenilen aydınlatmaların uygunluğunun görsel olarak ön hesaplaması için umarım işinize yarar
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ayrıca yanılmıyorsam elektrik iç tesisler yönetmeliğinde de kabaca hesaplamalardan bahsediyordu.
  5. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Valla işin içine dalga boyu giriyor.

Ben sarı ışık (550-560nm) için
    0,oo15 -0.002 arası watt değerini 1 luxe eşitliyorum. 1 metre mesafeden 1 metrekarelik alana dikey düşen miktarı nokta bazı.
    Biraz karışık ama

300 lux mü lazım atıyorum 30 metre kare (lümen değeri gerekli) kaliteli florasansa optimum 60lm/watt alabilirsiniz

300lx * 30 m2 / 60lm/w= 150w

watt = lux × (metrekare) / (watt başına lümen)

Bakkal ampüllerini :) 10-15 alabilirsiniz
  6. En iysi bir cihaz alın takacağınız aydınlatma ekipmanının ölçümünü yapınız. Her defasında dışarıya yaptırmakla işin içinden çıkamazssınız.
    Bir defa yaptırın. İyileştirilmesi gerekenleri listeleyip iyileştirme sonrası ölçümlerinizi listeye eklersiniz çıktı alıp yaptırdığınız ölçüm raporuna eklersiniz. Olur biter. Ha cihazınızın kalibrasyonunuda yaptırmayı unutmayın. Böylece her iyileştirmeden sonra tekrar ölçüm yaptırmanıza gerek kalmaz.

Yanlış mı?
  7. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    alacağımız cihazlarla elbette kendimiz yapabiliriz ama sonuçta kalibrasyon süreleri var cihazların o sürelerde kalibrasyon yaptırmak gerekiyor yani yine astarı yüzünden pahalıya gelebilir dışardan ölçtürmek daha mantıklı
  8. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cİhaz olayını kabul ettirmem biraz zor, ama yinede tahmini bir çalışma yapıcam sanırım, sonrasında da kabul ettirebilirsem aydınlatma ölçümü yaptırırım. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim hepinize :)
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  10. segül gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aydınlatma ölçümünü neye göre, hangı alanlara yaptırdınız merak ettim?bende yaptırmayı düşünüyorumda.
  11. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben yaptırılmasını talep etmiştim sağolsunlar bana haber vermeden yaptırmışlar bir sonraki gidişimde yaptırdık raporlarıda bunlar dediler :)