1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Aydin üniversitesi eğiticinin eğitimi sertifika programi

Konusu 'Eğitim Duyuruları' forumundadır ve Özlem Özkara tarafından 26 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Özlem Özkara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28425
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aydın Üniversitesi 15 Şubat'ta eğiticinin eğitimi sertifika programı eğitimi yapılacaktır. Kadıköy yerleşkesinde yapılacak eğitime katılmak isteyenler eğitim danışmanından bilgi alabilirler. İletişim telefonu 0506 309 1890
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Keşke şu yönetmeliği değiştirseler de alacağımız eğiticilerin eğitimi sertifikasını kullanabilseydik :oops:
  3. Aydın Şahin İSGforum Üyesi

Teknik öğretmenlerin ve daha önce formasyon alan arkadasların bu eğitime katılmasına gerek yoktur.
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bunu hep merak etmişimdir hangi yönetmelikte yana kanunda yazıyor bu madde ? gerçekten soruyorum
  5. Aydın Şahin İSGforum Üyesi

Böyle bir eğitime basvuru yaptığımda öğrendim!
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ocak 2014 ---
    Ayrıca alanında yüksek lisans yapanlarında bu. Programa katılmasına gerek yoktur.
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    evet onu bu eğitimi verenler söylüyor hatta formasyon alan arkadaşım bizim için gerekli değil dedi, dayanağını sordum ??? oda aynı şeyi söyledi. bilemiyorum araştırdım fakat bir şey bulamadım
  7. Aydın Şahin İSGforum Üyesi

27 Kasım 2010 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 27768

YÖNETMELİK

MADDE 17 –
    (1) İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesi;

a) Pedagojik formasyona veya eğiticilerin eğitimi belgesine ve iş sağlığı ve güvenliği alanında en az beş yıllık mesleki tecrübeye sahip; (A) sınıfı iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği, iş sağlığı veya iş güvenliği lisansüstü eğitimine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanlar ile Bakanlıkta görevli iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına,
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ocak 2014 ---
    Umarım sizin için faydalı olmuştur.
    Çalışmalarınızda esenlik ve başarılar.
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    şimdi ben yanlış mı anladım; a bendi için konuşuyorum
    Birincisi ; pedagojik formasyon olacak-5 yıllık iş güvenliği mesleki tecrübesi olacak-A sınıfı uzman olacak
    pedagojik formasyon olacak-5 yıllık iş güvenliği mesleki tecrübesi olacak-yüksek lisans yapmış uzman olacak
    pedagojik formasyon olacak-5 yıllık iş güvenliği mesleki tecrübesi olacak-Bakanlıkta görevli uzman olacak

İkincisi ; eğiticilerin eğitimi belgesi olacak-5 yıllık iş güvenliği mesleki tecrübesi olacak-A sınıfı uzman olacak
    eğiticilerin eğitimi belgesi olacak-5 yıllık iş güvenliği mesleki tecrübesi olacak-yüksek lisans yapmış uzman olacak
    eğiticilerin eğitimi belgesi olacak-5 yıllık iş güvenliği mesleki tecrübesi olacak-Bakanlıkta görevli uzman olacak
  9. Aydın Şahin İSGforum Üyesi

Orkun bey bu sizin bakış açınız ve yorumunuz:)
    Öğretmen altyapısı olan arkadaşları ilgilendiren pedagojik formasyon dan sonra veya bağlacının gelmesidir.
    Zaten A ya sahip bir kişi de eğitici olsun artık.
    Birde alanda yüksek lisans yapan arkadaşların eğitici olma hakkı var.
  10. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    aynen öyle hocam 5 yıllık iş sağlığı güvenliği prim günü olması şart bu şartı sağladıkdan sonra ( pedagojik olcak pedagojik yoksa eğitici eğitici belgesı olcak ) buna ek olarak A BELGESI veya Yüksek Lisans Yada Bakanlık isg görevlisi olcak BENIM ANLADIGIMDA BU
  11. Özlem Özkara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28425
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar güzel bir eğitim. Vaktiniz varsa almanızı tavsiye ederim.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Galiba yönetmelik değişmiş :(
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Ocak 2014 ---
    Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

ALTINCI BÖLÜM

Eğiticiler ve Belgelendirme

İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesi

MADDE 29 – (1) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesi:

a) Pedagojik formasyona veya eğiticilerin eğitimi belgesine sahip olan;

1) En az beş yıl (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yaptığını belgeleyen (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlarına,

2) En az on yıllık mesleki tecrübeye sahip olup iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

3) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, en az on yıl görev yapmış mühendislik, mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlara,

4) Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış müfettişlere,

5) Uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış çalışma ve sosyal güvenlik eğitim uzmanlarına,

b) Bakanlıkça ilan edilen eğitim programlarına uygun olarak üniversitelerde en az dört yarıyıl ders veren mühendis, mimar, fizikçi, kimyager, biyolog, teknik öğretmen, hukukçu ve hekimler ile bu alanlarda lisansüstü eğitim almış olan öğretim üyelerinden Komisyonca belirlenen eğitim müfredatına uygun ders verdiğini belgeleyen ve Bakanlıkça belgeleri uygun görülenlere

EK-7’deki örneğine uygun olarak düzenlenir.
  13. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Alanında yüksek lisans derken neyi kast ettiniz? İş sağlığı ve güvenliği yüksek lisansında bu dersi alması yeterli midir?
  14. Aydın Şahin İSGforum Üyesi

Evet iş sağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans isteniyor.
    Ayrıca pedagojik formasyonu olanlar teknik öğretmenler sadece hizmet süresini doldurmaya bakacak.
    Orkun bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  15. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu söylediklerinizin kaynağı nedir?
  16. Aydın Şahin İSGforum Üyesi

Hangi konuda yüksek lisans mı yoksa pedagojik formasyon mu?
    Yeni değişen yönetmelikte herşey açık
  17. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yüksek lisansta eğiticilerin eğitimi dersini alınca eğiticilerin eğitimi sertifikası almaya gerek olmadığına dair kaynak
  18. Aydın Şahin İSGforum Üyesi

Böyle bir eğitime başvuru yaptığımızda bizi geri çevirdiler, benim formasyonum var diye, sadece zaman doldurmam gerekiyormuş. Ayrıca yüksek lisans (alanda ) yapan kişilerinde bu eğitime ihtiyacının olmadığı yönünde bir açıklama yapıldı.
  19. Ünsal Tonka İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsun Makina Sanayi
    şimdi yanlış anlamadıysam
    teknik öğretmenim pedagojik formasyon aldım c sınıfını 21 aralıkta kazandım ama 10 yıl beklemem mi lazım
    ???
  20. Aydın Şahin İSGforum Üyesi

Evet bize söylenen buydu
    10 yıl beklemene gerek yok eğer prim iş günün sınıf yükseltmene imkan veriyorsa okadar beklemezsin.