1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Aynı şirketin farklı şubeleri arasındaki takip şekli nasıl olmalı?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Mustafa Gölge tarafından 17 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. Şu an çalıştığım az tehlikeli sınıfta yer alan ofisimin toplamda 3 şubesi var. 1. şubede 12 çalışan, 2. şubede 8 çalışan ve 3. şubede 2 çalışanı mevcut. Toplamda 22 çalışanın sgk' sı tek bir yerden yatırılıyor. Bu üç şubenin rd,adep ve eğitimlerini ayrı ayrı mı yapmam gerekiyor?
  2. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ayrı ayrı yapmalısınız
  3. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüm sigortalar tek bir merkezden yattığı için işletmenin toplam çalışanı 22 gözüküyor. Peki bu durumda 8 ve 2 çalışanı bulunan diğer şubelerine adep ve eğitim ne şekilde olacak? çalışan sayısını 10' dan az kabul edip yönetmelikte belirtilen şekliyle mi bir acil durum ekibi oluşturacağız? Kafam karıştı:)
  4. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yerleşim yeri farklı olduğu için herşey haliyle farklıdır, acil durum ekiplerini de her yerleşim yeri için ayrı yapmanız lazım. Yönetmelikte şekilde uygulamanız uygundur.
  5. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,

Şu an bu şirkette farklı bir görev dolayısıyla tam süreli çalışıyorum. Şirketin bahsettiğim gibi 3 şubesi var. Ben şirketime isgu olarak hizmet vereceğim ama benim kadrom hangi şubede ise tam süreli olarak orada çalıştığım için sadece bu şubeye hizmet verebilirmişim diğer şubelere hizmet veremez mişim bu doğru mu? Bilgisi olan var mı?
  6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şubelerin SGK numaraları aynı demiştiniz. Yani şubelerin SGK bazında bir ayrışımı yok. Dolayısıyla görevlendirildiğiniz SGK altındaki tüm çalışanlardan mesulsünüz. RD leri, Acil Eylem Planlarını ve Destek Elemanlarını ayrı ayrı değerlendirmeniz gerekir (Farklı lokasyonlardan dolayı) Ancak eğitimleri tek yapabilirsiniz (Eğer tespit edilen riskler arasında ciddi farklar yoksa)
  7. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim. SGK numaraları aynı demiştim ama öyle değilmiş. 3 şubenin ki de farklı. Bundan dolayı da kadromun bulunduğu şube için görevlendirilebilirmişim. Aynı şirkete ait bile olsa diğer şubelere hizmet veremezmişim. Bunun farklı bir yolu var mı acaba?
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet, üçü de aynı tüzel kişiliğe bağlı olduğu için her birinden SGK yatırmana gerek yok. 3 işyeri ile de isg-katip üzerinden sözleşme yapabilirsin.
  9. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende bu şekilde olabileceğini düşünmüştüm ve ısrarla muhasebemize 3 şube için bana ayrı ayrı sözleşme gönderebileceğini söyledim. Onlar konuyu daha iyi anlayabilmek adına 170' i aradıklarını onların da kadrom tam zamanlı olarak hangi şubede gözüküyorsa sadece o şube için hizmet verebileceğimi söylemişler. İnanın kafam çok karıştı. Aynı tüzel kişilik çatısı altındaki diğer şubelere sırf kadrom orada değil diye hizmet verememek bana da pek mantıklı gelmiyor açıkçası.
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Kadronu tam zamanlı bir şubede göstermek zorunda değilsin. 3 şube için 10'ar günlük kısmı süreli sözleşme yapabilirsin. ya da çalışan sayısına göre ne kadar gerekiyorsa.
  11. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben bu şubelerden birinin şube müdürüyüm. Bu görevimden dolayı kadrom zaten tam zamanlı olarak burada gözüküyor. Isgu olarak diğer şubelere kısmı süreli sözleşme ile hizmet verebilmenin mümkün olduğunu mu söylüyorsunuz?
  12. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tam zamanlıdan kastım isg-katip üzerindeki sözleşme.

Özetliyorum;

1 şubeden sgk nızı tam yatırıyorsunuz,
    SSK nızı yatırdığınız şubeden isg katip üzerinden sözleşme yapıyorsunuz (1-2 gün ne çıkıyorsa artık)
    diğer 2 şube için yine İSG-katipten sözleşme yapıyorsunuz.

Muhasebe Müdürlüğünün 170'e bir şubede tam zamanlı çalışıyorsa diye sormuşsa onlar isg-katip üzerinden tam zamanlı sözleşme yapıldığını düşünmüşlerdir. Tam zamanlı sözleşme yapmayın, kısmı süreli yapın.
  13. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tam zamanlı dediğimiz 180 saat tir. Eğer 37 saatiniz boş ise bu kısmı kısmi zamanlı kullanabilir siniz. Tabii çalıştığınız kurumun iznini alarak...Aksi taktirde izinsiz çalışmak iş akdinizin feshine de yol açabilir. O nedenle bir iş sözleşmesi yaparken fazlalık kısmını başka bir işyerinde de kullanabileceğinizi sözleşmeye ekletmek faydalı olur.
  14. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim Samet Bey, şimdi tam olarak anladım. Dediğiniz gibi sanırım onlar ısgu olarak tam zamanlı çalıştığımı düşünmüş olabilirler. Şubelerde çalışan sayısına göre yapacağım ayrı ayrı kısmi süreli sözleşmeler yeterli olacak sanırım.
  15. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zaten yine aynı kurum için hizmet vereceğim. Kafamı karıştıran farklı bir görevden dolayı burada tam kadrolu olarak çalışıyorken ısgu olarak da sadece kadromun olduğu şubeye hizmet verebiliyor olmamdı. Muhasebemiz 170'den bu şekilde bilgi aldıklarını söylediler ama Samet Bey'in de açıkladığı gibi büyük bir ihtimalle onlar ısgu olarak bu şubede tam zamanlı çalıştığımı düşünmüş olabilirler.