1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Aynı adres iki iş yeri

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve taner saraç tarafından 27 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. taner saraç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar.

çalıştığım firmada aynı ortaklara ait 2. bir firma var. ilk firmanın 50 den az personeli ikinci firmanın ise 15 civarı personeli var. işyerimiz az tehlikeli sınıfında. fakat işyerimizde her hangi bir ayrım yok. yani sağ taraf ilk işyeri sol taraf ikinci işyeri diye ayrılmamış. tek bir firma gibi ama resmiyette 2 firma. kafamı kurcalayan konu acaba biz 2014 yılında isg hizmeti almak zorunda mıyız. yasa da bu yönde açık bir hüküm yok sonradan çıkan yönetmelikleri açıkçası bilmiyorum. ama beri taraftan endişeleniyorum. yarın bir iş kazası olması durumunda sıkıntı yaşamak istemiyorum. bu konuda değerli görüşlerinize ihtiyacım var. teşekkürler...
  2. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli 50 kişi altı çalışan bulunan iş yerleri için iş güv.uzmanı ve hekim çalıştırma zorunluluğu 2016 da başlıyor.Ancak risk analizi ve acil durum eylem planı yapmanız lazım
  3. taner saraç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    mayıs 2013 de risk analizi yapıldı. bu analizi hangi sürede yenilememiz gerekir?
  4. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tehlike sınıfına göre;
    ço tehlikelide 2,tehlikelide 4,az tehlikelide ise 6 yılda bir yenilenir.
    Risk değerlendirmesinin yenilenmesi

MADDE 12 – (1) Yapılmış olan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.

(2) Aşağıda belirtilen durumlarda ortaya çıkabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir bölümünü etkiliyor olması göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesi tamamen veya kısmen yenilenir.

a) İşyerinin taşınması veya binalarda değişiklik yapılması.

b) İşyerinde uygulanan teknoloji, kullanılan madde ve ekipmanlarda değişiklikler meydana gelmesi.

c) Üretim yönteminde değişiklikler olması.

ç) İş kazası, meslek hastalığı veya ramak kala olay meydana gelmesi.

d) Çalışma ortamına ait sınır değerlere ilişkin bir mevzuat değişikliği olması.

e) Çalışma ortamı ölçümü ve sağlık gözetim sonuçlarına göre gerekli görülmesi.

f) İşyeri dışından kaynaklanan ve işyerini etkileyebilecek yeni bir tehlikenin ortaya çıkması.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2013 ---
    iŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ ni okuyun lütfen
  5. taner saraç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    teşekkürler...
  6. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş yerleri vergi levhası olarak 2 farklı iş yeri olarak görünüyorsa sorun yok ama tek levha üzerinden 2 ortak ayrı çalışıyorsa sayı 50 i geçtiği için çalıştırma zorunluluğu var, bu durumu iyice öğrenin başınız ağrımasın.. ve unutmadan şunuda sorayım asıl işveren ve alt işveren ilişkisi var mı?
  7. taner saraç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    işyerimiz de iki firma iki ayrı vergi numarası iki ayrı işyeri sicil numarası (2 ayrı ünvan) var.
  8. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman sorun yok iki farklı işletme olarak kişi sayıları birbiriyle alt işveren ilişkisi kurmadığı sürece 50 altında kalacağı az tehlikeli işe girdiğinden 2016 ı bekleyecekler..