1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Aynı anda hem osgb de hem de başka bir şirkete iş güvenliği uzmanı olabilir miyim?

Konusu 'OSGB' forumundadır ve baharcinel tarafından 28 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. baharcinel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,
    Ben bir osgb de çalışmaya başlayacağım. ayrıca dışardan bir işletmeye iş güvenliği hizmeti vermeyi düşünüyorum. bazı sorularım olacak sizlere. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    1- hem osgb de çalışıp hem dışardan işleri yürütebilir miyim?
    2-osgb dışında bakacağım işletmenin çalışan sayısı 70. buraya ayda 2 kere gittiğim düşünülürse ve bu şirkette 2 gün benim ssk mı öderse osgb benim ssk mı 28 gün mü ödemeli? 30 gün öderse sorun olur mu?
    3- küsürlü çıkan sayılar için örneğin ayda 18 saat çalışmam gereken bir işletme günde 8 saat çalışıyorsa ben oraya 2 gün+2 saat gitmeliyim. gün dışındaki saati nasıl gösteririm?işletme ile aramızda sıkıntı olmaz ama resmi olarak bunu asıl göstermeliyim yasal sıkıntı yaşamamam için.
    4-Bu bildirimleri osgb dışında benmi yapmalıyım? nasıl yapmalıyım? bakanlığa nasıl bildirmeliyim? internet üzerinden nasıl yaparım?
    5-50(elli) nin üzerinde çalışan sayısı olan bu şirketteki bilidirimi 31/12/2012 de mi yapmalıyım? 02/01/2013 de yapsam sorun olur mu?
    ayrıca, önermek istediğiniz, şunlara mutlaka dikkat et diyebileceğiniz önerileriniz olursa çok memnun olurum.
    hepinize kazasız güzel bir gün diliyorum. iyi çalışmalar
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    El Cevap:
    soru:1- hem osgb de çalışıp hem dışardan işleri yürütebilir miyim?

OSGB bünyesinde yarı zamanlı iç ataman yapılarak ve sonrasında firmalara dış ataman yapılabilir ve hizmet verebilirsin.OSGB sisteminde ataman onaylanacak sözleşmen imzalanacak bakanlığa bildirilecek,dış ataman sistemde onaylanacak ve imzalanarak bakanlığa bildireceksin.

2-osgb dışında bakacağım işletmenin çalışan sayısı 70. buraya ayda 2 kere gittiğim düşünülürse ve bu şirkette 2 gün benim ssk mı öderse osgb benim ssk mı 28 gün mü ödemeli? 30 gün öderse sorun olur mu?

dışarı baktığın firmanın sayısı 70(az tehlikeli) ise 17 saat 49 dakka ediyor süren;217saat-18 saat=199 saat osgb bünyesinde iç ataman yapılacak.osgb haftalık 45 saatlik üzerinden 199 saatinin sigortasını yatırır,dışarı daki resmi atamalı olduğun firma 18 saatlik yani 2 günlük sigortanı yapar.30 gün ödese daimi olursun tam zamanlı olursun o zaman.

3- küsürlü çıkan sayılar için örneğin ayda 18 saat çalışmam gereken bir işletme günde 8 saat çalışıyorsa ben oraya 2 gün+2 saat gitmeliyim. gün dışındaki saati nasıl gösteririm?işletme ile aramızda sıkıntı olmaz ama resmi olarak bunu asıl göstermeliyim yasal sıkıntı yaşamamam için.

sen ayda 2 gün defterini yaz,denetimini yap sıkıntı yok...sözleşmelerinde 18 saat sözleşme yaptığında altında osgb ile 199 saatlik işyerlerini gösterecen zaten,sözleşme örneğine bak anlarsın...

5-50(elli) nin üzerinde çalışan sayısı olan bu şirketteki bilidirimi 31/12/2012 de mi yapmalıyım? 02/01/2013 de yapsam sorun olur mu?
    ayrıca, önermek istediğiniz, şunlara mutlaka dikkat et diyebileceğiniz önerileriniz olursa çok memnun olurum.
    hepinize kazasız güzel bir gün diliyorum. iyi çalışmalar

sözleşmeni yap ve bildirimi yap,ocak ayı ve diğer yürülük tarihleri hazırlıklarını yap zaman veriyorum tarihleridir..:)
  3. baharcinel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. baharcinel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey,
    yeni sorularım şunlar :)
    1-dış atamamla osgb nin ilgisi olmayacak. o sadece bana ait biryer olacak. benim bildirmem gerekiyor .bunu bakanlığa nasıl bildirecem? ek 4 sözleşme örneğini doldurarak bakanlığa mı göndereceğim? internet üzerinden yapılabiliyor mu? internetten yapılamayacaksa şu anda hemen göndermem gerekecek zaman kaybetmemek için. ama şu an da da başka bir osgb de çalışıyorum ve tam zamanlıyım çıkışım 31/12/2012 de olacak. kafam iyice karıştı:(
    2-defter bakanlık tarafından onaylanacaksa onu da mı şimdiden yapmalıyım?
    3-şu an hala başka bir osgbye bağlı olduğumdan ve 31/12/2012 de çıkışım yapılacağı için diğer bildirimi 02/01/2013 de yapmamın bir sıkıntısı olur mu? son yazdığınız zamanı anlamadığım için tekrardan yazdım :)
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    OSGB den ilişkini kes bireysel olarak sözleşmelerini yap bakanlığa bildir..benimde kafamı karıştırdın..

Bahar Hanım Erkan Dündar diyorki;

Ya OSGB bünyesinde çalış yada Bireysel olarak çalış....hangisi kolayına ve menfatine geliyorsa...

3-sıkıntı olmaz..
    2-defteri noter onaylı olacak işveren yapar o işi sen değil..
    3-sözleşme örneğini dolduracan ekleri ile gönderecen..site de var...
  6. baharcinel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kafanızı karıştırdığım için özür dilerim:( ama benimde kafam çok karıştı. iki iş yeri var çalışmaya başlayacağım. biri ssk nı yapmam diyor diğeri ssk nı yapmak zorundayım diyor o yüzden karıştım bende. o yüzden ya osgb ya bireysel diye seçemiyorum
    şu anda çalıştığım osgbden ayrılacağım ay sonunda ve başka bir osgbde çalışmak zorundayım. çünkü; bu iş yeri ssk mı yapmak istemiyor ve bende çözüm olarak bir osgb de gözükmemin doğru olacağını düşündüm.
    diğer bir iş yeri de ise ssk mı kendilerinin yapmak istediğini söyledi o yüzden osgb den hizmet vermeme gerek yok. bunu tek başıma yapmalıyım. diyelim ki osgbden verdim o zamanda fatura kesmek zorunda değil mi osgb. şirket bunu istemiyor. beni kendi çalışanı gibi görüp benim ssk mı ödeyerek maaş vermek istiyor kısmi zamanlı olarak
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    osgb ile anlaşma o zaman diyorum ya..bireysel olarak çalış firmalarla sıkıntın kalmaz..OSGB ile anlaşırsan yarı zamanlı osgb üzerinden ataman yapılarak hizmet verirsin..diğer işyerinide kendi aranızda bireysel sözleşme yap bildir,yaw gerekirse tam zamanlı sigorta göstersin ver ayarı gitsin..işte..fazladan sigortaya para yatsın kimse niye yatırıyon demiyor...
  8. kerem İSGforum Üyesi

Ozaman bende birkaç soru sorıyım arkadaşlar,
    Şuan bir inşaatta çalışıyorum.Bildirimim falan yok.Ama iş güvenliği işleriyle uğraşıyorum.Ama resmi bir konu yok.
    Ben burda çalışırken başka bir yere kısmı süreli hizmet vermek istiyorum.Yaklaşık olarak 24-25 saat hizmet vereceğim diğer tarafa.Orda sözleşmemi yapıp bakanlığa bildireceğim.
    Bu konuda bir sıkıntı olur mu ?

Sigorta konusuna gelince,şuan çalıştığım yer tam zamanlı olarak.Diğer tarafda 3 günlük falan sigorta yatıracak.Bu sorun teşkil edermi ?
  9. Ali Ünal İSGforum Üyesi

:)
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kerem sıkıntı olmaz..tam süreli çalıştığın patrondan dışarda şukadar saat hizmet verebilir beyanı alırsan problem olmaz..
  11. firt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benzer bir konuda benimde bir sorum olacak..
    Avmlerde mağazaları olan bir şirketin üretim olan merkez fabrikasında tam zamanlı uzman olarak çalışıyorum..
    Avmlerdeki mağazalardada risk analizi yapılması gerekiyor.. Bu risk analizini ben yapabilir miyim? yada avmdeki magaza ayrı dısardan destek alması mı gerekiyor..?
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu mağazalara risk değerlendirmesi yapabilir ve denetimlerde bulunabilirsin..sonuçta ana firma bünyesinde uzman olarak çalışıyorsun..çalıştırdıkları kişi sayılarıda 10 dan aşağısı olarak düşünürsen sen bu işi rahatlıkla çözersin...
  13. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey, şu an gülmekle meşgulum, bu köşe tam Güniz abla köşesi olmuş :) birisi hastayım şuram ağrıyor dese, al şu reçeteyi ilaçların bu... iş size iş, dişsize diş :) dert varsa derman da var köşesi :) (hakkaten ellerine sağlık, istanbula yolun düşerse bi acı kahvemi iç)
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yaw ne edek kanka ben ilk işim 500 tl kütahya gedizde işçi olarak çalıştım kömür ocaklarında,anya konya şaşırdım ama sonra şunu öğrendim kazma kürek bu işi yapabiliyosam mühendislikte yaparım,patlatma da yaparım ev de yıkarım verdim ayarı ama türkiyede kıyım var bizede kıydılar..diyorum süper bir nesil geliyo benden daha iyi bende bişeyler vereyim nesil 10 numara olsun,İSG sektörü çok çetin alt yapında idarecilik tecrüben yoksa çok zor oluyo,biz bu noktada önlerini açak yardım edek napak ne edem bilmiyorum..
  15. firt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tekstil sektöründe çalışan arkadaş,

konusalım paslaşalım demiştik ama iletişim bilgine ulaşamıyorum. tekrar göndermen mumkunse cok sevinirim..

Kolay gelsin.
  16. Aslı Atmaca İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslan Bey size kesinlikle katılıyorum. Uzun zamandır benim de Erkan Bey için düşündüğümü siz dile getirdiniz,,, Keşke hepimiz onun gibi özverili ve duyarlı olabilseydik,,, Erkan Bey yardımlarınız için size minnettarız,,,:)
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben minnettarım sizlere teveccühlerinize ilgilinize nail oluyorum,bu bizleri şımartmaz inşallah.ben keyif duyuyorum açıkcası hizmet vermekten ve paylaşmaktan ama çeşke aramızda Ali AŞKAR VE MÜJDAT bey gibi ve diğer adları bende saklı güzide A sınıflarımız olsada onlardanda birebir istifade etsek.ben acizane bildiklerim kadarıyım ve kusurluyum.A sınıfı üstadlar burda olsa sizleri bizleri ihya etseler.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Nisan 2013 ---
    Hatta şöyle diyelim ben bu sitede hiç soru sordum mu hayır..niye sormuyorum biliyormusunuz ya bakanlık müfetişime sorarım yada A sınıfı uzmanlarım var onlara danışırım..:)..ve burda da onlardan aldıklarımı sizlerle paylaşırım..:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Nisan 2013 ---
    yani ben br hiçim aslında koca bir sıfırım..Allah sıfır olduğumu bir an bana unutturmasın..:)
  18. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey siz gerçekten mükemmelsiniz ya.Allah sizden razı olsun inşallah....