1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Aynı firmaya ayrı iki osgb ataması nasıl yapılıyor???

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Sema Hashalıcı tarafından 23 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar bugün karşılaştığım bir konuda yardımınızı almak istiyorum.Hizmet verdiğim bir firma ile sözleşmeyi fesih edecekleri hususunda görüştük ancak sözleşmenin taraflarınca fesih olmadığını gördük.Karşı tarafa durumu izah etmek için görüştüğümüzde kendilerinin başka bir osgb ile anlaştığını öğrendik.

Biz veya onlar tarafından sözleşme fesih edilmeden başka bir firma ile sözleşme ne şekilde yapılabilir ???
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu durum bir çok osgb de handikap ve yaradır.işveren başka osgb ile isgkatip ataması deva ederken ve sözleşme hükümleri ortada iken kafasına göre başka bir osgb ile sözleşme yapması ve de isgkatip üzerinden atama yapması hem etik değil hemde bakanlığın büyük bir açığı olarak ortaya çıkmaktadır.OSGB lerin iş kazaları karşısında sorumluluğunun olmaması ayrı bir soru işareti olmakla beraber sözleşme hükümlerini yerine getirmeyen işveren karşısındaki acziyetide düşündürücüdür..
  3. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çok haklısınız erkan bey bu durum başıma iki kez geldi.
  4. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizin 2 osgb ile kalmış gene iyi :) ben içe atama yapıldıktan sonra halen sözleşmesi devam eden 2 osgb olanı da gördüm. toplam 3 hekim ve 3 isg uzmanı sözleşmesi aynı sgk sicil numarasına tanımlı görünüyor :)
  5. Sema Seymen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    61536
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg katip normalde bir firmadaki aynı pozisyona atama yapmak istediğinizde "aynı belge sınıfında görevlendirme yapamazsınız" uyarısı veriyor.
    yani bir işyerine a uzman atadınız, tekrar atama yapabilirsiniz fakat c olabilir. tekrar a uzman atayamıyorsunuz.

sistemden kaynaklanan bir hata olabilir.

ya da işyerindeki çalışan sayısı fazladır, birden fazla tam zamanlı uzman atanabiliyor olabilir...

ya da bundan emin değilim ama çalışan sayısı artmıştır, dolayısıyla sisteme kayıtlı saatlerden fazlası için hizmet alınması gerekiyordur, yeni uzman o şekilde atanmış olabilir.
  6. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    isg katipin bu şekilde kontroller yapacağını sanmıyorum.

keza benim firmamda birden fazla tam zamanlı aynı sınıf uzman atanabiliyor.

hatta işyerinin çalışanı olmayan ve osgb dede calısmayan birinin uzmanlığını bile sistem kabul ediyor. o yüzden cok takılmamak lazım adam akıllı çalışan bir sistem değil henüz.
  7. Sema Seymen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    61536
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bağımsız çalışan iş güv. uzmanı / hekim atanabilir, onda sıkıntı yok.
    fakat şimdi merak edip tekrar denedim. a uzman ataması olan bir yere başka bir a uzman atadım.
    önceden verdiği aynı görevlendirmeyi yapamazsınız uyarısını vermedi. atamayı yapabildim. daha önce a uzman altına sadece b ve c atanabiliyordu, şimdi onu a, b, c yapmış olabilirler. bu değişikliğin sene sonunda yapılan yönetmelik değişikliğinden sonra ortaya çıktığını tahmin ediyorum.
    çünkü isg katip e bir kaç gün erişim engellenmişti.
    o zamandan beri diğer sağlık personelinin çalışma saatlerinde de bir hata var (çalışan sayısı kaç olursa olsun saat 1 çıkıyor).
    sistemde hatalar ve eksikler olduğuna katılıyorum...
  8. ali erol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynı işletmeye birden fazla isg uzm veya doktor atanmasında bir sakınca olmayacağı düşüncesindeyim çünkü bazı işletmeler bu konulara çok fazla önem verdiği için yasal gerekliliğin çok üzerinde istihdam sağlıyorlar ve bu uzman/doktorlarında hepsinin atmasını yapıp kendi içlerinde iş bölümü yaptıryorlar daha kaliteli iş yapabilmek adına.

Benzer görüş OSGB ler içinde belki olabilir diye düşünüyorum. bu şekilde olduğunda her iki OSGB de sorumluluk sahibi olacaktır diye düşünüyorum.
  9. Sema Seymen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    61536
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu da bir bakış açısı, yine de önceden bunu 'a uzmanın altına bir ya da daha çok c uzman yardımcı olarak atanabilir' şeklinde düzenlemişlerdi.
    mantıklı fakat bu durumda personeller arası hiyerarşinin belgelenmesi önemli.
    yoksa çok ciddi karışıklık olur ve bir kaza durumunda da kimse sorumluluk almayabilir.
    ama asıl soru bu sistemde sonradan değişen 'birden fazla personel ataması yapılabilmesi' bir sistem hatası mı yoksa bilerek bu şekilde düşünülerek yapılmış bir değişiklik mi? yapılan tüm değişiklikler açıklanarak ilan edilse takibi daha kolay ve güvenilir olur.
  10. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    bana göre sistem hatası değil bilinçli şekilde düşünülmüş bir kurgu gibi duruyor. Birden fazla uzmanın atanmasının suistimalleride illaki olacaktır. Uzmanlık yapmasa bile sadece belgesini işletmek isteyen kurum çalışanının girişleri yapılıyor bu şekilde ki buda doğru bir uygulama değil ancak bünyesinde yönetmeliklerde hesaplanan sürelerden fazla ve uzman çalıştırmak isteyen kurumlarda var bu işyerlerinide kısıtlamamak gerekiyor. Bana görede bu konuda kısıtlama yapılmaması doğru gibi duruyor ancak belki bir genelge ile bu şekilde gereğinden fazla birden çok uzman çalıştıran işyerleri için kısa bır uygulama şekli yayınlanması gerekir. Bunu burada biz tartışabiliyorsak yetkili mercilerin bu konuyu daha önce dusunup açıklığa kavuşturmaları gerekirdi.:)

Sistemin açığı SGK da o işyerinin çalışanı olmayan kişilerin katipten tanımlanabiliyor olmasıdır. Bu konuda iyileştirmeleri şart katip i.
  11. ali erol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bu şekilde düşünülerek yapıldığını zannediyorum ama dediğiniz gibi detaylarının açıklanması iyi olurdu.