1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Az tehlikeli gruptaki firmaya işyeri hekimi işe giriş periyodik muayene raporu verebilir mi?

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve Murat Kural tarafından 9 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaslar 300 çalışanı olan az tehlikeli bi işletmede çalışan personelin sağlık raporları kim tarafından ve ne şekilde verilir....11/11/2014teki değişiklik der ki: “Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları işyeri hekiminden alınır. 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilir.”

  Burdan anladığım 300 çalışanı olan az tehlikeli gruptaki bi firmaya işyeri hekimi işe giriş periyodik muayene raporu verebilir...Sormak istediğim şu işyeri hekiminin bu raporu yazabilmesi için personelin hastahaneden tetkiklerini yaptırmasına gerek var mı...( kan, idrar, ciger filmi, sft, odyo gibi tetkikleri)..
 2. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Hekimin raporu verebilmesi için tetkiklerin tabiki de yaptırılması gerekiyor.(tetkik sonuçları olmadan neye göre yazacak doktor, bu adam sağlam die :)gözle yaptıı muayene sonrası yazamaz dimi ama ! )Saydıınız tetkikleri ortak sağlık birimleri kendi bünyelerinde yapabiliyor,eğer firmanız anlaşmalı ise herhangi bir ortak sağlık birimiyle makul bi fayat karşılıında bu tetkikler yapılıyor.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  50 ve üzeri çalışanı olan az tehlikeli işyerleri işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ile isgkatip atama yapma ve çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır.
 4. nurayserdaroğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina Kimya Endüstrisi
  Arkadaşlar merhaba;
  kamu kuruluşunda sağlık muayenelerini yaptıracağız. İşyeri hekimimiz var. İstenmiş olunan tetkikleri nerede yaptırabilir. Çsgb nin sitesinde aşağıda yapılan duyuru açıkçası tereddüde düşürdü beni. Tetkikleri özel kuruluşların mobil sağlık tarama araçları yapamıyor mu?Değerlendirmeyi hekimimiz yapacak. Doğru olan uygulama ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.


  İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI İLE İLGİLİ DUYURU

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.
  Ancak, aynı Kanunun 38. maddesine bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin düzenlendiği 6 ncı maddenin yürürlük tarihi “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,” ve “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,” hükümleri ile kademeli geçişle düzenlenmiştir.
  Bahsi geçen işyerleri için işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için 5 inci maddedeki “sağlık raporlarının” kademeli geçiş süresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir. Bu nedenle kamuoyunda sağlık raporları ile ilgili tereddüt hasıl olmuştur.

  Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesinde “Özel hastanelerde; usulüne uygun olarak teşekkül ettirilmiş olsa bile özürlü sağlık kurulu raporu, vergi muafiyeti raporu, yurt dışı tedavi raporu, maluliyet raporu, özel tertibatlı araç ithali amacıyla alınan raporlar gibi özellikli raporlar verilemez” hükümleri yer almakta olduğundan özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.

  Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.  · [​IMG]