1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Az tehlikeli işyerinde ölümlü kaza

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve talhayildiz03 tarafından 18 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. talhayildiz03 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  bir işyerinde şöyle bir kaza bilgisi aldım. Konu hukuki boyutta devam ettiği için açıkca ifade edemeyeceğim ama bütün isg alanında çalışanlarının bilmelerini gerektiğini düşündüğüm için aktarıyorum.

  Yatay montaj edilmesi gereken bir panel radyatör (kalorifer peteği) işyerinde dekoratiflik açısından kolona uysun diye dikey montaj edilmiş. Tabi taşıyıcıların yatayda mukavemeti yok hükmünde olduğu için radyatör açık tehdit durumunda imiş.

  işyerine annesiyle gelen küçük bir çocuk radyatöre dokununca yaklaşık 1.5 mt olan radyatör çocuğun üzerine düşüyor ve çocuk malesef ölüyor.

  bu olay bana çok dramatik geldi. Hiç bir risk analizimde gerekse saha denetimimde radyatörün sağlamlığını kontrol etmek aklıma gelmemişti. Bir hayata mal olabileceğini ise hiç düşünmezdim.

  İşini iyi yapmamanın birisinin ölüme yol açacağını bir radyatör montajcısı bilmesi gerektiği kadar bir uzman olarak kendime de hayıflandım.

  Bu konu hakkında bir sorum olacak ; 3. kişi konumunda olan işyeri çalışanları haricindeki kişler yani müşteri , ziyaretçi vb hakkında uzmanın sorumluğu nedir? Yada nasıl bir yol izlenmelidir.
 2. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Burada sorunun kaynağı Çalışma Bakanlığı. Çalışma Bakanlığı İSG KATİP üzerinden yapılan sözleşmelerde İş Güvenliği Uzmanının çalışacağı süreyi belirlerken (Sorumlu olduğu kişileri belirlerken) SGK kayıtlarında o iş yerinde çalışıyor gözüken kişileri dikkate alıyor.

  İmalat yapılan yerler için bu işleyiş yeterli. Ancak, okul, hastane, mağaza vb gibi, çalışanlar yanında hizmeti alanlarında çalışma ortamına giriş yaptığı işyerlerinde ise bu işleyiş yetersiz kalıyor. Örneğin okulları dikkate alırsak, İSG KATİP programında sadece okulun SGK'da kayıtlı çalışanları dikkate alınıyor, oysa okullarda çalışanların yaklaşık 20-30 katı öğrenci var. Mevcut İSG KATİP sistemine göre ise maalesef bu öğrencilerin hiç bir değeri yok.

  Yukarıda da belirttiğim gibi, hizmet üretimi yapılan, hizmeti alanların da giriş yaptığı işyerleri için o işyerini kullanabileceği tahmin edilen yaklaşık kişi sayısının (Çalışan + Hizmeti almak için gelen kişi sayısı) İSG KATİP programında devreye alınması gerekiyor. Örnek verilmesi gerekirse, okullar için okullarda kayıtlı öğrenci sayısı, hastaneler için hastanedeki yatak sayısı, sinemalar için sinemadaki koltuk sayısı, tiyatro salonlarında koltuk sayısı, kafeteryalarda koltuk sayısı , eğlence salonlarında m2 başına 2-3 kişi, spor salonlarında 3 m2 için yaklaşık 1 kişi, toplu taşıma araçlarında yolcu kapasitesi, otobüs firmalarında koltuk sayısı, çay bahçelerinde koltuk sayısı, mağazalarda 2 m2 için 1 kişi gibi değerlerinde İSG KATİP programı üzerinde yapılan sözleşmelerde çalışan olarak dikkate alınması gerekiyor.

  Bu düzeltme yapılırsa, İş Güvenliği Uzmanı tehlikeler konusunda sadece çalışanlar dikkate alarak değil, o ortamı kullanabilecek herkesi dikkate alacağı için yukarıda bahsi geçen tehlikelerde fark edilip, gerekli önlemler alınır. Bu düzeltme sayesinde ortamı kullanan halkın da İş Güvenliği işleyişine girmesi ile halktaki İş Güvenliği bilincinin gelişmesine katkıda bulunmuş oluruz.
 3. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği uzmanının direk sorumluluğu olmaması gerekir. Sonuçta oradaki çocuk bir çalışan değil ve senin sorumluluğu da değil ve sonuçta bu bir iş kazası değildir. Direk işvereni ve ölen çocuğun ailesini bağlar bu sorumluluk. Ortaya çıkacak sonuçları da sana rücu edemez diye düşünüyorum. Ama adımız günah keçisi olduğu için ne olacağı da belli olmaz. O yüzden risk analizinde etkilenen kişiler kısmını akıllıca doldurmak gerekir. Ortak kullanım alanları, diğer kişilerin girdiği noktalar var ise risk analizinde bunu göstermemiz yararımıza olacaktır. Bunu yapmamız bizim riskten diğer kişilerin de etkilenebileceğini gösterir kritiğini o değerlendirir ve sonucuna katlanır.
 4. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  http://www.recepguner.com/musteri-is-kaza/
  Sonuç

  Müşterinin geçirmiş olduğu kaza bazı unsurları içermesi şartıyla iş kazası sayılmaktadır. Öncelikle kaza geçiren müşterinin sigortalı olması şarttır. Müşterinin kaza geçirdiği işyerine bir işveren tarafından yolanmış olması veya yapmış olduğu iş ile ilgili gelmiş olması gerekmektedir. Bunun haricinde görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilen sigortalının boş zamanını geçirmek için müşteri olarak gittiği bir işyerinde hayatın normal akışının dışına çıkmaması şartı ile geçirdiği kaza da iş kazası sayılır.

  Benim anladığım iş kazası sayılmaz .