1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Az tehlikeli işyerleri sağlık raporları ile ilgili duyuru

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 12 Kasım 2014 başlatılmıştır.

  1. Selman Doğan Serbest Kürsü

    • Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=is_giris_raporu

    İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI İLE İLGİLİ DUYURU




    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.


    Bilindiği üzere; 11.9.2014 tarihli ve 29116 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6552 sayılı “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun” un 17 nci maddesi ile 6331 sayılı Kanunun 15 inci maddesinin üçüncü fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:


    “Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları işyeri hekiminden alınır. 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilir.”


    Söz konusu düzenleme ile birlikte kamuoyunda, 50’den az çalışanı olan ve az tehlike sınıfta yer alan işyerlerinde sağlık raporlarının kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenemeyeceğine dair yanlış bir görüş hasıl olmuştur. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre 50’den az çalışanı olan ve az tehlike sınıfta yer alan işyerlerinde işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü 01.07.2016 tarihinde başlayacağından, bu tarihe kadar iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri önceden de olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.


    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.