1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Az tehlikeli işyerlerinde işe giriş sağlık raporu

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve uzmanist tarafından 9 Şubat 2016 başlatılmıştır.

 1. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Arkadaşlar;

  Az tehlikeli işyerlerinde 10 kişi altı yerlerde sağlık raporu hastanelerden veya sağlık ocaklarından alınabiliyor diye biliyorum. Öncelikle bu doğru mu?
  10 kişi üzeri az tehlikeli iş yerlerinde işe giriş sağlık raporu mutlaka işyeri hekimi onaylı mı olması lazım? Hastanelerden, özel tıp merkezlerinden alınan işe giriş sağlık raporlarının bir geçerliliği var mıdır?
  Yapılan son değişiklikleri takip edemedim kusura bakmayın. Bu konuda aydınlatırsanız beni çok sevinirim.
 2. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46797
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  Selamlar, evet sağlık ocağından alınabiliniyor ama yine iş yeri hekimi onay gerekli, fakat şahsi düşüncem işi tam yapmak için ve sorumluluğumuzu şansa bırakmamak adına, tam teşekküllü bir sağlık taraması sonrası iş yeri hekimi onayı ile işe başlatmak en doğrusu, sonuçta az tehlikeli olduğunuz için en geç 5 senede bir yenilenmesi lazım, iş veren açısından da büyük bir maliyet getireceğini düşünmüyorum ki kişi başı en fazla 100 TL. tutar. Ayrıca İş güvenliği Uzmanı olarak işimizi tam anlamıyla yapmış oluruz.. Yönetmeliklere çok takılı kalmamak lazım diye düşünüyorum
 3. alibzdgn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bakanlık bununla ilgili bir duyuru yayınlamıştı. Sağlık ocaklarından alınan raporlar az tehlikeli sınıflar için geçerli. Fakat ileride hizmet alınacağı zaman işyeri hekiminden alınması gerekli
 4. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bazı az tehlikeli firmalar 50 nin üzerinde ancak yinede personellerine iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu temin etmeyip, hastaneden, aile hekiminden bu raporu alıyorlar. Bu durumda raporun geçerliliği var mıdır?
 5. alibzdgn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hayır. Mantık şu;
  Eğer İSG hizmet alma yükümlülüğü bulunmuyorsa ( 50' den daha az çalışanlı ise) işyeri hekimi olmayabilir. Lakin yükümlülük var ise işyeri hekimi (OSGB aracılığı) tarafından alınması gerekli. Bakanlığın isggm sitesinden arşiv duyurulara bakarsanız ulaşabilirsiniz
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  http://www.isgforum.net/threads/işe-giriş-sağlik-raporlari-ile-ilgili-duyuru.14266/
 7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çanakkale 1915 Köprüsü ve Otoyol Projesi
  düzeltmek istiyorum sadece (OSGB aracılığı) ile değil bireysel iş yeri hekimi ile anlaşılması durumu da mevcut. ;)
 8. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  "(Değişik birinci cümle: 10/9/2014-6552/17 md.) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları işyeri hekiminden alınır. 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilir. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir."[1]
  • İlgili Yasa maddesine göre 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerlerinde sağlık raporları kamu hastanelerinden veya aile hekimlerinden alınabilir.
  • Yine aynı maddeye göre ifade edilen bu istisna dışında işyeri hekimi bulunduran işyerlerinde tüm sağlık raporları işyeri hekiminden alınır.
  • Özel tıp merkezleri veya özel hastanelerden alınan sağlık raporları geçerli değildir.[2]
  [1]İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
  Kanun Numarası : 6331
  Kabul Tarihi : 20/6/2012
  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339
  Sağlık gözetimi
  MADDE 15 – (3)

  [2]07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelge, http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/mev/mev_gen/tedavi_hiz/Ozel_Hastanelerde_Saglik.pdf (Erişim: 11 Şubat 2016)
 9. Fatih Göksay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Aile hekimi olarak benim verdiğim işe giriş raporlarında
  *İşyeri hekimi olan kurumlarda geçersizdir.(işe giriş raporu vermek işyeri hekiminin vazifesidir)
  *10 kişiden az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde geçerlidir.
  *Sadece anamnez ve fizik muayeneye istinaden düzenlenmiştir.
  *Laboratuvar ve radyolojik yöntemlerle tanılanan hastalıkları kapsamaz.
  ibarelerini otomatik olarak ekliyorum.