1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Az tehlikeli sınıf için risk değerlendirme ve acil eylem planı,eğitim verilmesi hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Sinem Duvan tarafından 5 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Sinem Duvan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82805
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba Kürşat Bey bende 10dan az çalışanı bulunan az tehlikeli sınıf için risk değerlendirme ve acil eylem planı hazırlayacağım ancak eğitimde vermem gerekiyor mu? Eğitim için sigortalı çalışan olmak gerekiyor. sigortalı çalışan olmadan eğitim verebilir miyim? Veya bizim kendi dukkanımız var o dükkan üzerinden fatura kesebilir miyim?
    Teşekkür ederim
    İyi çalışmalar
  2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çalışanı olan tüm işyerlerinin İSG profesyoneli çalıştırma zorunluluğu dışında diğer tüm yükümlülükleri geçerli. Yani uygulanabilir tüm işlemlerin tamamlanması lazım ve eğitim de bunlardan birisi. Eğer önceki anlaşmanıza bu dahil değilse ekleyip ücretini isteyin. Çünkü 8 saat fazladan hizmet vereceksiniz. (aynı konu)

İSG hizmetleri yönetmeliği Madde 5 açıkça belirtmiş ki, OSGB olmayan firmaların İSG hizmeti vermesine müsaade etmiyor. O yüzden oradan fatura kesilmez. İşyeri uygun süreli olarak sizin sigorta giriş çıkışınızı yapmalı. (aynı konu 2)
  3. Sinem Duvan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82805
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    50 çalışandan az olan Az tehlikeli işyerleri 2016 yılında profesyonel çalıştırma yükümlülükleri başlayacağından ve risk analizi,acil durumlar ve dahi yönetmelik hükümlerinin tümünü yerine getirmesi için kendi içinde atama yükümlülüğü olan uzmanların yapması gerektiğinden dolayı ve dahi İSG kanunun kendi içinde çelişkileri olduğundan dolayı ve salt kanun maddelerine dayanarak bu gibi işyerleri bahsi geçen çalışmları kimlere yaptırılacağı hususu aslında tam bir muammadır.fakat 50 kişi altında çalışan çalıştıran bu işyerleri iş kanunu ve isg kanunu gereğince işini bilen bir uzmandan bu hizmetleri pekala alabilir;çünkü uzmanın buna yetkisi var ve illa isgkatip matik ataması yapmasına yada sigorta yapmasına yada fatura kesmesine gerek yok;çünkü yükümlülük 2016 da başlıcak acaip bir çelişki yumağı ve tezatlık var.amacım uzman arkadaşlarımın osgb lere bağlı olmadan çalışmalarının hakkını verebilmesi kaydıyla tüm çalışmaları yukarda saydığım şarta şurta bakmaksızın yapmasıdır.ama hakkını vermek önemlidir. @Nurdan Dahi nin dediği gibi gülüp oynayacağımız ahlaksiz çalışmaların altına imza atmayınız ve yeltenmeyiniz.bu iş çocuk oyuncağı değildir.

@Nurdan Dahi bir osgb de 1 ay içinde büyük bir tesisin risk değerlendirmesini yazıp bitirdiğimde osgb nin sahibi bana şu cümleyi kurmuştu;(Erkan kardeş bizim osgb de uzmanlar 1 günde 2 günde risk analizi hazırlıyor sen bu işi bilmiyorsun galiba 1 ayda risk analizimi hazırlanırmış).Lanet ediyorum OSGBlere.o kadar.memlekette ahlaki yozlaşma ve karaktersizlik hakim olmuş.para kimde ahlak onda tesbih tanesine dönmüş,çekip çekip duruyorlar.
  5. Sinem Duvan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82805
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Erkan Bey ben bunu ilk defa sizden duyuyorum devamlı igu istihdam etme 2016 ya ertelnmş olabilir ama Kürşat Bey in dediği gibi rd acil eylm planı ve eğitim verilmesi gerekir bu konuda bir erteleme yok siz bu yargıya nasıl vardınız acaba yönetmelikle gösterirseniz daha aydınlatıcı olur diye düşünüyorum
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    burada çok önemli bir noktaya değinilmiş, mevzuat yamalı bohça gibi olduğundan çorbaya dönmüş durumunda, bu bu çalışmaları yapacaksın ama uzman-hekim görevlendirme zorunluluğun yok deniliyor. oysa bu çalışmaları koordine edecek 1. kişi uzman.