1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Azot yastıklama nedir

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 29 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Yangın Üçgeni’ nden bilindiği üzere yanma olayının üç bileşeni vardır;

  • Oksijen
  • Isı
  • Yakıt
  Bu üç bileşenden birini yok ettiğinizde yanma olayı sonlanır. Ya da başka bir deyişle; bu üç bileşenden biri eksik olduğunda yanma olayı oluşmaz.

  İşte azot yastıklamanın mantığı buradan gelmektedir. Eğer yanıcı ve parlayıcı sıvıyı depoladığınız tankın içerisindeki oksijeni yok ederseniz, yanmanın oluşması için gerekli olan üç bileşenden birini tamamen yok etmiş olursunuz.

  [​IMG]Azot yastıklama nasıl yapılıyor?

  İçerisinde yanıcı ve parlayıcı sıvı bulunan tankların boş olan kısımlarında hava bulunur. Havanın da %21 oranında bir kısmını oksijen oluşturduğu için, bu şekilde bir depolama yapılması durumunda yangın üçgeninin yakıt ve oksijen bileşenleri tankın içerisinde bulunmuş olmaktadır. Eğer havanın yerine azot kullanırsak oksijenin yerini azot alacağından oksijen, tankın içerisinde bulunan yakıttan uzaklaştırılmış olur.

  İşletmelerde tanklarda stoklanan azot, boru hatlarıyla yanıcı ve parlayıcı sıvıların bulunduğu tanklara nakledilir. Doldurma ve boşaltma işlemleri sırasında çeşitli vana ve valflerle tankın içerisindeki azot miktarı ideal seviyede tutulur.

  Özetleyecek olursak; yanıcı ve parlayıcı sıvıların depolanmasında, tank içerisinde oksijenin bulundurulmaması yangın ve patlamanın önlenmesi açısından oldukça büyük bir avantaj sağlamakta ve tesis güvenliği açısından yanma ve patlama riskini oldukça düşük seviyelere çekmektedir. İş güvenliği açısından bakıldığında, depolanan yanıcı ve parlayıcı sıvıların miktarları tehlikeli olabilecek seviyeyi geçtiğinde, kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir önlemdir.
 2. Tuğba Çivioğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  azot süpürme işleminde risk var mıdır ? önlem olarak neler yapılmalıdır
 3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  azot süpürmede mi yastıklamada mı?
 4. Tuğba Çivioğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Lpg tanklarını kaldırmak için gelecek olan firma azot süpürme işlemini yapacaklarmış. Onun için sormuştum