1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Böyle iş tanımı olur mu allah aşkına?

Konusu 'İş Arıyorum' forumundadır ve _kaanmert tarafından 6 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

1. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İnternette gezinirken şöyle kariyer sitelerindeki ilanlara bir bakayım dedim. Uluslararası kurumsal bir Türk firması İSG UZMANI ilanı vermiş. İş tanımı cümlelerinin arasında en çok dikkatimi çeken cümle şu oldu.

''İşyerinde yapılan çalışmalar ile ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanmasının sağlanması''

Ya kardeşim İSG UZMANI ilanı verdiğinden emin misin? Şok oldum desem yeridir. Ha daha garip cümlelerde görmedim değil. Şimdi işverenlere diyorum ki tam olarak ne aradığını bilmeyen bir İK ve/veya İK nın eline iş tanımını verip al böyle yayınla diyen yönetici veya bilgisizlik mühendisi kişileri o koltuklarda oturtmayın. Kardeşim tıknak içinde belirttiğim cümle 7 farklı mühendisin yapacağı işi özetlemiş. İSG ile alaka kuran kişi; sen iyi olduğundan emin misin? Acil doktora gitmelisin bence durum vahim. Ne içiyorsanız merak ediyorum. Gitsen birşey sorsan akıl hocalığı yaparlar.
  2. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    İSG uzmanın görev yetki sorumlulukları hk. yönetmeliğinde bu madde; iş güvenliği uzmanın görevlerinden:)
  3. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Dostum bak iyi oku;

''İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene önerilerde bulunmak.''
    diyor yönetmelik. Sadece ÖNERİ.

O belirtilen işleri yap demiyor. Bilmiyorsanız milleti yanlış yönlendirici cümleler kurmayın.
  4. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Çok iyi bilen arkadaşım, olay olduğunda bu konuda öneride bulundun mu diye sormayacaklar mı? Öneride bulunmalısın. Öneride bulunurken; o işleri kimlerin yapacağı, vb. işleri belirlemeni ister. Bunun bir çok detayı var. Neyse sen sadece okuduğun kadarını anla, ben de anladığım kadarıyla yapayım.
  5. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    136662
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ismi lazım değil akademi
    sizin cümlenizdeki koyu hale getirdiğim kısımla alakalı olarak; iş güvenliği uzmanı olarak şu bu sebeplerden dolayı A şahsı o makineye uygun değil, kısmına kadar anlarım da B şahsını verin bu makineye gibisinden öneride mi buluncam. bu iş güvenliği uzmanını ne ilgilendirir. nasıl firmalarda çalışıyorsunuz bilmiyorum ama bu düşünce yanlış kanaatimce. çalışanın kazaya uğrayacağı kanısını edinirsem uyarırım başındaki adamı bu kişi bu iş için uygun görünmüyor diye de diğer konu iş güvenliği uzmanının işi de görevi de değil. herşeye hee dememek lazım yoksa her türlü işi zaten bize yaptırmaya çalışırlar...
  6. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Çalıştığım firma ile ilgisi yok ama yazan maddeyi iyi okuyup daha sonra sahada tecrübe ettikten sonra tam olarak ne demek istendiğini belli ediyor aslında. Kişilerin makineye uygunluğu ile ilgili değil. Burada bahsedilen ve önerilmesi istenilen konuların başlığı;

Yeni bir makine veya mevcut bir makinenin bunun çalışma ortamına uygun olarak tasarımının nasıl olması gerektiği (aşırı büyük olması, ilave risk oluşturması, kapalı ortamda çalışması, insana yakın çalışmaları, vb)
    Mevcut makinenin veya yeni mak. bakımı, onarım, vb. durumlarda kimler veya hangi firmalarca yapılması gerektiğinin belirtilmesi, nelere dikkat edileceği,vb. (örneğin; Elektrik ile ilgili ölçümleri için; Elektrik odası sicil belgesi, SMM belgesi, Elektrik müh. olması gibi. Kısaca; SMM belgesi varsa diğer maddeleri de kapsar. Ölçüm cihazların kalibrasyonu, vb.)
    Mevcut veya yeni makinenin seçimi için nelere dikkat edilmesi gerektiği (gürültü düzeyi, vb.),
    Mevcut ortamdaki makinelerin birbirleri ile ilgili etkileşimi (birbirine risk oluşturması, aşırı gürültü, sıcaklık artması, kapalı ortam ve tehlikeli gazların salınımın artırılması, vb.)

Yukarıda saydığım maddelerin detaylarını tek bir yerde toplayıp; Planlanması, organizasyonu ve uygulanmasının belirlenmesi. Planlama, organizasyon ve uygulamaların nasıl olacağını sanırım düzenleyebilirsin. Detaylı anlatmaya gerek yok.

İlave olarak KKD'lerin bakımı, seçimi, kullanımı, test, vb. durumların belirlenmesi.

Yukarıda saydıklarımı prosedür olarak hazırlamanı tavsiye ederim. Her makine için tek tek yazmana gerek yok. Öyle bir prosedür yazarsın ki tüm her şeyi genel olarak kapsamalı ve içermeli tabi işin marifeti de burada:)

Bu bahsettiklerim sadece giriş daha sonrası var tabi. Bunları da artık kendi bilgi ve birikiminle hazırlayabilirsin.
  7. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    136662
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ismi lazım değil akademi
    bu yazdıklarınız konusunda sizi anlıyorum da en başta konuyu yazan arkadaşa hak vermeden geçemiyorum gene, arkadaşın okudum dediği ilanda bu işlerin yapılmasından bahsediyor ama benim işim değil bu ben sadece öneride bulunabilirim bu da işveren ve/veya sorumlu kimse onun bileceği konudur. mevzuat açısından firmayı uyarmak başka bunları alıp kendin yapmak başka. arkadaşın itirazı o yönde ve ben de ona katılıyorum.
    farklı düşünüyorsan da saygı duyarım.
  8. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Bir çok İSG uzmanı ile mülakat yaptım ancak bu maddeden daha haberi olmayan arkadaşlarımız var. Sanırım bunu bilen ve bunu anlayan kişileri aramış olabilirler diye düşünüyorum. Şahsen ben arıyorum:) Planlama, organizasyon ve uygulama konusunda bilgi sahibi olup bunu da İSG uzmanı olarak al sen yap derlerse, yetki belgesine sahip İSG'ci bulursam neden olmasın. Bir çok makine mühendisi ve elektrik müh. İSG'ci ek olarak bunları da yapabiliyor (İSG'cilerden oluşan bakım, onarım, temizlik ekibi bence harika; iş kazası "0" olur bence..) hatta IRATA 3 belgesi alıp ilave olarak yaşam hattı çekebiliyor, dış cephe temizlik, vb. hizmetleri de yapabiliyor. Görevimiz sadece İSG gerisini anlamam, öğrenmem, uygulamam, ilave iş yapmam, ek gelir istemiyorum, yetki belgesi almam, vb. demek tercih meselesidir.
  9. erdemgoktas İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47055
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dostum senin o şaşırdığın iş tanımı yönetmelikte yazan cümlenin aynısı. fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olmalısın, iyi çalışmalar
  10. yusuf27 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    154488
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Form OSGB
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Madde 7:

a) Rehberlik ve danışmanlık;

1) İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene tavsiyelerde bulunmak.

Kaynak : http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/11/20101127-2.htm
  11. Emre Kizil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çetin Akademi
    İSG'nin temel amacının dışına çıkmayalım. İSG dediğimiz kavram tehlikenin kaynağında yok edilmesidir. Makineye göre işçi değil, işçiye göre makine tercih edilmelidir. Çift el butonlu tam korumalı prese sıkıntılı işine sahip çıkmayan eski kafa adamı koyup; kara düzen giden acil stopla makine açılıp kapatılması yapılan tehlikeli bir prese sen işine sadıksın sadece işine bakıyorsun sen iş kazası geçirmezsin tehlikeli hareket yapmazsın sen gel bu makinede çalış diyebileceğimiz bir adamı mı koyacağız? İş güvenliği dediğimiz kavram bu değil. KKD uzmanı olmayalım. Saygılarımla..
  12. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İlanda bir sıkıntı yok biraz eksik var. İSG açısından kısmını atlamış. Keşke her yerde böyle bir çalışma yapılabilse. İşe başlamadan riskleri elimine etmiş oluruz.
  13. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bilgi sahibi mi olmalıyım? :) Sesli güldüm. Ama daha yolun başındayım. Onun farkındayım.