1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Bütün işyerleri için ilk şart:risk değerlendirmesi

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İşyerleri risk analizi yaptırmak zorunda.

  haber.jpg

  Yeni yıldan itibaren bütün işyerleri için riskdeğerlendirmesi yapma şartı getirildi. Bu kapsamda, işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bunların riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilmesi gerekiyor. İşte bütün bu risklerin derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalararisk değerlendirmesi diyoruz. Bu yapılırken şu hususlar dikkate alınacak:

  İş ekipmanı önemli
  * Belirli risklerden etkilenecek çalışanların durumu,
  * Kullanılacak iş ekipmanıyla kimyasal madde ve müstahzarların seçimi,
  * İşyerinin tertip ve düzeni,
  * Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.

  3 bin lira para cezası
  Risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işveren hakkında 3 bin lira para cezası uygulanacak. Eğer takip eden aylarda da bu yapılmazsa, her bir ay için 4 bin 500 lira idari para cezası uygulanacak. Cezaların tahakkuku 2013 Ocak ayı itibariyle başlayacak. Örnek: Yanında işçi çalıştıran Marangoz Ahmet Bey'in, 30 Aralık 2012 itibariyle risk değerlendirmesi yapmadığı tespit edilirse kendisine 3000 lira idari para cezası uygulanacak. Bu arada 10 kişiden az çalışanı olup da az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, risk değerlendirmesini işveren de yapabilir. Değerlendirme bir rapor halinde işyerinde muhafaza edilmeli.

  Tehlikeli işyerlerinde hekim zorunlu oldu
  Bütün işyerleri işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştıracak. Fakat işyerindeki çalışan sayısına ve tehlike durumuna göre bazı işverenler sürekli uzman istihdam etmek yerine dışarıdan hizmet alabilecek. Çok tehlikeli işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikelide (B) sınıfı, az tehlikelide (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı çalıştırılacak. Ayrıca bütün tehlike sınıflarındaki işyerleri işyeri hekimi istihdam edecek ya da dışarıdan hizmet alacak.

  Örnek: İşyeri az tehlikeli sınıfta yer alan ve yanında 50'den az personel istihdam eden muhasebeci Zeki Bey, 30 Haziran 2014 itibariyle işyerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdam edecek. Ancak bu kişilerin Zeki Bey'in işyerinde tam süresi olarak çalışması zorunlu değil. İsterse herhangi bir ortak sağlık ve güvenlik biriminden hizmet alabilecek. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı yükümlülüğünü ihlal eden işverenler hakkında görevlendirilmeyen her bir uzman ve hekim için 5 bin lira, bu devam ettiği sürece de ayrıca her ay için 5 bin idari para cezası uygulanacak.

  Uymayan işverenleri Bakanlığa bildirecek
  Yasayla ilgili en çok tartışılan konulardan birisi, ücretini işverenden alan hekim ve uzmanın, işvereni gereği gibi denetleyip denetleyemeyeceğidir. Yasa, meslek etiği ve bağımsız bir anlayışla denetim yapılmasını öngörüyor. Fakat uygulamada bu hassasiyet korunabilecek mi, onu zaman gösterecek.

  Tedbirleri sunacak
  İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirecek. Bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi halinde, bu hususu bakanlığa bildirecek. Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, bu tür hizmetlerin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumlu olacaklar. Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınacak.

  Halen çalışanın görevi sürecek
  50 ve üzeri çalışanı olan ve sanayiden sayılan işyerlerinde, İSG Yasası'ndan önce de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu vardı. Bu işyerlerinde İSG Yasası'ndan önce çalışmaya başlamış olan ve belgeleri geçerli sayılan bu kişiler, bundan sonra da çalışmaya devam edebilecek.

  Cezası 1500 lira
  İSG Yasası, işverenlerin dışarıdan iş sağlığı ve güvenliği hizmeti satın almalarına olanak tanıyor. Ancak işyerinde belirlenen çalışma süresi nedeniyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurmak zorunda. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda bu yapılmazsa işverene 1500 lira para cezası var.

  Yarın: Kamudaki teknik elemanlara 1200 lira ilave ödeme
  SADETTİN ORHAN - BUGÜN GAZETESİ-20.12.2012
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  bu yazıda bütün tehlike grupları için risk analizi yaptırma zorunluluğu(marangoz örneği) 1 ocak 2013 de başlayacak ifadesi var
 3. utkuoz.26 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar, ben de bu hizmeti sunmak için tehlikeli sınıfta bulunan ve 15 kadar çalışanı olan birkaç firmayla konuştum, ve iş güvenliği hizmetini bütünüyle almaları için "risk değerlendirmesi" hariç yasal yükümlülüklerinin Temmuz'da başlayacağını belirttim, aklıma takılan sadece "risk değerlendirmesi" hizmetini vermem için nasıl bir yol izleyeceğim, sözleşme yapmak gerekli midir, bu firmaların çalışanı ya da bir osgb çalışanı da değilim, bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
 4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Risk değerlendirmesi hariç mi?? Firmaları yanlış bilgilendirmeyelim, mevzuatı okumanızı tavsiye ediyorum.
 5. utkuoz.26 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Evet risk değerlendirmesinin zorunluluğu 2013 ile birlikte başladı zaten, o yüzden sadece risk değerlendirme hizmetini şimdiden almak istiyorlar, siz okuduğunuzdan ne anlam çıkardınız?
 6. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Sadece risk değerlendirmesi değil, bu konuda cezalar tablosundan faydalanabilirsiniz..
  Eğitim,acil durum planı vb. birçok işin yapılması gerekir.
 7. utkuoz.26 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Anladım, düzeltme ve eklemeleriniz için teşekkürler, peki saydığınız bu hizmetleri iş güvenliği uzmanı olarak, o firmalarda istihdam edilmeden ya da OSGB çalışanı olmadan nasıl sağlayabilirim.
 8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Danışmanlık hizmeti adı altında fatura keserek,ya da kestirerek
 9. yigiten İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tuğba Hanım'a katılıyorum. 3 ana başlık "risk değerlendirmesi, acil durum planı, genel iş Güvenliği eğitimi" iş kanununa tabi firmalarda zorunlu, İSG uzmanı istihdamından muaf olsalar bile....
 10. hince İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  hocam risk analizi ve acil eylem planı örnegi varmı seramik depolama hakkında teşekkürler??
 11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  katılıyorum...
 12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sitede bol var araştırırsan bulursun,birde seramik depolama hakkında risk değerlendirmesinide artık siz yapın ki uzmanlık olsun bunun adı..örnek risk değerlendirmelerine bakarak işin mantığını çözerseniz ve risk değerlendirme yönetmeliğini yeme yerseniz pekala risk değerlendirmesini yaparsınız...bunun için tehlike nedir ve risk nedir iyi anlamak lazım...
 13. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  6331 sayılı kanunun 4 maddesinin c maddesinde işveren "risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır" denmektedir. Yine aynı kanunun yürürlük maddesinde, kanunun yayın tarihinden 6 ay sonra yürürlüğe gireceği öngörülmektedir.(1 Ocak 2013) Yine aynı kanuna dayanılarak "iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi yönetmeliği" 30.12.2012 tarinde yürülüğe girmiş bulunmaktadır.
 14. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben bir firmada mühendislik yapıyorum ayrıca İGU da yürütmeye başlıyacağım. Bu işlerin yanı sıra İGU bulundurma zorunluluğu daha başlamamış olan yerlere risk analizi vs. yapabilirmiyim? yapabilirsem bunun ücreti için nasıl fatura kesmem gerekir?
 15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yapabilirsin..fatura kesmeyebilirsin ama kısmi süreli sözleşme yapmauı unutma...
 16. omer232323 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 17. sedat nurdan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yani herşey değişecek sanırım??
 18. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Evet şu anda küçük esnafı kandırmaya çalışanların okuması gereken bir yazı.. Aslında bu tür açıklamaları bakanlığın kamu spotları ile televizyonlarda duyurması gerek..
 19. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Ben o çantacılardan birine rastladım,hemde A sınıfı, hepsini zan altında bırakmak istemiyorum,kendisini deşifrede etmicem,ancak durum vahim
 20. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  işyerı adresını sorsan bılemeyecek sadece a degıl dıger sınıftan da cok kısıler var.