1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

B sınıfı uzman olma hakkı nasıl elde edilir?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Alper Akpunar tarafından 15 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Merhaba saygıdeğer arkadaşlar; benim sorum B sınıfı uzmanlık sınavına girme hakkı elde etmek için 3 yıl C sınıfı olarak görev yapmak lazım. Burda tam zamanlımı görev yapmak gerek yoksa 1080 işgünü primemi sahip olmak gerek. ben aylık 37 saat C sınıfı olarak hizmet versem 3 yıl böyle devam edip B sınavına girme hakkı elde edebilirmiyim?.. saygılar
  2. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    3 yıl sözleşmeli çalışma yeterli saat önemsizdir
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Alo 170i bu sorudan dolayı aradım aylık çalışma saatinin önemli olmadığını sadece 3 yıl tehlike sınıfına uygun işyerlerinde bildirimli çalışmak gerektiğini söyledi
  4. serkan karaaslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben bu soruyu eğitim kurumundaki A sınıfı uzmana sordum bana primlerinn tam zamanlı yatırılması gerektiğini söyledi.yani ayda 180 saat doldurmak şartmış
  5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

Buna göre şimdi C olan bir kimse 3 sene boyunca tehlikeli iş yerlerine bakma yetkisi veriliyormu? Ben bu maddeyi anlayamadım.
  6. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    2015 temmuzuna kadar C olan kimse tehlikeli sınıfa bakabilir demek..
  7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Şimdi bu metni farklı mantıkla okudukça farklı anlıyorum, sanki C nin B olması için en az 3 yıl görevlendirilmiş olması gerekir diye anlıyorum ama mantığım almadığı için sizin dediğiniz gibi olması gerekir. Bu şek,lde C iken tehlikeliye bakan tanıdıklarınız varmı Alper Bey? Yani eminsiniz değilmi, yorumunuzun doğru olduğundan.?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Eylül 2013 ---
    Yani C sınıfı olarak şu anda tehlikelilerle anlaşma yapabilirim, öylemi?
  8. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kanun yürürlüğe girdiğinden itibaren 3 yıl süreyle diyo kanun 30 haziran 2012 de yürürlüğe girdiğine göre C nin B ye bakması 2015 temmuzuna kadar geçerli oluyo. işe başladığınızdan itibaren 3 yıl boyunca degil yani..
  9. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bu güzel bir haber:)
    Teşekkür ederim.
    Benim anlamadığım madem böyle bir olanağımız var, arkadaşlar niye tartışıyor? Yok prim sayısı vs...
  10. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3 yıl boyunca kanun çıktıktan itibaren C sınıfı Tehlikeli sınıfa bakabilir. Bu da TEMMUZ 2015 tarihine eşit oluyor. Bu tarihten sonra yönetmelik, tebliğ, kanun değişmediği sürece C sınıfı tehlikeli sınıfa bakamayacak.
  11. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    burda sorduğum B sınavına hak kazanmak için 3 yıl boyunca Cde tam zamanlımı yoksa sadece isgkatip den sözleşme yapmak yeterlimi gün vesaire önemlimi..
    sizin yazdığınız kanun maddesi farklı bikonu..
  12. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ok. Durum anlaşılmıştır.
  13. murat bey,

son çıkan torba yasa ile c sınıfının b ye b sınıfının a ya geçişinde bir yıl geçerli olacak 2 sınav hakkı verildi bunun için çsgb nin tebliği bekleniyor daha detaylar belli değil kısacası her ne kadar 2015 e kadar c ler b ye bakabilecekler ise de 3 yılın sonunda yine b sınavına girmek durumundalar,yeni yayınlanacak olan tebliğ de şartları uygun adaylar bu yıl içinde c ler b ye b ler de a ya atlayabilecekler(tabi sınavı geçerler ise) sanırım prim gün sayıları vb şeylerle ilgili tartışma ve konuşmalar buradan çıkıyor.birde daha önce kendi meslek grubunda 3 yıl 750 prim günü olan c sınıfları a ya bakabiliyordu danıştay bunu iptal etti..konuların karmaşası buradan kaynaklanıyor diye düşünüyorum
  14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Artık yönetmelik çıksada bende planlarımı yapsam ona göre. Ama zaten Bler A oldu 4 seneliğine, C lerde B oldu 3 seneliğine. A da hala bir sıkıntı varki bu yönetmelik çıkacak. C'den A yapmanın yolunu araştıyorlar. Her C yi A yaparlarsa, işin ciddiyeti tamamen gider. Hiç bir C yi A yapmazlarsada A sıkıntısı başgösterir. Çok büyük ihtimalle prim gün sayısına bakarak bir formül gelecek. Sadece prim gün sayısı denirse yine sahaya inmemiş kimselerin aniden çok tehlikeliye bakması söz konusu olacağından, bunu sektörel düzenlemeyle sınırlandıracaklardır diye tahmin ediyorum. Bakalım tahminlerim tutacakmı? Bende merak ediyorum.
  15. serkan karaaslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tamam c ler 2015 e kadar b ye bakabiliyor.ama b sınıfı sınavına girebilmek için tam zamanlımı çalışmak gerekiyor onu bi söylersenz sevinirim
  16. böyle bir şart olmadığını biliyorum.tehlike sınıfına uygun 3 yıl çalışmışlık yeterli
  17. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    3 yıl tam zamanlimi yoksa sadece isgkatipten 3 yil sözleşmeli gözükmek yeterlimi yani prim gün sayisi önemlimi?

C Sınıfı Uzman
    Kimyager
    05352274932
    www.alperakpunar.com
  18. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Benim bildiğim katipte sözleşmeli görünmeniz.
  19. sözleşmeli görünmek yeterli
  20. Tugce BALABAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    c sınıfı uzmanlık belgesini yeni almış biri teklikeli sınıftki bir iş yerine bakabilirmi?