1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

B sınıfı uzman olmak için 3 yıl fiilen çalışmış olmak

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve Arzu Dursun tarafından 11 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Arkadaşlar 2 yıl otomotiv ve maden sektöründe 30 gün sigortalı çalıştım ve 2 yıl boyunca isg katipten sözleşmem mevcut ancak suan ayda 4 gün sigorta m yatıyor 2 yıl boyunca toplam prim günüm 764 gün ve ayda 4 gün ve isg Katipte ki sözleşmem için B olmam yeterli midir

Arkadaşlar B olan varsa bu şekilde cevap yazsın ve yardım etsin herkes bişey söylüyor bu konuda.....

ben 30 gün sigorta şart değil diye biliyorum ayda 1 gün Bile olsa isgkatip teki sözleşme önemli değil midir?
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Arzu hanım bildiğim kadarıyla önemli olan 3 yılın dolması , katipten ayda 1 gün dahi gözükse süre işliyor diye biliyorum.
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğer tam gün zorunluğu olsa bu kanunda belirtilir veya 3 yıl yerine 1.080 prim günü olarak belirtilirdi. şu an normal gün doldurup sınava giren pek kimse olmadığı ve kanunda açıkça belirtilmediği için ancak yorum yapabiliriz. ayda 1 gün bile olsa 3 yıl çalışmış olmanın yeterli olacağını düşünüyorum.

b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  5. Arzu hanım önemli olan sigortanızın her ay yatması, sözleşmeniz ayda 4 gün üzerinden ise her ay en az 4 günlük pirim yatmış olmalı. Toplamda 36 ay boyunca her ay en az 4 gün prim yatmışsa fiilen 3 yılı tamamlamış sayılırsınız. Firmanızla çalışmaya ara vermiş olabilirsiniz. Örneğin 36 aylık dönemde toplamda 6 ay ara verdiniz altı ay boyunca priminiz yatmadı bu durumda fiilen çalışma süreniz 30 ay olur ve sınav için hak kazanamazsınız. 6 ay daha görev yapmak durumnda kalırsınız.
  6. Şunuda belirtmekte fayda var. İsg katipten 3 yıl dır sözleşmem var ama hiç pirimim yatmadı derseniz olmaz. Fiilen 3 yılı doldurduğunuzu kanıtlayacak olan esas belge pirimlerinizdir. İş güvenliği uzmanı görevi ile çalıştığınızı kanıtlayacak belgelerden bir tanesi ise sözleşmenizdir.
    Pirimleriniz ile isg katipteki sözleşmeniz birbirini doğrulamalı. Öbür türlü başvuru evraklarının arasında pirim istemeye gerek yok. Fiilen çalışmak ibaresinin kanıtı tam anlamıyla başvuru evraklarıdır.
  7. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    arkadaşlar simdi ben 01.01.2014 tarihinden itibaren uzman olarak çalışmaktayım. 3 yıl görev ile yükselme sınavına girecem yani 01.01.2017 yılında. sınavlar yılda iki kez yapılıyor. mayıs aralık aylarında. burda sorum şu olacak ben 2016 aralık ayında sınava girebilir miyim 2 yıl 11 ay olucak calışma sürem.
  8. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Arkadaşlar çok çok teşekkür ederim rahatladım
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Giremezsiniz. Süre olarak tam olarak 3 yılı doldurmanız gerekmektedir.
  10. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    fakat sınav acıklandığında genel olarak ocak ayında açıklanıyo bende 3 yılı doldurmuş oluyorum
  11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sınavın açıklanmasından ziyade sınavın olacağı tarihe kadar 3 yılı doldurup yeterliliği sağlamanız gerekmektedir. Benzer olay Prim günü sebebiyle sınava giren arkadaşlarda da yaşanmıştı. Sınav tarihine kadar 3 yılı doldurmanız gerekmektedir.
  12. Serdar Özcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    130386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    giremezsin kardeşim . benim 2013 yılında 23 günlük iş değişikliğinden dolayı boşluk kabul olmamıştı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Şubat 2015 ---
    eğitim alacapın kurumun son kayıtların 2016 eylülde son olur , sınav tarihini baz almayın eğitim kurumuna kayıt ve bakanlığın sizin kaydınızı onaylama süresi daha önce olacağı için o mantık olmadı bende :)
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ub sınıfı uzmanlık sınavına girmek için öncelikle b sınıfı iş güvenliği eğitimi almanız gerekli. bu eğitimi alabilmeniz için de dolayısıyla yukarıda @Erkan Dündar beyin de paylaştığı gibi

Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptığına dair, firmalar tarafından onaylanmış sözleşme örneği ile bu sözleşmelerin Genel Müdürlükçe onaylandığına dair belgeler. (Genel Müdürlükçe sözleşme onayları çeşitli tarih aralıklarında e-posta, resmi yazı ya da İSG-KATİP üzerinden yapılmıştır.)

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı dönemlere ait, görev yaptığı firma tarafından adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak hangi tarih aralığında çalıştığına dair, çalıştığı firmadan alınacak ıslak imzalı yazı.

- Varsa firma tarafından onaylanmış isg kurul karar defterleri fotokopisi

- Varsa firma tarafından onaylanmış çalışanlara verilen isg eğitim tutanakları

- Varsa firma tarafından onaylanmış adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma adına hazırlanmış risk değerlendirme raporu, acil eylem planı, eğitim planı

istenilecektir.

Diğer taraftan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için adaylardan, yukarıda belirtilen belgeleren az üç yılı kapsayacak şekildeistenilecektir. 17.09.2014

dolayısıyla ince ayrıntılara girmeyin ki strese de girmemiş olursunuz. geç olsun güç olmasın
  14. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bakanlik tan aldığım cevap 1080 günü tamamlamak gerektiğini söylediler. Arkadaşlar bilginiz olsun ayda 4 gün işyeri yaptırıyor. Diğer günleri de kendim yaptırcam artık çok üzüldüm gerçekten ben ayda 1 gün Bile sigorta 30 güne eşit diye biliyordum.
  15. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    Arkadaşlar bu sınıfı yükselme sınavı için başvuru evrakları arasında yeralan '' Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı dönemlere ait, görev yaptığı firma tarafından adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.'' bu maddede neyi kastediyor.
  16. ali erol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SGK prim sorgulamanızı çıktı alın evraklara ekleyin. bende öyle yaptım ve kabul gördü.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ekim 2016 ---
    bende isg katip üzerinden yarı zamanlı atamalı olarak çalıştım. yani 3 yılı ayda 30 gün olarak doldurmadım. fakat kabul gördü. ki daha öncesinde bende bakanlığın canlı destek hattına sormuştum. verdikleri cevap isg katip üzerinden 3 yıl atama olması yeterli. tam zamanlı veya yarı zamanlı olması önemli değil.
  17. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    prim ödemelerini gösterir belgeler den kasır . hizmet dökümümüdür. ( e devletten den aldığım hizmet döküm listesi olur mu )
  18. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Evet bu bilgi kirliliğine bir son vermemin vakti geldi. Öncelikle Bir kısmı İSG katip sözleşmeleri geri kalan kısmı ise eski çalıştığım işyerlerinde biriktirdiğim ve altında imzam olan tüm sözleşmeler, eğitim kayıtları, acil durum kayıtları, risk analizi kayıtları ile başvurup B sınıfı İSG uzmanı olan biri olarak şunları söylemek isterim:
    1. ilk olarak konu ve konularla ilgili Aramadığım yer sormadığım soru kalmadı
    2. Hatırlarsanız 1500 gün-1800 gün 3000 gün muhabbetlerinden prim gün sayısına göre millete belge dağıttılar. Maalesef süre tam olarak bunlara uymalıydı. Kaç yıl çalıştınız demiyorlar. kaç gün çalıştın diyorlar. Yani 1080 net olmalı
    3. Ben B sınıfı için başvurduğumda 4 yıldır İSG ci olarak çalışıyordum. Ama 1050 günü İSG ktip ve diğer eski sözleşme ve dökümanlarla gösterebildim. Bana günün eksik dediler. Yani 1080 i doldurmamışsın dediler.
    4. Ya ALLAH aşkına oldu gözlerim doldu dedirtmeyin adama ayda bir gün SSK lı olun 3 yılda 36 gün yapsın ve sırf her ay SSK lı oldunuz diye 36 gün İSG katip sözleşmesine kimse B sınıfı belge vermez.
    5. Ki lütfen ama bu zaten haksızlık olur. Gerçekten şimdi veriyoruz deseler bu kabul edilemez bir durum ve çok saçma olurdu.
    6. En azından siz kendinize sorun bunun neresinde mantık var. 36 gün ile B sınıfı olunur mu?
    6. Amma yardırdık beee. Hatırlamak bile istemiyorum. Prim günden gireyim dedim yurtdışı çalışmalarımı bile saymadılar. Health and saety Engineer ingilizce sözleşme sundum fayda etmedi. Neden biliyo musunuz? Bu işin çakalları var ve bunu suistimal ediyorlar.
    7. SONUÇ: ÜZGÜNÜM ne yapın yapın İSG KATİP te 30 gün sözleşme gösterin.

Kapiş ;)