1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

B sınıfı uzmanlık sınav hakkı konusunda yardım?

Konusu 'Sınav Hazırlık Klavuz ve Rehberi' forumundadır ve ramazan ÇAKI tarafından 15 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tezsiz yüksek lisans yaparak 23 Mayıs 2015 tarihinde ki B sınavına girmeye hak kazandım ama
    ^^yeni yayınlanan düzeltme ile birlikte eğitim kurumlarından eğitim almış adaylar için 3 yıl içinde yapılan tüm sınavlara giriş hakkımız vardır^^ diye bir algı oluşmuş konu hakkında net bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsanız sevinirim.

İş güvenliği uzmanlığı belgesi

MADDE 8– (1)(Değişik:RG-11/10/2013-28792)İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:
    b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,

2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,

3) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dahil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,

EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.

Sınavlar

MADDE 28– (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları(Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792)Bakanlıkçayapılır veya yaptırılır.

(2)(Değişik:RG-30/4/2015-29342) Adaylardan 8 inci madde gereğince eğitim ve sınav şartı arananlar ancak eğitim programını tamamladıktan sonra düzenlenecek sınavlara katılabilirler.

(3)(Değişik:RG-30/4/2015-29342) Doğrudan sınava girme hakkı tanınan adayların, sınavlara katılabilmeleri için Genel Müdürlüğe yapılacak son başvuru tarihinden önce mezun olmaları gereklidir.

(4) Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, sınav sonuçlarına itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.
  2. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    (3)(Değişik:RG-30/4/2015-29342) Doğrudan sınava girme hakkı tanınan adayların, sınavlara katılabilmeleri için Genel Müdürlüğe yapılacak son başvuru tarihinden önce mezun olmaları gereklidir.

ilgili maddesi gereği yüksek lisans yapan adayların sınav hakkı sınarlaması gıbı bır durum yoktur dıye bılgı aldım ALO 170 CSGB yı arayarak tüm B sınıfı sınavına gıreceklere duyrulur.
  3. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    2 kere giriliyordu. sınırlamayı kaldırmışlar mı
  4. Melih Bülke İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki yüksek lisans yaparken ales puanı şart mı vede eger şartsa ne kadar almak lazım en az
  5. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ales puanı tezli yüksek lisansta şart. Doktora vs yapmak istemiyorsanız tezsiz yüksek lisansa gidebilirsiniz. Başka bir zaman ales alıp tezi verebilirsiniz.
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Sınavlarla ilgili tüm sınırlamalar 30 Nisanlı yönetmelik değişikliği ile kaldırıldı.
  7. Melih Bülke İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki bildiğiniz bir yer var mı tezsiz yüksek lisans için ve maddi şartlar nedir
  8. ipek-evrim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65193
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İzmir de yüksek lisans yapmayı düşünüyorum, hangi üniversitelerde var ve başvurma tarihleri nedir?
  9. Mesut NAMLI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende düşünüyorum ama ücretler çok biraz zorlamak lazim bu seferde ödemede kolaylık alamıyoruz. :) varsa düşünen toplu basvuralim belki birşeyler olur :)
  10. Mesut NAMLI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Var 6900. 2500 peşin istiyorlar gerisi 500 500 istde
  11. Melih Bülke İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki devam zorunlulugu var mı
  12. Mesut NAMLI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayır devam zorunluluğu yok... derslerde hafta sonları zaten. İşte tek sıkıntı ödemede kolaylık sağlattıramadım. 2500 ü peşin istediler en kolayı bu :)
  13. Can Eroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15432
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Güner Osgb
    Arkadaşım Yüksek lisans bitirdi 2 kez girdi kazanamadı bu sınava giremiyor arkadaşlar net bilginiz varsa paylaşın birebir yaşadığım için söylüyorum
  14. ipek-evrim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65193
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kayıtlar ne zaman başlıyor?
  15. Can Eroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15432
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Güner Osgb
    Talha Bey, Rica etsem sınav sınırının kaldırıldığını söylediğinz maddeyi yönetmelikten bana atabilirmisiniz ben bulamadım...
  16. Mesut NAMLI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Onunla ilgili çok dedikodu var zaten ama benim bildiğimde 2 den sonra giremediği.... Yüksek lisans boşa gidiyor gibi birşey oluyor bu halde
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Mayıs 2015 ---
    kayıtlar başladı 30 mayıs son
  17. Can Eroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15432
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Güner Osgb
    Benim arkadaşım giremedi yani tekrar eğitim alması gerekiyor eğitim kurumundan b sınıfı için
  18. Mesut NAMLI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yüksek lisansın avantajı 3 yıl tecrübeyi beklemeden B sınıfı eğitimine katılmak oluyor galiba... Yinede fazla kayıp olmuyor buna da şükür. Ya hiç girilemeseydi :)
  19. Can Eroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15432
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Güner Osgb
    Orası kesin tabi sonuçta o bile büyük şans bakanlığı aradığında girebilirsiniz diyor ama ösym kabul etmiyor :) 170 hattından hiç doğru bilgi almadım şimdiye dek
  20. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Hocam bakin direkt kaldirildi diye bir madde ararsaniz elbette bulamazsiniz :) yonetmeligin onceki metinlerinde yuksek lisans icin en fazla 2 kere girebilir ifadeleri metinden çıkartıldı. Bu da demek oluyor ki artik Yuksek yaptiktan sonra B olmak icin istediğin kadar sinava girebilirsin. Ayni şey egitim alip sinava girecekler için de gecerliydi yani 3 yil icerisinde yapilacak sinavlarda basarili olmak seklindeydi 3 yil icerisinde kismi metinden çıkartıldı. Olay bu. Bunu size anlatmak icin pc başında olmam lazim cunku eski yonetmelik metni pc de var. Kiyaslamali olunca direkt anlardiniz ama cepten baglaniyorum malesef...