1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

B sınıfı uzmanların çok tehlikeli işyerlerine bakması

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Samet Kılıç tarafından 27 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar bayadır kanun ve yönetmelikleri takip edemiyorum. en son bildiğim kadarıyla 6331 de aşağıdaki gibi bir metin vardı;

  GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

  buna göre bu iş yerinde kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren kısmını aşağıdaki gibi yorumlayabilir miyim.

  A iş yeri çok tehlikeli sınıfta 50 den az çalışanı olduğu için sorumlulukları 01.01.2014 tarihinde başlıyor. B sınıfı iş güvenliği uzmanı 4 yıl süre ile yani 01.01.2018 tarihine kadar burada uzmanlık yapabilir mi? yoksa erteleme olmadan önceki tarih olan 01.07.2013 tarihi dikkate alıp, 01.07.2017 tarihini mi dikkate almayız. yada hiç biri olup kanunun yürüllğe girdiği tarihten itibaren 4 yıl sayıp 20.07.2016 mı demeliyiz? kafam karıştı iyice :)
 2. metin bilgin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  82248
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bu bahsettiginiz madde iptal edildi. Yeni madde de yururluk tarihleri de degisti. Siz son halini bir daha inceleyin
 3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  samet bey 6331 kanununda yer alan bu geçici maddeler yani bir alt sınıfın üste bakması olayı( b nin a ya bakması olayı) 4 yıl olarak belirlendi buda 2012 yılında çıkarıldığı için kalan süre takriben 2.5 yıl falan oluyor.yani b ler için 2.5 c ler için se 1.5 yıl sonra bir değişiklik olmazsa herkez kendi sınıfına bakacak
 4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yani şu an B ler 01.07.2016 ya kadar A ların yerine C lerde 01.07.2015 e kadar B lerin yerine bakabilir. yani kanunun çıkış tarihini baz alıyoruz. iş yerini kapsadığı tarihi değil.
 5. Emre Öcal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77218
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Evet kanun maddesi kanunun yürürlüğe girdiği tarihte işleme girdi. Ama o süreler yaklaştığında yeni bir geçici madde ile uzatırlar hiç endişeniz olmasın .
 6. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  26918
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  30.06.2012 tarihinden itibaren, dolayısıyla 30.06.2015e kadar c b'ye bakabilir...
 7. kübra o İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar c'lerin tehlikeli sınıfa bakması durumu yine ertelenir mi sizce??
 8. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46434
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ertelenmez. Uzman sayı sıkıntısı mevcut değil. Hatta bolluk var
 9. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10359
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ama o kadar çok Tehlikeli sınıf var ki bunlara yetecek B sınıfı uzman olduğunu düşünmüyorum.3 Aralık sınavındaki sonuçlara göre bence C'lerin B sınıfına bakabilme durumunu erteleyebilirler. Sınava girenler sınavın zor olduğunu söylediler bu da durumu etkileyecektir bence.Hem kamuyu 2 yıl ertelediler.Bence bunu da erteleyecekler.Başka seçenekleri yok gibi geliyor bana..