1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

B sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. slh027 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93774
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    osgb
    arkadaşlar ekte bulunan 7 soruya itiraz dilekçemi yolladım.lütfen sizde yanlış düşündüğünüz sorulara itiraz edin ne kadar çok itiraz edersek o kadar etkili olacaktır.

Ekli Dosyalar:

2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI

A KİTAPÇIĞI

73. I. Düşmelerin azalması için, rüzgarın durması beklenmelidir.
    II. Şantiyeler kurulurken rüzgar kesiciler kurulmalıdır.
    III. İskeleler kuvvetli rüzgarlar gibi olumsuz hava şartlarından sonra kontrol edilmelidir.
    IV. Rüzgar salınımı dikkate alınarak enerji nakil hatlarına güvenlik mesafesi bırakılmalıdır.
    Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne göre kuvvetli rüzgar alan işyerlerinde alınması gereken güvenlik tedbirleri ile ilgili olarak yukarıdaki ifadelerden hangileri doğrudur?
    a) I ve II
    b) III ve IV
    c) II ve IV
    d) I, II, III ve IV
    Cevap B Doğru Cevap D olmalı
    Dayanak verilen yönetmelikte III. madde dışında kalan hiçbir güvenlik tedbiri yer almamaktadır. Zira diğer I, II ve IV nolu tedbirler teknik tedbirler olup, alınması gereken önlemler arasındadır. Rüzgarlı havada iskelede çalışılmasının düşme tehlikesi barındırdığı düşüncesiyle çalışma izni verilmez, rüzgarın şiddetini düşürmesi beklenir. Bir diğeri işverenin mali gücü rüzgar kesiciler yaptırmaya elverişli ise bu yapılamayacak uygulama değildir, yapılırsa da şahane olur. Ayrıca iskelelere asılan yeşil renkli fileler hem rüzgara hem de malzeme düşmelerine karşı alınan bir tedbirlerdendir. Enerji nakil hatları yakınında kurulan iskelelerde teknik olarak elbette ki rüzgarın yapacağı salınımı dikkate alınmalı ve yaklaşma mesafeleri dikkatlice seçilmelidir.

A KİTAPÇIĞI

74. Aşağıda verilenlerden hangisi, iskele malzemelerinin sökülüp indirilmesi sırasında yapılacak doğru işlemdir.
    a) Sökülen malzeme aşağı atılır.
    b) Bina bağlantıları sökülüp, kalaslar alınır.
    c) İki dikme arası korkuluklar sökülerek iskele sökülmesine bağlanabilir.
    d) İskele sökülmesine çapraz elemanlar alınarak başlanır.

Cevap C Doğru Cevap D olmalı
    İskele sökümü çapraz elemanların alımı ile başlar. Çünkü çapraz bağlantılar iskelenin yatay dikey ve varsa diagonal bağlantılarının birbirleri ile birleştirildikten sonra iskelenin bütünlüğünün güçlendirilmesi ve mukavemetinin arttırılması için koyulur, yani ekstra emniyettir.

A KİTAPÇIĞI
    98. I. Programların hazırlanması ve uygulanmasını
    II. Eğitimler için uygun yer, araç ve gereçlerin temin edilmesini
    III. Çalışanların bu programlara katılmasını,
    IV. Program sonunda katılanlar için sınav düzenlenmesini
    İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile ilgili olarak yukarıdakilerin hangilerini sağlamakla yükümlüdür?
    a) I ve II
    b) I, II ve III
    c) I ve III
    d) I,II,III, ve IV
    Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    Madde 12. Eğitimin Temel Prensipleri
    (6) Verilen eğitimin sonunda ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek ihtiyaç duyulması halinde, eğitim programında veya eğiticilerde değişiklik yapılır veya eğitim tekrarlanır.
    Ölçme değerlendirme sınav haricinde başka ne şekilde yapılabilir
  3. A KİTAPÇIĞI
    98. I. Programların hazırlanması ve uygulanmasını
    II. Eğitimler için uygun yer, araç ve gereçlerin temin edilmesini
    III. Çalışanların bu programlara katılmasını,
    IV. Program sonunda katılanlar için sınav düzenlenmesini
    İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile ilgili olarak yukarıdakilerin hangilerini sağlamakla yükümlüdür?
    a) I ve II
    b) I, II ve III
    c) I ve III
    d) I,II,III, ve IV
    Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    Madde 12. Eğitimin Temel Prensipleri
    (6) Verilen eğitimin sonunda ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek ihtiyaç duyulması halinde, eğitim programında veya eğiticilerde değişiklik yapılır veya eğitim tekrarlanır.
    Ölçme değerlendirme sınav haricinde başka ne şekilde yapılabilir[/quote]

soruda İŞVEREN YÜKÜMLÜĞÜ istenmektedir ve yönetmeliktesınav düzenlenmesi işveren yükümlüğü olarak yer almamaktadır.sınav düzenlemek ya da ölçme değerlendirme yapmak eğitimin kurumununveya eğiticinin yükümlülüğündedir.

İşverenin yükümlülükleri
    MADDE 5 - (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile ilgili;
    a) Programların hazırlanması ve uygulanmasını,
    b) Eğitimler için uygun yer, araç ve gereçlerin temin edilmesini,
    c) Çalışanların bu programlara katılmasını,
    ç) Program sonunda katılanlar için katılım belgesi düzenlenmesini
    sağlar.
  4. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bence şu eğitimle ilgili olan soru çok net , cevap da gayet doğru . İtirazın kabul olacağını sanmıyorum.
  5. B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI

A KİTAPÇIĞI

74. Aşağıda verilenlerden hangisi, iskele malzemelerinin sökülüp indirilmesi sırasında yapılacak doğru işlemdir.
    a) Sökülen malzeme aşağı atılır.
    b) Bina bağlantıları sökülüp, kalaslar alınır.
    c) İki dikme arası korkuluklar sökülerek iskele sökülmesine bağlanabilir.
    d) İskele sökülmesine çapraz elemanlar alınarak başlanır.

Cevap C Doğru Cevap D olmalı
    İskele sökümü çapraz elemanların alımı ile başlar. Çünkü çapraz bağlantılar iskelenin yatay dikey ve varsa diagonal bağlantılarının birbirleri ile birleştirildikten sonra iskelenin bütünlüğünün güçlendirilmesi ve mukavemetinin arttırılması için koyulur, yani ekstra emniyettir.

bu soru yapı işleri tüzüğünden sorulmuştur ve ilgili madde;

Madde 75 - İskele sökülmesi aşağıda belirtilen esaslara göre yapılacaktır:
    1 - İskelelerin sökülmesine en üst kısımdan başlanacaktır.
    2 - İskelelerin bina bağlantıları kalasların alınmasından sonra ve yukarıdan aşağıya sırayla sökülecektir.
    3 - Sökülmüş olan malzeme hangi yükseklikten olursa olsun doğrudan doğruya yere atılmayacak, iki yerinden bağlanarak dengeli şekilde indirilecek ve uygun bir yere istif edilecektir.
    4 - Söküm başlamadan önce herhangi bir sebeple, iskelenin takviye veya çaprazlarından hiçbir eleman alınamaz. Ancak söküme başlandıktan sonra iskele malzemesinin indirilmesi amacıyla iki dikme arası (aks) korkuluklarının alınması mümkündür.

Bu durumda cevap anahtarı yanlış olmamaktadır.Ancak soru TÜZÜĞE dayandığı için iptal için başvurulabilinir
  6. ozgurtirink İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1735
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    Bende yalnış soru olduğunu düşünmüyorum.
    Soruyu sadece okuyarak altında birşey aramadan çözdüğünüz zaman bunu sizde anlayacaksınız.
  7. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle emeğinize sağlık. Mobing ile ilgili itirazınıza değineceğim; prim usulü yada yevmiye usulü
    çalıştırılan işlerde işçinin bir gün uzaklaştırılması maddi kayba yol açacağı için mobing sayılır. İşten atma değilde geçici uzaklaştırmadan bahsedilmek istenmiş sanırım.
  8. işten uzaklaştırma bir disiplin cezasıdır ve haksız yere verilmiş ise evet mobbingtir. bu sorunun cevabı çok açık ve net FİZİKSEL ŞİDDETTİR.itirazınız sonuçsuz kalır.
  9. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sorularda bariz hatalar yoktu , ne yazık ki çoğu soruyu da uzman adayı arkadaşlar veya uzmanlarımız,bu soruyu ben nerden iptal ettirecek bir yolu bulurum diye bir yoldan gidecekler ise zaten 100 sorudan 60 tanesini iptal edilir gibi geliyor . O nedenle çok basit düşünüp , yönetmeliklere iyi hakim olup soruları yanıtlamak yeterlidir derim .
  10. evrim gümüşkemer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    19881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    K.Maraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
    ben sizin itiraz dilekçenizi okuduktan sonra odamda bulunan elektrik elk. muh arkadasa sordum o da 300 ma dedi sızın dedıgınız soruda daire girişi dıyor burdakı soruda bına gırısı dıyor farklı farklı anlamları var bunların.
  11. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar itirazı öngörülen soru varmı( b sınıfı sınavı için).Duyumlarınız varsa paylaşabilirmisiniz
  12. slh027 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93774
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    osgb
    hocam ekte belirtilen sorulara itirazda bulundum.

Ekli Dosyalar:

13. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    slh027 arkadaşımızın dilekçesini incelediğimde 30ma konusunda haklı olduğunu düşünüyorum. hem zaten 30ma olması da lazımdı nerden çıktı 300ma . bunun hakkında bi kaynak göremedim. Birde kurşun için 0.075 değeri bence yanlış idi . yanlış hatırlamıyorsam o değer civa içindi. nerden çıktı bu şimdi. ve hatta kuşun için değer 0.15 değeri bile yeni yönetmelklere göre doğru değil olması lazım. 0.2 yada 0.02 gibi bişeydi.
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    doğru değil çünkü osgb kurması zorunlu değil sadece isgb zorunlu
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Ocak 2014 ---
    ölçme değ
    ölçme değerlendirmeyi işveren değil eğitimi veren yapar. o yüzden b
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    malesef ben de yanlış yaptım ama 300 ma doğru. öyle geçiyor. bina girişi 300, daire girişi 30 ama genelde 30 bilindiği için karıştırmışsınızdır.

bence bu soru saçma bir soru bilinçili bir akıl karıştırma o kadarına dikkat etmememk çok doğal.
    ölçme değerlendirmeyi işveren değil eğitimi veren yapar. o yüzden b
  16. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    müfettişler soruyormuş diye bende öyle yapmıştım ama cevap yanlışmış. uygulamada yapmak gerekiyor ama :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Ocak 2014 ---
    pardon Muhammet beye cevap yazarken size gitmiş yazım :)