1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Başı prese sıkışan ahmet’in canının bedeli 12 taksitte 30 bin lira

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 9 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]  Adana’da 13 yaşında, ayarlarıyla oynanmış press makinasında çalışırken başı makinanın arasında kalan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Ahmet Yıldız’ın ölümüne ilişkin davadan yürek burkan bir karar çıktı. Mahkeme, bilirkişinin kusurlu bulduğu işyeri sahibini önce hapse mahkum edip daha sonra bu cezayı paraya çevirdi. Mahkeme, 30 bin TLolarak belirlediği para cezasının da 24 eşit taksitte ödenmesine hükmetti. Buna göre, haftada 25 TL için çalışırken ölen Ahmet Yıldız’ın ölümü nedeniyle ayda 1250 TL’nin 24 ay boyunca ödenmesi yetecek.


  Sadece 25 lira kazanıyordu

  Ahmet Yıldız, daha 13 yaşındaydı. Ara sıra okuldan çıkıyor, büyük mali güçlük yaşayan ailesine destek olmak ve cep harçlığını çıkartmak için plastik fabrikasındaki press makinasında çalışıyordu. Okuldaki başka çocuklara özendi bir gün, cep telefonu aldı. Ancak bir yandan da korkuyordu anne ve babası görecek ve telefon aldığı için kendisine kızacak diye. Telefonu borçla almıştı ve babasından para alamayacağını düşünüyordu. Yine press makinasında çalışmaya gitti. O makina, 13 yaşında Yıldız’ın sonu oldu. 14 Mart’a, Yıldız’ın başı, numuneleri almak isterken plastik enjeksiyon makinasına sıkıştı. Haftada sadece 25 lira kazanabilen Yıldız, hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı.

  Serbest bırakıldı
  Olayın ardından gözaltına alınan fabrikanın sahibi Ali Koç, çıkarıldığı Nöbetçi 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Olayda kendisinin kusurunun bulunmadığını ileri süren Koç, “Ben iyi niyetimin kurbanı oldum. Ama olay nedeniyle pişmanım” diye konuştu.

  Toplam ceza 30 bin lira
  Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesi, dün bu davayı karara bağladı. Mahkeme, duruşmalardaki iyi hali nedeniyle, cezada 6’da 1 oranında indirim yaparak, cezayı 4 yıl 2 ay olarak belirledi.
  Mahkeme, daha sonra sanığın aile ve meslek sahibi olması, eylemin ‘kusurlu’ eylem sayılması ve pişmanlık durumu nedeniyle cezanın paraya çevrilmesine hükmetti. 1520 günün her gününü 20 TL’den para cezasına çeviren mahkeme, toplam cezayı da 30 bin lira olarak belirledi. Mahkeme, sanığın şahsi hallerini gerekçe göstererek, bu cezanın da 24 eşit taksitte tahsil edilmesini kararlaştırdı.

  Kaynak: milliyet.com.tr

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   53,8 KB
   Görüntüleme:
   9.429
 2. İstediğin kadar kanun çıkar memlekette çocuk işçi çalıştırmanın önüne geçmek zor gibi görünüyor. Çocuklar okula gidebilsin diye günlük çalışma ücretinin yörenin valisi tarafından karşılanması vb. çözümler üretiliyor. Aileler fakir, bilinçsiz neresinden tutsan elinde kalacak bir konu. Yazık olmuş bu çocuğa :(
 3. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Allah bu kararı verenlere aynı evlat acısını versin.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Ekim 2013 ---
  Amin.
 4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Mahkeme kanunu uygulamak zorunda. Yasa yapıcının bu tür durumlar için daha ağır tazminatlar, yaptırımlar ve denetimler uygulaması gerekiyor.
 5. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Hiç de bile. İşlerine geldiği zaman istedikleri mevzuattan istedikleri maddeyi cımbızlamasını biliyorlar. Adamlar mevzuat mühendisi. Kendi evladı olmadığı için böyle oluyor. Kendi evladı 25 liraya preslerde kafa sıkıştırmıyor tabi.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Ekim 2013 ---
  Bir de taksite bölmüşler sanki beyaz eşya satın alıyor.
 6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Hakimler bu nedenle adil davranmayı engelleyeceği için kendilerini ve yakınlarını ilgilendiren davalara bakamazlar.

  Yasa maddesi açık hakim yasayı uygular. Ayrıca bunun temyizi de var.

  Ana sorun hakimde değil kanunda.
 7. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik

  evet..tazminatlar çok çok daha ağır olmalı, ölen evlada rakam koyulmaz fakat evladın ölümünün diyeti ailenin ekonomik sıkıntısı, bu sıkıntı karşılansa bedel bir nevi ödenmiş olur..200 bin bu bedelin amacını karşılardı evlat acısını asla
 8. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Okul harçlığını çıkarmak için çalıştığı fabrikada haftalık 100 TL harçlık ile çalışıyordu Ahmet. Sadece çay ve temizlik işleri yapmak için işe alınmasına rağmen her işe koşturuldu. Bunun sonucunda kafası pres makinesine sıkışarak hayatını kaybetti.
  30 bin TL, 24 ay taksit, iyi hal indirimi...
  Büyük ihmaller sonucu meydana gelen bu iş cinayetinin ardından mahkeme kararını açıkladı. Ahmet'in ölümüne neden olan patron Ali Koç'a önce 5 yıl hapis cezası verildi, ardından iyi hal indirimi yapıldı. Sonuç olarak ceza 30 bin TL'ye düşürülürken, üstüne 24 ay da taksit yapıldı. Alınan bu skandal karar pes dedirtirken, Gündem Çocuk Derneği kararı temyiz etti.
  İyi hal indirimi alan patron ne yapmıştı?
  13 yaşındaki Ahmet'in ölümüne neden olan Ali Koç'a iyi hal indirimi uygulanırken, akıllara Ahmet'in öldüğü gün hastanede verdiği ifade geldi. Koç, hastanede verdiği ifadesinde Ahmet'in fabrikada yaralandığını gizlemiş, "Plakasını alamadığımız bir otomobil çarpıp kaçtı" demişti.
  Buna karşın doktorlar, "Trafik kazası olması imkansız" diyerek polise bilgi verirken, ilk ifadesinde yalan söylediğini kabul eden Ali Koç, "Pres makinesinden çıkan numuneleri alırken kafası sıkıştı. Yaralanınca hastaneye getirdik" itirafında bulunmuştu.
  Bu ifadeyi veren Koç'a ilişkin mahkemenin aldığı kararın metni:
  Sanığın kusurunun ağırlığı teşdid nedeni yapılarak teşdiden 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına,
  Sanığın duruşmalardaki iyi hali lehine hafifletici sebep kabul edilerek cezasının TCK 62 maddesi uyarınca takdiren 1/6 oranında indirilerek sanığın 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına,
  Sanığın aile ve meslek sahibi olduğu, eylemin kusurlu eylemlerden olduğu ve yine sanığın tutanaklara yansıyan pişmanlık durumu dikkate alınarak TCK 50/1-a maddesi ve fıkrası uyarınca sanığa verilen hapis cezasıTCK 50/1-a maddesi uyarınca adli para cezasına çevrilmesine.
  TCK 52/2 maddesi uyarınca sanığın ekonomik ve diğer şahsî hâlleri göz önünde bulundurularak adli para cezasının gün karşılığının 20 TL takdirine. Sanığa verilen hapis cezasının NETİCETEN 1520 GÜN KARŞILIĞI 30.040 TL ADLİ PARA CEZASINA ÇEVRİLMESİNE,
  TCK 52/4 maddesi uyarınca sanığa verilen adli para cezasının sanığın ekonomik ve şahsî hâlleri göz önünde bulundurularak aylık eşit taksitler halinde takdiren 24 TAKSİT İLE TAHSİLİNE , taksitlerden birinin zamanında ödenmemesi hâlinde geri kalan kısmın tamamının tahsil edileceği ve ödenmeyen adlî para cezasının hapse çevrileceğinin sanığa ihtarına,​
  Allah onun işini gücünü rast getirsin
  13 yaşındaki Ahmet'in davasında en az bu karar kadar can acıtan noktalarından birisi, ailesinin şikayetini geri çekmesi ve bu sırada yaptığı açıklama olmuştu. Baba Mustafa Yıldız, Koç hakkındaki şikâyetini geri çekmiş, “Bir diyeceğim yoktur, şikâyetçi değilim. Oğlumu Allah verdi, Allah aldı. Eceli öyledir, kaderi öyledir. Yapılacak bir şey yok. Bir düşmanlığımız, bir husumetimiz yok. Allah'ın emrine ne diyebilirim. Şikâyetçi değilim. Allah onun işini gücünü rast getirsin. O da böyle olmasını istemezdi" demişti.
  Gündem Çocuk temyiz etti
  Alınan kararın ardından bir açıklama yapan Gündem Çocuk Derneği, kararı temyiz ettiğini duyururken, şu ifadeleri kullandı:
  4+4+4 eğitim sistemiyle artık çocukların yasal olarak ortaokuldan sonra çalışabilir hale gelmesi, meslek liseleriyle birlikte çocuğun çıraklık yaşının indirilmiş olması ve gençlerin çalışmasına ilişkin yönetmeliğin de değiştirilerek “18 yaşına kadar olan çocuklar ağır işlerde çalışamaz” ifadesi kaldırılması, bize Devletin çocuk işçiliğini önlemeyi amaçladığını değil aksine önünü açtığını gösteriyor.
  Gündem Çocuk Derneği, en baştan beri takipçisi olduğu bu davada, dosyanın temyizi için başvuruda bulunmuştur. Herkesi davayı izlemeye, iş cinayetlerinde hiçbir kimsenin ölmemesi için sesini yükseltmeye davet ediyoruz..

  kaynak: sol portal​
 9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  var mı böyle adalet
  kazazede yaşamış olsa idi örn 60 yaşına kadar ne kadar işgücü üretecek ne kadar kazanacak aile olarak kaç kişiye bakacak bunun da bir hesabı vardır
  herşeyin karşılığı 30 bin lira ise biz boşuna didiniyoruz
  ölümlü bir iş kazasında işverenin kusuru ve rolü bu kadar basit ise kimse bu işi yapmaz kimse iş güvenliğine inanmaz
  bende inanmam
 10. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ahmet Yıldız

  [​IMG]
 11. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bir çocuğun hayatı için elbette bedel biçilemez, ama rakamlar bu kadar komik olmamalı.
 12. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bi kere plastik enjeksiyon işi ağır ve tehlikeli işler kategorisindedir. Dolayısıyla işveren çocuk işçi çalıştıramaz. 30 bin lira ne demek yaa makaraya almışlar resmen. Allah kahretsin.
 13. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik

  maalesef ne yaptılar ettiler hukuk kurallarını uyguladılar, kusursuz sorumluluk dediler, pişmanlık durumu dediler işverene odaklı işlem uyguladılar. bir kere kusursuz sorumluluk durumu olamaz çocuk zaten mevcut yaşta deil, ben yargı olsaydım; bu işverenin uzun bir süre iş yapmasına engel olurdum ve 6-8 sene gibi hapis cezasıyla garantilenmiş olurdu, para cezasına çevirdin, bu adam ticaret fonsiyonuna yine devam edecek..insanın ölümü talihsizlik bu durum üzücü fakat kader diyoruz fakat bu tür olaylara gereken hamlelerin yapılmaması gerçekten sinir bozucu..30 lira öyle mi, aile evlat acısına miktar biçemez mümkün deildir bu fakat bedel olarak bu rakam kesinlikle artniyetli..ailenin durumu zaten kötü en azından sabır düzeylerini rahatlatacak miktar olmalıydı, düzenli hayata geçebilecekleri bir miktar..bir daire ve iş kurabilmeye yetecek bir miktar 200 bin ve üzeri..
 14. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik
  bir de yaptıkları olaya bakın..24 taksit ve işverenin hapis cezasının 1500 güne çevirilen cezasının para miktarını belirlemede yine çocuğun kazandığı yevmiye üzerinden hesaplıyorlar..günlük yevmiyesi 30 tl..çalışanın kendi ihtiyaç harcamaları %35 olarak gösterili geriye kalan miktarı tazminata uğrar..buna göre 20 tl den hesaplıyorlar, olacak iş değil..bu durum işverenin 4 senelik yaşama hakkını evladın 60 senelik ömrüne denk koşmaktır..bu kul hakkıdır
 15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Yasada yazanlar, çocuk işçi, alınmamış önlem, ölümle sonuçlanmış bir kaza, ve iyi hal indirimi.
  Bu kadar da değildir kanunlar.
 16. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik

  ben bilmiyorum kanunları, fakat ince nüans var..işverenin 4 sene yaşama hakkının kısıtlanmasını( hapis cezası) yine çocuğun 4 sene boyunca kazanacağı miktara göre hesaplıyorlar, demek ki bir insanın hayatının değeri bukadarmış..ben çok yabancıyım hukuk bilimine ilk defa ilgimi çekiyor hayatım boyunca ve şaşırdım kaldım gerçekten hayal kırıklığına uğradım, ülkemizin gerçeklerine uzak kalmış bir insan oldum
 17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Madem para hesabı yapacaklardı, patronunkine göre yapıp çocuğun ailesine o şekilde ödeselerdi bari. O kısmen daha adaletli olurdu. Taksit yapmanın da bir anlamı olurdu en azından.
 18. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Ona göre hesaplanmıyor. hapis yatanın gelir düzeyine göre bir günlük bedel belirlenip o bedel ödenerek hapis yatılmıyor. Günlük 10 tl ile 50 tl arasıdır genelde.
 19. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik
  koray bey merhabalar..çalışanın günlük kazancının %35 i kendi ihtiyaçları gösterili ve hesaplamadan düşülür..bu şekilde çocuğun günlük kazancının tazminata uygulanacak miktarı 20 tl oldu..hapis cezası 1500 gün üzerinden işleme koyulduğu vakit 1500*20= 30 bin lira yapıyor
 20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Haberin bu kısma ya bilgi eksiliği yada maksatlı.

  İş Kanunu’nun 71.maddesi ile “15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmaları yasaklanmıştır.” Ancak bu yasağın hemen peşinden gelen fıkrada “hafif işlerde 14 yaşını doldurmuş çocukların çalıştırılabileceği” düzenlenmiştir. 4857 sayılı İş Kanunu ile yapılan bu düzenleme 1475 sayılı yasa zamanındaki 13 yaşını doldurma sınırını değiştirerek sekiz yıllık eğitimi getiren 1997 tarihli 4306 sayılı yasanın(222 sayılı İlköğretim Kanunu’nun 9.maddesini değiştiren) 1.maddesi ile bir paralelik sağlamıştır. Bu nedenle artık ülkemizde hafif işlerde çocuğun çalıştırılabilmesi için 14 yaşını doldurmuş olması diğer deyişle15 yaşına basmış olması zorunludur.

  Buna göre ondört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar,bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.