1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bakımcılar , eml mezunu olmalı mı?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve şevket ediz tarafından 3 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mekanik ve elektrik bakımcılarının Endüstri Meslek Lisesi mezunu olma şartı var mıdır? Varsa nerede yazıyor, bulamadım...
  2. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Böyle bir şart olmadığını söylemekle beraber, mesleki eğitim ve Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda yaşanılan karmaşada yol gösterici olması için biraz bilgi vermek isterim.

Öncelikle söz konusu çalışanların SGK meslek kodu listesinden tam olarak ne iş yaptıkları, sigortalarının hangi kod üzerinden yatırıldığı(doğru olduğu zannıyla) belirlenebilir. Bu sayede ilgili meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun yürürlüğe girip girmediği kontrolü yapılabilecektir.

Bilindiği üzere farklı zamanlarda üç Tebliğ[1] yayımlanarak Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale gelen meslekler belirlenmiştir. Eğer tespit edilen meslek bu Tebliğlerde yer alıyorsa, yine Tebliğlerde belirtilen yürürlük tarih ve şartlara göre davranılacaktır. Tüm Tebliğlerde Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olma koşulu aranmayacak kişiler belirtilmiştir.

"5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için birinci fıkradaki belge şartı aranmaz."

Altı çizili kısımlara özellikle bakıldığında meslek lisesi mezunu kişilerin belgelerinde belirtilen bölüm ve alanlarında çalışması durumunda ayrıca Mesleki Yeterlilik Belgesi aranmayacağı görülür.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mesleki eğitimleri, Mesleki Yeterlilik Belgesi'nden bağımsız olarak ilgili Yönetmeliğe[2] göre zorunludur. Mesleki Yeterlilik Belgesi sadece çalışanın geçerli mesleki eğitimi aldığını gösteren belgelerden bir tanesidir. Yönetmeliğin dayanağı 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu iken, Tebliğler dayanağını 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu'ndan alır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu henüz olmayan tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde mesleki eğitim zorunluluğu vardır ve sürmektedir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

[1]MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ
    ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ
    (SIRA NO: 2017/1)
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 26.09.2017/30192

MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ
    (SIRA NO: 2016/1)
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 24.03.2016/29663

MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ
    (SIRA NO: 2015/1)
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 25.05.2015/29366

[2]TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK
    Resmi Gazete Tarihi: 13.07.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28706