1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Bakanın açıklamalarını yerinde bulan var mı?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Sait Aktaş tarafından 18 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK'in Soma Maden Kazası ile İlgili Çalışmaları Yeterli mi

 1. Evet Yeterli

  oy sayısı 1
  3,3%
 2. Hayır. yeterli değil

  oy sayısı 29
  96,7%
 1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  13 Mayıs 2014 tarihinden beri hepimiz büyük bir üzüntü içerisindeyiz.
  Olayın meydana geldiği ilk saatlerden itibaren bilgi aktarımı ve arama-kurtarma faaliyetlerini organize eden Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ beyi buradan tebrik etmek istiyorum. Saat saat olay ile ilgili gelişmeleri aktardı.

  Peki bir iş kazasında ilk sırada görmek isteyeceğimiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk ÇELİK konusunda ne düşünüyorsunuz?
  Ben kendisinin bu olayda tamamen baltayı taşa vurduğunu gördüm. Bir hastalık bahanesi ile ilk önce meydanlara çıktı, olay ile ilgili sorulan sorulara cevap vermeyi bırakın, durumu tamamen kişisel bir şova dönüştürmeye çalıştı.

  "Bizim sayemizde iş güvenliği konusu bu ülkede gelişti"
  "İş güvenliği konusunda bizim kadar elini taşın altına sokan olmamıştır"
  "Biz olmasaydık daha kötüsü olacaktı" vs. vs. vs.

  Oysa günlerdir cevabı merakla beklenen bir soru vardı. "Yaşam Odası mevzuatta var mı yok mu?"
  Cevap çok pişkin şekilde " Biz 2012 yılında iş güvenliği kanunu çıkardık, biz elimizden geleni yapıyoruz, biraz da siz gayret edin " gibi şeyler.

  Bir gazetecinin Adli ve idari soruşturma açıldığını, oysa aynı madenin Mart ayında sorunsuz olarak bakanlık kontrolünden geçtiğini, bu soruşturmanın aslında bakanlığın kendisine açılması konusunda fikrini sorması üzerine de yine aynı şeyleri söylemiş ve
  "Herşeyi biz öngöremeyiz. Orada İş Güvenliği Uzmanları vardı. Madem tehlike vardı, mevzuatta yok diye bu olaydan kurtulmuş olmazlar, gerekliyse yapsalardı, mevzuatı beklemeye gerek yok, ihmali olanları belirleyeceğiz" diyerek zaten faturanın kime kesileceğini de şimdiden söylemiş oldu.

  Herkesi vicdanları ile baş başa bırakmak istiyorum. Eğer varsa tabi. Keşke bu kadar basit olmasaydı bu işler. Üzüldüm doğrusu.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bir kere bakan Faruk Çelik bu sene denetimlerde ceza kesmicez uyaracaz demişti.
  2.Kanun erteleme çalışmaları ve uzman saatleri ile oynanması işverenleri yoğurduna kaşık çalmaktı.
  3.Devlet 2016 yılında kendisi için uygulayacağı kanunu ötelemiş ve özel sektöre dikta etmeye çalıştı halbuki kendisi örnek uygulamalar yaparak destek olmalıydı,örnek olmalıydı.
  4.Sayın Başbakan Çalışanı sevmiyor.
  5.Sayın Başbakan Politik proğram çerçevesinde bir çok proje süresini erkene çekmekle iş kazalarına zaten gerekli katkıda bulunmuştur.
  6.Türkiyede ki Tüm Meslek odaları,dernekler,federasyonlar ve birlikler yalan dolandır.Yeniden düzenlenmeliler ve çağa uygun yapıya kavuşturulmalıdırlar.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Birde Maden sahasında Teknik Nezaretçiler vardır.Maden kanunu gereği..Teknik nezaretçilerden hiç bahsedilmedi..

  Teknik Nezaretçi:Maden kanunu gereği madeni teknik ve iş güvenliği açısından denetleyen ve sahada 15 günde 1 nezaret yapan maden mühendisleridir.
 4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Sahaya inememiş Kanun bir işe yaramaz. Kanunu yaptırdığı halde sahaya layıkıyla sokulmamasına büyük katkıda bulunan, kamuoyuna 6331 çıkardık diye söylerken işverenlere bu sene ceza kesmeyeceğiz diye kuyruk sallayan, iş güvenliği uzmanının maaşını işverenden aldırarak uzmanın bağımsızlığını elinden alan, müfettiş sayısını artırması çok kolay olduğu halde işverenlerden korkarak artırmayanlar vebal altındadırlar.
 5. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1 tane dilek hakkım olsa ne dilersin deseler bakanları, müşavirlerini ve bunları destekleyen iş adamlarının koluna yahudi simgesi takıp Adolf Hitlere teslim etmek ve sonuçlarını görmek isterdim.
 6. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]
 7. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  Soma'da meydana gelen maden faciası ardından görevlendirilen Akhisar başsavcısı Bekir Şahiner açıklamalarda bulundu.
  “Bilirkişi heyetinin verdiği ilk rapora göre, olayın trafo patlaması sonucu meydana gelmediği, yeraltı kömür işletmesinde meydana gelen olayın olay günü yanan kömürün çökmesi ve yoğun karbonmonoksitin ocağı kaplaması sonucu meydana gelmiş olabileceği bilirkişiler tarafından ifade edilmiştir.”

  Bu İşi Kaçınılmazlığa Sokacaklar....
 8. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48419
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar birçoğumuz gelecek kaygısı ve belki kimimiz de idealist duygularla ilk başta bu işe sarıldık ama gerçekten bu ülkede bu anlayış ve mevzuatla, bu iş güvenliği uzmanlığını yapmak için insanda deli cesareti olması lazım.. Ne uyuduğum uykuda, ne yediğim ekmekte huzur var artık.. inanın 3000 lira alacağıma, 1500 lira alayım ama huzurlu ve mutlu yaşayayım diyorum ama ne yapacağımı bilemiyorum .. hakikaten bu manzaralar, artık çok midemi bulandırıyor ve beni korkutuyor.. işini düzgün yapmak isteyen uzmanlara allah kolaylık versin ve çalışanlarınızı allah korusun..
 9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  İşini düzgün yapana zaten kolay kolay ekmek yedirtmezler piyasada.
  Baksana. Bakanlık bile kendi hatalarını ört pas etmek için daha bilirkişi heyeti girmeden " O madende o kadar İş Güvenliği Uzmanı vardı. Hesabı sorulacak" diyerek namluyu uzmana doğrulttu bile.
  Oysa denetleme ve eksiklikleri belirleme yetkisi kendilerinde olmasına rağmen. Madem denetlemelerin bir önemi yok, kaldırsınlar İş Teftiş Müfettişliğini ve ilk kazada hemen uzman zanlı olsun.
  Hoş istedikleri de aslında o da, ona da zaman var.
 10. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Soma A.Ş. nin TKİ'nin taşeronu olduğu ve çıkardığı kömürün %100'ünü TKİ'ye verdiği ortaya çıktı, Dayıbaşı sisteminin uygulandığı ortaya çıktı, bu maden ocağının daha önceden kapatıldığı ortaya çıktı, maden ocağının yukarı kısımlarında ki yollar üzerinde derin yarıklar olduğu ve heyelan tehlikesi altında işgörüldüğü ortaya çıktı, işçilere öğle yemeğinden geçtik ayran dahi verilmediği ortaya çıktı, çalışma süresi içinde dışarı çıkıp mola verilmediği ortaya çıktı, bir kürek daha fazla kömür için göçük tehlikesi altında işçi çalıştırıldığı ortaya çıktı, bir ya da iki ölü olduğunda üretim aksamasın diye diğer işçilere haber verilmediği ortaya çıktı, sıcak kömür çıktığında işçiler uyardığı halde önlem alınmadığı ortaya çıktı.... daha neler neler. Sizlerde biliyorsunuz.

  İşin en acı tarafı da nedir biliyor musunuz ? Bu kadar saçmalığın olduğu bir işyeri için iki bakanımız diyor ki; "Bir yılda 16 kez denetledik, herşey mevzuata uygun" !!! Vay anasınaaa... Demek denetlenen böyle ya denetlenmeyenler ?
  Başbakan ne dedi; "Bunlar olayan şeyler, 1907'de 1000 küsür kişi ölmüş..." Ulan... Ağzım dolup taşıyor. Neyse.
  Peki işçiler ne dedi; "Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abduhu ve rasuluh"
  Allah ruhlarını şad, mekanlarını cennet eylesin. Yakınlarına bol sabır ihsan eylesin.
  Katil olmamak içten değil...
  Sözün bittiği yerdeyiz.
 11. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93047
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu ülkede çıkarılan kanunla günah keçisi olarak seçildiğimizi gösteren açıklamalarda bulundular sağolsunlar. Peki bizim suçumuz diyelim. Bizi denetleyenlerin de mi hiç suçu yok? Bir bakan "16 kez denetledik eksik yok" diyor, diğeri de 8-9 ay önce "Dünya'ya örnek bir tesis" diyorsa; orada işveren de, iş güvenliği uzmanı da mantıken suçsuzdur. Suçlu olmaları mantığa ters, çünkü 16 kez denetleyenler eksik görememiş. Peki iş teftiş müfettişlerinin göremediği eksiği şimdi açılacak davada atanan bilirkişi tek seferde mi görecek ve yazacak? Bu adamlar yargılanırken oraya oluru veren bakan, müfettiş bu işten sıyrılacak mı?

  Kısacası orada iş güvenliği uzmanı da suçludur, işveren de suçludur, bakan da suçludur, müfettiş de suçludur, bunları savunanlar da suçludur, böyle bir adalet anlayışını bize reva görenlere ses çıkarmayanlar da suçludur. Böyle adalet anlayışı bizim gibi 3. dünya ülkelerinde olur.
 12. GULİZAR_7195 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  En basitinden daha madene girmeden görülebilecek bir konu ki çalışanların soyunma odası içler acısı adamlar eşyalarının fareler yemesin diye sepetlerle tavana asmışlar müfettişler bunu da görmemiş mi? Bu da mı mevzuata aykırı değil raporda her şey dört dörtlük gösterilmiş ya.

  Buraya mevzuata aykırı bir durum yok diyen müfettişler ifade için bile çağırılmadılar....
 13. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93047
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çok güvenmemekle birlikte teftiş raporunu ekliyorum. Sahte olabilir, ama sahte değilse büyük bir skandal. [​IMG]
 14. Resul KILIÇ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91724
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  özel sektör 05367236098 rekilicgxd8@gmail.com
  1.Maalesef ülkemizde en ucuz şey emek, yani insan. İnsanımızın rızıklarını temininde sadece belli işlere yönlendiren sistem sorgulanmalıdır.
  2. Üç kuruşa çalıştırdıkları insana saygı göstermelerini bekleyemezsin. İnsana saygı yoksa güvenlik kültürü de gelişmez.
  3. Kanunlarımız patrondan yana. Devlet gücüyle desteklenmiş kanunlarımız olmalı. en azından güvenlik kültürü yerleşene kadar.
  4. Günübirlik anlayıştan kurtulmalıyız. İleriye dönük projeler geliştirmeliyiz. Bir musibet bin nasihat tan daha evladır.
  5. Kul hakkı yiyen o kadar çok işveren var ki acaba bunun hesabı nasıl olacak.
 15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Sayın @rekilicgxd8
  Tespitleriniz doğru. Fakat uygulanabilirliği yok maalesef.
  Bu madenin bu durumda olmasına göz yumanlarımız yine bu konu ile ilgili bakanlarımız. Bakan mevzuatta açıklarımız var diyor, konu ile ilgili genel müdür ise mevzuatta eksiğimiz yok, avrupada ne ise bizde de o diyerek kendisini savunuyor. Bu musibetleri neredeyse her sene yaşamamıza rağmen milyonlarca nasihat işitmemize rağmen sonuç ortada.
  Kul hakkı yiyen işverenlere bu yolun önünü açanlar oldukça bu kazalar bitmez zaten.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2014 ---
  Sayın @rekilicgxd8
  Tespitleriniz doğru. Fakat uygulanabilirliği yok maalesef.
  Bu madenin bu durumda olmasına göz yumanlarımız yine bu konu ile ilgili bakanlarımız. Bakan mevzuatta açıklarımız var diyor, konu ile ilgili genel müdür ise mevzuatta eksiğimiz yok, avrupada ne ise bizde de o diyerek kendisini savunuyor. Bu musibetleri neredeyse her sene yaşamamıza rağmen milyonlarca nasihat işitmemize rağmen sonuç ortada.
  Kul hakkı yiyen işverenlere bu yolun önünü açanlar oldukça bu kazalar bitmez zaten.
 16. Resul KILIÇ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91724
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  özel sektör 05367236098 rekilicgxd8@gmail.com
  Sait bey,
  ülkemizde eksik olan, insan unsurunun kıymetsiz oluşu. oysa insan en kıymetli varlıktır. bu anlamda söylenecek çok şey var.
  maalesef ülkemizde insan o kadar aşağılanmış, o kadar dışlanmış, o kadar çaresizliğe itilmiş ki, her yerden insan kaynaklı problemler fışkırıyor.
  Yaşadığımız her problemin temelinde insan dan kaynaklı sorunlarla karşılaşıyoruz.
  1. İş kazalarının %88 i insan kaynaklı, %10 alt ekipman yokluğu, %2 kader ya da önceden tahmin edilemeyen bilinemeyen durum. bu işin bilimsel açıklaması bu.
  2. yani %98 tehlikeli durum -tehlikeli hareket, %2 kader. iş kazası da bu %2 lik kısmın içinde çünkü önceden tahmin edilemeyen bilinemeyen bir durum. ama geriye kalan %98 in içinde her şey bilindiğine göre iş kazası demek biraz iyimserlik olur. bunun adı olsa olsa iş cinayetidir.
  3. İş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili bütün taraflar ne yaparlarsa yapsınlar işin merkezine insanın en kıymetli varlık olduğunu ve insanı ihmal eden her türlü anlayışa karşı çıkmalıdırlar. yeter artık! insanın insana yaptığı kötülük. Artık namuslu şerefli haysiyetli her insanın sesi çıkmalı yeter artık! bu kadar veballe nereye gidiyoruz.
  4. Yaşadığımız çağda çağdaş köle pazarları kurulmuş! insan emeği her yerden sömürülüyor. nerde o alnında teri kurumadan hakkını alan insan. bu nasıl düzen allahım ! bu nasıl dünya!
 17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Farklı birşey demiyoruz zaten.
  Dediklerinize sonuna kadar katılıyorum.
  Emin olun birçok insan sizin, benim gibi düşünüyor zaten. Düşünmeyenler de o işveren dediğimiz, onların hizmetlerine çalıştığımız kişiler oluyor. Hiç kimse sorumlu olmak istemiyor ama bakarsanız herkes sorumlu. Herkes işi kitabına göre yaparsa zaten dediğiniz gibi kazaların gerçekleşmesi için ya deprem olacak, ya fırtına.
 18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  iş kazalarının %88 insan kaynaklı yani dalgınlık,dikkatsizlik,eğitimsizlik vs. örnek veririz..peki sadece iyi bir güvenlik kültürü ve eğitimlemi halledecez bu işi hayır;işin kaynağına gidelim ve orda çözelim;

  1-Maaşlarını zamanında ödemek,
  2-maaşları üzerinden sigorta yatırmak,
  3-Toplu sözleşme ve örgütlenme hakkı tanımak,
  4-Şirket içi ve dış eğitimler ile piskolojik destek sağlamak,
  5-işyeri çalışma ortamı ergonomi ve hijyen şartlarını sağlamak,
  6-İyi yemek vermek,
  7-Saygı duyulmak,
  8-Görev tanımları ve talimatları dışında çalıştırmamak,
  9-iş elbisesi vermek ve standartlara uygu ergonomik KKD temini etmek,
  10-Özlük haklarını sağlamak;haftalık izinleri,yıllık izinleri ve tazminat haklarını sağlamak,
  11-maaşlarını banka üzerinden ödemek,
  12-işyeri piskolojik destek amacıyla piskolog hizmeti ve etkinlikler düzenlemek,ödüllendirmek,
  13-iyi soyunma odaları sağlamak ve koğuşlar sağlamak,
  14-Mesleki eğitimlerle çalışana değer katmak,
  15-Tüm idari,orta ve mesleki çalışanları işveren olarak sevmek,sevgi beslemek,muhabbet duymak,inanmak,anlamak,

  yukardaki maddeler uygunsuzluklar olrakta sıralayabilirsiniz yada güvensiz davranışları önleyici düzeltici faaliyetler olarakta tanımlayabilirsiniz..

  Kazım Özer bey uzmanları salak yerine koymakla beraber yani yönetmelik bize danışmanlık yapmak yanında rehberlik yapmak ve denetlemek yükümlülüğü vermiştir.hatamız olduğu taktirde de işveren yerine sorumluluk yüklemiştir.Kazım bey yalan beyanda bulunmuştur.ve sadece eğitim ve mesleki eğitim bu işin bir kısmıdır,her daim denetim,her daim iş izni prosüdürü ve yetki karmaşasına son vermek gerek…vb.

  İş kanunu ve 6331 sayılı İSG kanunu ülkemizde uygulanmıyor en azından çalışanlara bir faydası dokunduğuna inanmıyorum.10 yıldır iş kanunu ve İSG kanunu bir işe yaramadıysa bu okuma yazması olmayan işverenlerin mevcudiyetinden ve Allah korkularının olmamasından kaynaklanmaktadır.

  Yukardaki uygunsuzluklar OSGB lerde çalışan uzman arkadaşlarım içinde ayrıca geçerlidir.Uzman arkadaşlar aynı muameleyi doktorlar tarafından da uygulanmaktadır.Allah onların gözlerini para ile doyursun.Akşam oldu.uyudum.Amin.
 19. Fatih Ataselim Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  43997
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ekosistem