1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Bakan çelik::iş güvenliği uzmanı bulundurmayan 470 bin iş yerinin 110 bin tl ödeyeceğini söyledi!!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 16 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakan Çelik,Türkiye'de tehlikeli ve çok tehlikeli 680 bin iş yeri olduğunu,güvenlik uzmanı bulundurmayan 470 bin iş yerinin 110 bin TL ödeyeceğini söyledi.
    haber.jpg
    Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Osmangazi İlçe Kongresi'ne katılan Bakan Çelik, çalışma hayatı ile ilgili Cumhuriyet tarihinin en önemli reformlarının kendi dönemlerinde yapıldığını ifade etti. Bakan Çelik, iş kanunu, sosyal güvenlik reformu, genel sağlık sigortası, sendika yasası, memur sendikalarının toplu sözleşme haklarını düzenleyen yasa, iş sağlığı güvenliği gibi yasalara dikkat çekti.

Türkiye'de tehlikeli ve çok tehlikeli iş yeri sayısının 680 bin olduğunu ifade eden Çelik, "Bunların 470 bini henüz iş güvenliği uzmanı ile sözleşme yapmamış. 205 bini yapmış. Yapmayınca ne oluyor, yasa 2014 Ocak ayında yürürlüğe girdiği için Ocak'tan bu güne her ay 11 bin lira cezası hazır. On ayda 110 bin lira ödemesi gereken cezası var. Şimdi yapacağımız bu düzenlemede, sırf farkındalığı oluşturma açısından söylüyorum, çok kısa bir süre vereceğiz, bugünden herkes tedbirini alsın. İş güvenliği uzmanı ile sözleşmeni yaptın yapmadın, yapmadın müeyyideler faizi ile birlikte kapına gelecek. İkinci olarak eğer yapmama konusunda direnirsen bu müeyyideyle karşılaşacaksın. Hayır görevimi yapıyorum diyorsan 10 aylık geçmişe dönük muafiyeti getirmiş olacağız" diye konuştu.

Türkiye'de çalışanların sayısı ile işyeri sayısının yüzde 130 arttığını dile getiren Çelik, “1992 yılında iş kazalarında Türkiye'de bin 200 kişi hayatını kaybetmiş. 2014 yılında şuan itibariyle iş kazalarında bin 200 kişi hayatını kaybetmiş. Şöyle bir mukayese son derece yanlıştır. 1992 yılında 3,5 milyon çalışan vardı, şimdi 13 milyon çalışan var. Yani 4 misli fazla çalışan var. Dolayısıyla bu rakam geçmişle mukayese ettiğinizde 4'te bir gibi düşük yaklaşımı doğru bulmuyoruz. Çok ciddi bir iyileşme var ama bir kişinin bile hayatını kaybetmemesi konusunda, kaybederse de 'kaza oldu' diyebileceğiniz şeklinde hayatını kaybetmesi anlayışının yerleşmesi için çalışıyoruz" dedi.

Balyozu eline alıp, 20 metre yukarıda hiçbir güvence almadan minareyi yıkan bir adam olduğu sürece ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduklarını belirten Çelik,
    "Asansörün sivicinin takılıp olup olmadığına bakma zahmetinde bulunmayan sorumlular, sorumsuzlar olduğu sürece, yerin altında maskesi var mı yok mu, işyeri ruhsatlı mı değil mi bakmadan yerin altına insanları gönderenler olduğu sürece bu kazaların önüne geçemeyiz. 3 gün önce Edirne'de bir maden kazası meydana geldi. Bu ocak Temmuz'da kapatılmış. Adam, 3 işçiyi Temmuz'dan sonra işe başlatıyor. Yerin altında kömür çıkarttırıyor. Böyle bir sorumsuz işveren olduğu sürece, böyle kazalarla karşı karşı karşıya kalırız" diye konuştu.

"YURT DIŞINDA İTİBARIMIZ YERLE BİR"
    İş sağlığı güvenliği yasasını modern bir yasa olarak çıkarttıklarının altını çizen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2014 vizyonuna, AB vizyonuna uygun bir yasa olarak çıkarttık. Farkında olan bir iş dünyası için bu yasayı getirdik. Ama az sayıdaki işveren için şimdi getirdiğimiz tedbirlerle, 'sen laftan anlamıyorsun arkadaş, sen misin mühür söken, paraya çevrilemeyen, 3 yıl ile 5 yıl sana hapis cezası geliyor kardeşim, kusura bakma' Birçok önemli düzenleme geliyor. Ama bu farkındalık çok önemli. Dünya bunu farkındalıkla çözmüş. Adam bana diyor ki, 'yurt dışında filan ülkeye gelen, bazı inşaatlara bakın hangisinin Türk inşaatı olduğunu görürsünüz' diyor. Yav biz bunu hak ediyor muyuz? Biz bunu hak etmiyoruz ki.”

"İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI KOVULURSA BİR YILLIK MAAŞI ÖDENECEK"
    İş güvenlik uzmanlarının patrondan maaş aldığı için sıkıntı yaşandığı eleştirilerine de cevap veren Çelik,
    “İş güvenlik uzmanı müfettiş değil, işin sağlıklı gitmesini sağlıyor. iş güvenliği uzmanı, müfettiş değildir. Ama anlamıyor öylemi, patron istismar ediyor. Ama şimdi, durdurmayı gerektiren çok tehlikeli bir iş varsa hemen çalışma bakanlığına bildirecek, bir de patronuna bildirecek. Patron Beni bakanlığa şikayet etmişsin, atıyorum seni işten dediği an, en az bir yılık maaş tazminatı ile patron cezalandırılacak. Kusura bakma arkadaş, bunu bildirmek zorunda çünkü burada meydana gelecek bir kazada bir yetimin, bir dulun kalmasına artık Türkiye'nin tahammülü yok, hizaya gel" diye konuştu.

Kaynak: İHA
  2. Yavuz YAŞA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    66896
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    nedir bu şimdi.adamla 7 aydır sözleşme yapmışım. 7 aydır az-çok bir miktar para alıyorum.osgb ye beni mahkum etmemiş.şimdi bakanımız ''aslında boşuna para vermişsiniz.burası türkiye cezaları hallediyoruz gördün mü'' diyor.işverenler ceza olmasaydı bize uzmanlık yaptırırmıydı acaba ?bakanımız bizi yalancı yaptı.insan geçmişe dönük hiç olmazsa sembolik bir rakam koyardı ceza olarak biz uzmanlarda yalancı durumuna düşmez idik.emin olun üç kuruş parayı alana kadar ne çekiyoruz.işverenler verilen paraları enayi parası gibi görüyorlardı.10 aydır verilen paralar enayi parası imiş diyecekler yarın hepimize.hani diyoruz ya hep arada kalan uzmanlar:(
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Evet katiliyorum devlet politikasinin ciddiyetini bildirmek adina umursamayip sozlesme yapmayanlara calisan sayisina gore sembolikte olsa para cezasi kesilmeli idi. Isverenlere bazi seyleri anlatmak gercekten cok zor olabiliyor... "Hani ceza kesileceydi nolduu? Ben demedim mi size hukumet oy kaybetmemek icin ceza falan kesemez diye?" seklinde yorumlar da cabasi. Insan devletine guvenebilmeli degil mi?
  4. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Patron , haberin olsun etrafında sarıldı. Boşuna çırpınma, birazdan Müfettişler burda. Nasi olsa benim 1 yıllık maaşı hazır. (7,5 tl x12 ay= 90 tl) :D
  5. Ramazan AKAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45584
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EÜAŞ
    evet Taner kardeşime katılıyorum neye göre kime göre bir yıllık maaş tutarı belli değil.
    işverene iş güvenliği uzmanını bakanlığa bildirdi diye işten atma ceza miktarı belli ve caydırıcı olmalı yoksa komik rakamlara işveren kanmaz ?
  6. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakan bey uzmanlara üç kuruş verilmesine razı gelecek, sonrasında beş köfte isteyecek. Yok öyle üç kuruşa beş köfte. Önce Uzmanların durumunu düzeltsin, OSGB lerden kurtarsın, bireysellerin önünü açsın.
  7. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eeee yani bu zaman diliminde denetleme geçirip uzmanı hekimi risk değerlendirmesi olmayan yerlere pardon da der bunlar şimdi.
    çalışma ve sosyal güvenlik bakanı ne zaman konuşsa bi gafa imza atıyo
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hadi maaşın belirlenmesini geçelim de nasıl işleyecek bu sistem?
    diyelim şikayet ettim adam dese ki "performansı iyi değildi" ya da "anama küfretti aha iki de şahit" ne olacak.
    ya da tam tersi. tam patron onu işten çıkaracak açık bulup şikayet etse patron çıkaramıcak
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    One day, Nasreddin Hodja walks over to Akşehir Lake with copper bucket in his hands and starts pouring spoonfuls of yoghurt into the lake. Seeing Hodja near the lake with a copper bucket full of yoghurt, the curious villgaers ask:
    -"What's up, Hodja? What on earth you up to?"
    -"I'm turning the lake into yoghurt" replies Hodja.
    -"Reverend Hodja, could a lake ever be fermented?" the villagers retort.
    -"I do know it wouldn't, but what if it does?" is the reply from Hodja
  10. Ha astın ha kestin. Bakana göre hava hoş.
    İşverenler ve bakan iş güvenlikçilik oynadıkları sürece bizler oyuncak oluruz bunların elinde. :(
  11. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu bakanı artık güldür güldür e çıkarmaları gerek..
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Hani 2014 yılı rehberlik yılı olacaktı? ceza yazılmayacaktı? ne değişti? siyaset böyle birşey galiba...

"Bakan Çelik, sanayici ve iş adamlarıyla bir araya geldiği toplantıda"

"İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'na değinen Bakan Çelik, şöyle konuştu:

"Bu yasa, Türkiye'nin eksiğiydi, çıktı. Bu yasa için 2014'ü uygulama yılı ilan ettik. Yani 'geldim, baktım, cezayı yazdım' anlayışı yok. İş sağlığı ve güvenliği bilincini hem iş yerlerimizde hem de hem işçimizde oturtmak için 2014 rehberlik yılı olacak. Siz ve işçi kardeşlerim eksiklerini giderecek, 2014 yılında herhangi bir sorun yaşanmadan iş sağlığı ve güvenliği açısından bütün sistemi iş yerlerinde oturtmuş olacağız. 2015'ten sonra biraz daha müeyyideler gündeme gelecek. Onun için bir yıllık süre önemli."

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=haber&id=basin879
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    rehberliği biz yapıyoruz,bakanlık ceza kessin..denetlesin..müfettiş yollasın..ama müfettişlere uzmanlık yaptırmasın..müfettişlik yapsınlar yani iş durdurma ve ceza uygulasın..r
  14. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    680bin işyerine karşılık kaç müfettişi var bu sayın bakanımızın? hangi periyotlarla kaçını denetleyebilecekler?
    Erkan kardeşim bu işverenler biraz kafayı yorsalar kırk yılın başı denetleneceklerini bilirler. yemin ederim o kadar çok yalan söylüyorum ki firmalara, yok şuan bölgedeler, yok şu firmaya şu cezayı kesmişler, yok bakan açıklama yaptı heran gelebilirler.... 300 küsür firma var osgb bünyesinde kaza olanlar hariç daha bir tane denetim görmedim, haliyle işvereni de kandıramıyorum artık. kendim kanmadığım gibi bu denetim masallarına.
    devlet deseki gönüllü yada sözleşmeli uzman aranıyor denetim için yeminle ilk giden olurum...
    velhasıl ben 2015'te de adam gibi denetim olacağına, cezalar kesileceğine inanmıyorum. tek yapabilecekleri isgkatipte sözleşme olmayanları sistem üzerinden süzüp ceza kesmek. fazlası bana masal geliyor..
  15. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    müfettiş sayısına bakıldığında zaten denetimin her yerde her iş yerinde yapılamayacağı anlaşılıyor. işverenlere ve o iş yerlerinde çalışan teknik kişilere büyük görevler düşüyor. müfettiş sadece gelir bakar ve gider. sadece bir kaç saat bakar. bu aralar müfettişlere çok sallıyorlar. fakat işleyişi bilmemekten kaynaklanıyor bunlar.
  16. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    Fatih Orkun Bey Amacım müfettişe sallamak diildi! müfettişlerin yeterince olmamasından ve bu sebeple denetim mekanizmasının işlememesinden yakındım. işveren ve teknik kişiler zaten görevlerini yapsa konu bu noktalara hiç gelmeyecek. yapmadıkları için bu ülkede bu iş denetimden cezadan kapatmalardan geçiyor malesef. Devletimizde bir zahmet kanunu yapıp kimsesiz çocuk gibi ortaya bırakmayacak uyulup uyulmadığını denetleyecek. bu denetime ne sizin ne benim nede diğer arkadaşlarımızın yetkisi var. müfettişlerin sayısal anlamda,görevlerini yapmalarını anlamında ve denetimlerde kanunun yerine getirilmesi için cezai uygulama anlamında önemleri büyük.
    bu yüzden dediğiniz gibi sadece birkaç saat bakıp gitmeyecek ADAM gibi işlerini yapacaklar.
    müfettişler uzun süredir sizin zannettiğiniz gibi 2 saat durup gittikleri için ceza kesmedikleri için patronların rakı masalarına meze oldukları için işleyişin böyle olduğunu sanır olduk. işleyiş yasayla sabit. yapılması gerekende yapılmadığında kesilmesi gereken cezada sabit. bunu yapmaları yeterlidir. hiç işlememiş olsada doğrusu budur.
  17. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2 saat bakmasında 22 saat baksın ki her iş yerine 1 gün gidilebilir bu sayıyla. yıllarca orda her saati geçen adamların göremediklerini göremez 22 saatte olsa bence.
  18. mert kgul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İdari Para Cezası 2014 2015
    6/1-a 26-1/b İş güvenliği uzmanı çalıştırmamak. 5.601 6.167 TL / Her ay (Aykırılığın devamı halinde)
    6/1-a 26-1/b İşyeri hekimi çalıştırmamak. 5.601 6.167 TL / Her ay (Aykırılığın devamı halinde)
    6/1-a 26-1/b Diğer sağlık personeli çalıştırmamak. 2.800 3.083 TL / Her ay (Aykırılığın devamı halinde)

Bakanın açıklaması;
    "Bunların 470 bini henüz iş güvenliği uzmanı ile sözleşme yapmamış. 205 bini yapmış. Yapmayınca ne oluyor, yasa 2014 Ocak ayında yürürlüğe girdiği için Ocak'tan bu güne her ay 11 bin lira cezası hazır. On ayda 110 bin lira ödemesi gereken cezası var.