1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bakanlığın işe giriş sağlık raporları hakkında duyurusu

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Ali İhsan Dönmez tarafından 15 Şubat 2013 başlatılmıştır.

  1. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI İLE İLGİLİ DUYURU
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.
    Ancak, aynı Kanunun 38. maddesine bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin düzenlendiği 6 ncı maddenin yürürlük tarihi “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,” ve “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,” hükümleri ile kademeli geçişle düzenlenmiştir.
    Bahsi geçen işyerleri için işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için 5 inci maddedeki “sağlık raporlarının” kademeli geçiş süresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir. Bu nedenle kamuoyunda sağlık raporları ile ilgili tereddüt hasıl olmuştur.

    Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesinde “Özel hastanelerde; usulüne uygun olarak teşekkül ettirilmiş olsa bile özürlü sağlık kurulu raporu, vergi muafiyeti raporu, yurt dışı tedavi raporu, maluliyet raporu, özel tertibatlı araç ithali amacıyla alınan raporlar gibi özellikli raporlar verilemez” hükümleri yer almakta olduğundan özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.

    Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.

    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Şubat 2013 ---
    Eski sisteme devam. Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğini yürürlükten kaldırdılar. İşveren, işçiye işe giriş raporunu nerden alacağı konusunda boşluk oluştuğu için Bakanlık açıklama yapmış.
  2. samet tunca İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu durumda az tehlikeli işlerde sağlık raporlarını iş yeri hekiminden almamızda yarar var değil mi?
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Almanda bir mahsur yok. Eger işyeri hekimin varsa. Eger işyeri hekimin yoksa ayrıca masraf demek bu
  4. oroperi İSGforum Üyesi

    işyeri hekimim varsa işe giriş sağlık raporunu düzenleyebilir mi? OSGB ne yönlendirmelimiyim? ağır ve tehlikeli işler için bir sağlık raporu formatı vardı, işyeri hekiminin dolduracağı sağlık raporu için de mevcutta bir format var mı?
  5. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Acaba işe ilk girişlerde alınacak olan sağlık raporunu işbaşı yapılacak olan işyeri hekimi varabilir mi? Çünkü dışarıdan sağlık raporu alımı ücretli
  6. Anıl Keskin Haber Grubu

    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tabiki verebilir anlaşması varsa işyeri hekimiyle ve işyeri hekiminin sözleşmesi onaylanmışsa sorun yok ama onaylanmamışsa veremez