1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bakanlığa şikayet hakkında

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Melih Emre ÖZDEMİR tarafından 25 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Melih Emre ÖZDEMİR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67084
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Merhaba Arkadaşlar

Bugüne kadar Bakanlığa herhangi birini şikayet etmiş birisi var mı? Var ise olayı ve süreci buradan paylaşırsa memnun olurum.

Teşekkürler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Nisan 2016 ---
    Tekrar Merhaba,

Bakanlığa yapılacak şikayetle ilgili çokça söylem olmasına rağmen şikayet edilmiyor/edilemiyor olması oldukça tuhaf bir sonuç sanırım..
  2. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmamız hassas bir denge düzeneğine sahip. Uygulamada Çalışma Bakanlığı'nı temsil ediyoruz, ama işverenin kadrosundaki bir çalışan kadrosundayız. Bu nedenle işi yaparken ve karar verirken, hem Çalışma Bakanlığı tarafından hem de işveren tarafından olaylara bakmamız gerekiyor. Burada işverenin İş Sağlığı ve Güvenliğine verdiği önemin etkisi ortaya çıkıyor. Çalıştığınız işveren İş Sağlığı ve Güvenliğini önemsiyorsa, İş Güvenliği Uzmanı olarak çok daha rahat ve kurallara uygun çalışıyorsunuz. Ama işveren İş Sağlığı ve Güvenliğinin uzağındaysa bu durumda işleriniz zorlaşıyor.
    Bulunulan işyerinde işvereni Bakanlığa şikayet edecek konuma gelmeniz demek, şikayet etmediğinizde ileride sorun yaşamanız demektir. Bu nedenle şikayet ettiğiniz için işveren de sizin işinize son verse de, şikayet etmenin doğru olacağını düşünüyorum.
  3. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İşkur il müdürlüğünün ilgili hizmet binasına gidiyorsun şikayet dilekçesini veriyorsun, alındı işlemi yaptırdıktan sonra dilekçenin bir nüshasını alıyorsun. Daha sonra iş müfettişlerinin gelmesini bekliyorsun. Yaklaşık bir ay içerisinde müfettişler geliyor, önce uzmanın yazılı bildirimlerine bakıyor, işyerini denetliyor ve gerekeni yapıyorlar. Müfettişler, şikayet üzerine geldiklerini söylemiyorlar, işveren şikayet edildiğini bilmiyor.
  4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tespit etmiş olduğum öneriler yerine getirilmezse işvereni sıkboğaz ediyorum. Yazdığım şeyleri yapana kadar sözlü olarak ve mail yoluyla işvereni hep taciz ediyorum. Daha sonra benden kurtulmak için mecbur dediklerimi yapıyorlar. Böylece şikayete de gerek kalmıyor, işim de çözülmüş oluyor.
  5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cumhur bey'in de dediği gibi maalesef İSG uzmanlarının kaderi bu. Öncelikle şikayet nedeninin değerlendirmesini yapmanız gerekiyor. Söylediğiniz önlem çok ciddi ise tabiki şikayet etmeniz doğru. Ancak yapılabilir, uygulanabilir bir durumu söz konusu ise araştırmalarınızı yapar, maliyetini, hesaplar, kanun hükümleri, önerileriniz, öncesi ve sonrası durumu açıklayıcı bir değerlendirme yaparak işvereni bir şekilde ikna edebilirsiniz.
  6. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben geçen yıl çalıştığım osgb yi şikayet ettim, paramı alamıyorum diye. Onlar da ilgileneceklerini söylediler ve ilgilendiler sağolsunlar. bir mektup geldi bakanlıktan. Der ki; bilmem ne osgb ile görüştük, evet borcu var, hukuk yoluna başvurun.

Peki öyle yapalım dedim, 1 yıldır mahkemem sürüyor.
  7. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende şikayet etmeyi düşünüyorum. Başka türlü adam olmayacaklar.