1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bakanlığa bildirim zorunluluğu hangi durumlarda gereklidir.

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve orhan aksoy tarafından 24 Mart 2014 başlatılmıştır.

  1. orhan aksoy İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    iyi günler dilerim...
    şimdi bir tekstil fabrikasında veya herhangi bir risk durumunda basit veya tehlikeli olsun, işvereni 3-4-5 kez uyardık ve yapmadı bakanlığa bildirim gerekiyor mu ?

    mesela işyeri hekimi tahliller istedi işveren yapmadı bakanlığa bildirecek miyiz ??
  2. Emre Öcal İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6331 Madde 8 Açıkça diyor ki;
    İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması
    gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine
    getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.

    Hayati tehlike arz etme konusunu da tamamen size bırakmış , siz hayati tehlike görmüyorsanız problem yok. Aslında bu işlerde bomba ne zaman patlar, tabi ki iş kazası olduğunda . İş kazası olduktan sonra herkes bir günah keçisi arayacağı için hedef tahtasına bizi koyarlar. Önemsiz bir mevzu birden hayati tehlike olur çıkar ortaya.
    Ben bu mevzuyu bizzat bölge müdürlüğüne gittim sordum, verdikleri cevap aynı, "bildirmezseniz sorumlu olursunuz kanunda açık madde var".
    -Peki verdiğimiz dilekçeden iş veren haberdar olacak mı ?
    -Elimizden geldiği kadar gizli tutmaya çalışırız ama mahkemelik bir durum olursa dilekçeyi mecburen dosyaya koymak zorundayız.

    Bu konu aslında hepimiz için sıkıntı buna bir çözüm bulmamız lazım. Ya özel bir sistem kursunlar ki işimizi rahat rahat yapalım, yada sen sorulusun sen şöylesin diye suçu bize atmasınlar. Madem öyle yapma o işi diyen arkadaşta çıkabilir ama işi bırakmakta sizi kurtarmaz ille bakanlığa şikayet edeceksiniz. Çünkü siz gittikten sonrada orada bir kaza olursa geçmişe dönük o hatayı bildirip bakanlığa şikayet etmediğiniz için yine sorumlu tutulursunuz.
  3. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ilk etapta deftere yazdınız mı ? bence oradan başlayıp sonra bildirime geçilebilinir.
  4. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    zaten iş güvenliği olayının tamamen mantıksızlığı burada başlıyor. Ben kendi maaş aldığım yeri nasıl şikayet edeceğim :) Birde benim işverenim iş güvenliği uzmanı, karar defterinin ne anlama geldiğini biliyor. Çoğu şeyi yazmamı istemiyor olay bu yani.