1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Bakanlık ‘seminer var, ekimdeki iş güvenliği denetimlerini kasıma erteleyin’ dedi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 16 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Hacer BOYACIOĞLU/ANKARA
  15 Ekim 2015
  [​IMG]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın onayıyla Türkiye’deki tüm iş müfettişlerine ‘Ekim ayında seminer var. Kamuoyuna yansıyan ve acil olanlar dışında işyeri denetimi yapmayın’ talimatı verildi. Geçmiş yıllarda kasım veya aralık aylarında yapılan seminerlerde denetimler ertelenmemişti.

  YİNE iş kazası ve hayatını kaybeden 4 işçi... Balıkesir’de önceki gün hastane inşaatının çatısı çöktü ve çalışanlardan 4’ü artık yok. Ekimde sadece 14 günde iş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 71’e ulaştı.

  İş kazaları devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise iş güvenliği denetimlerini durdurdu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem’in oluruyla Türkiye’de tüm iş müfettişlerine 29 Eylül 2015 tarihli bir yazı gönderildi.

  Yazıda Ekim 2015’te yapılması planlanan veya devam eden teftiş (işyeri denetimleri) görevlerinin zorunlu olanlar hariç kasım ayında gerçekleştirilmesi talimatı verildi. Bakanlık yetkilileri hizmet içi eğitim nedeniyle denetimlerin ertelendiğini ileri sürerken geçmiş yıllarda kasım veya aralık ayında yapılan eğitim seminerleri sırasında denetimlerin ertelenmediği belirtiliyor.

  YAZIYLA DUYURULDU
  Denetimlerin durdurulmasına ilişkin yazı, Antalya’da düzenlenecek hizmet içi eğitim kararıyla birlikte gönderildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın oluruyla gönderilen yazıda, İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda görevli iş müfettişlerine yönelik eğitim seminerinin 13-23 Ekim tarihleri arasında verileceği belirtildi. 2015 yılı çalışma planında seminerin yer aldığı kaydedilen yazıda, memurlara ise 18-23 Ekim’de hizmet içi eğitim seminerinin yine Antalya’da yapılacağı bilgisi yer aldı.

  29 Eylül 2015 tarihli aynı yazıda ekim ayındaki denetimlerin ertelenme talimatı ise şöyle verildi:
  acil olan, kamuoyuna yansıyan ve zorunlu olan işyeri denetimleri dışında ekimde seçimlere kadar hiçbir işyerinin denetlenmediği ve denetlenmeyeceği ortaya çıktı.

  Seminerde denetim durmuyordu
  HÜRRİYET’in iş müfettişlerinin denetimlerinin ekim ayında durulmasıyla ilgili sorularına üst düzey bir yetkili ise, “seminerler” nedeniyle böyle bir kararın alındığı bilgisini verdi. Normalde son 4-5 yıldır söz konusu seminerin kasım veya aralık ayında yapıldığını belirten yetkili, “Bu sene ekim ayında yaptık. İnsanları da hapsedecek halimiz yok ya, oraya gelen müfettişler bir iki saat kendilerine zaman ayırsın isteniliyor. Üstelik 1 Kasım’dan sonra bakan değişimi olacak. Yeni bir isme bu eğitimleri anlatmak gerekecek. Bu durumda 2015 yılında yapmamız gereken eğitimlerimiz sarkabilir. Tüm bunlar düşünülerek böyle bir ayarlama yapıldı” dedi. Ancak daha önceki yıllarda seminerin yapıldığı ayın bütününde denetimlerinin durdurulmasının söz konusu olmadığı ifade ediliyor:
  1388
  İş kazalarında 9.5 ayda hayatını kaybedenlerin sayısı
  71
  Ekimde 14 günde iş kazalarında hayatını kaybedenler
  22
  Ekimde 14 günde inşaatlardaki kazalarda ölenlerin sayısı
  [​IMG]


  İnşaatı yapan soruşturuluyormuş BALIKESİR Üniversitesi (BAÜ) Tıp Fakültesi’nin Çağış Kampusü’ndeki 4 katlı Morfoloji Bölümü inşatınının konferans salonunun 534 metrekarelik tavanı için önceki günbeton dökülürken kalıplar ağırlığa dayanamayınca tonlarca harç ve demir, aşağıda çalışan 6 işçinin üzerine düştü. İşçilerden 4’ü hayatını kaybederken 2 işçi BAÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedaviye alındı. Bu arada, inşaatı üstlenen firmanın, BAÜ’deki 7 ihaleye ilişkin usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında belgeleri incelemeye alınan şirket olduğu öğrenildi. Balıkesir’de Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ve savcılıklara yapılan ihbarlar doğrultusunda Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, mart ayında, bazı dernek ve kamu kurumlarının hazırlayıp hayata geçirdiği milyonlarca liralık 20 Avrupa Birliği (AB) projesi ile BAÜ’de yapılan inşaatlara ilişkin aynı firmanın kazandığı 7 ihaleyle ilgili inceleme başlatılmıştı. (Hilmi DUYAR/DHA)

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   69,2 KB
   Görüntüleme:
   19.395