1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bakanlık denetlemesi geçirenler?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Merve Ungoren tarafından 25 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Merhaba arkadaşlar,
    çalışma bakanlığı müfettişleri yeni çalışmaya başlayacağım firmayı denetlemeye geldi. bu üçüncü denetlemeleri. inanılmaz kasıyorlar. her şeyi didik didik istiyorlar. 58 madde yazdılar bize. tek tek hepsi yapılmış mı diye bakıyorlar. prosedür olarak istediklerinden söyleyeyim. kimyasallara maruziyet risk değerlendirmesi (ilo toolkit e göre), patlamadan korunma dökümanı (10069-10-1 ve 2 standardına göre), yağmurlama sistemi yaptık. onun yeterliliğini de hesaplamamız gerekiyormuş. yangın yükü vs. ts standardına göre. işi ciddiye aldıklarını çok iyi kanıtladılar. ve ben açıkçası yangın yükü nasıl hesaplanır bilmiyorum
  2. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Merve hanım, risk analizi konusunda ne gibi yorumları oldu...
  3. risk analiz raporunu daha incelemediler. ama bildiğimizi standart risk analizi onlar için yeterli değil. kimyasal madde kullanılıyorsa ilo toolkit e göre maruziyet risk değerlendirmesi istediler. işi çok kapsamlı ele alıyorlar. tek tek hesaplama istiyorlar. otoklav için FMA yöntemini kullanmamızı istediler
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hangi bölge burası acaba... ???
  5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Firmanız hangi sektör de? ve hangi ildesiniz Merve hn?
  6. tuzla'da Tuğba hn. kauçuk sektörü
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Mart 2013 ---
    bu arada daha önce yangın yükü hesaplayan arkadaş var mı?
  7. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    keşke tuzla dışındaki yerleri de denetleseler ve bi kaç işletmeye idari para cezası uygulasalar
  8. idari para cezası uygulamadan önce düzeltme süreleri veriyorlar. bir aya kadar uzayabiliyor. ama daha sonra yapılamayan yetişmeyen düzeltmeler için ceza vericeklermiş. ama biz yetiştircez inşallah
  9. yusufhayriye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
    İç ortam ölçümlerinde ölçüm yapan fmanın akredite olmasını istiyorlar...
  10. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    siz yetiştırırsınız inşallah da benim demek istediğim denetimlerin olmaması. Denetimler olsa düzeltme sürelerinde isg uzmanı bulmak için kesenin ağzını açarlar herhalde.
  11. syd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba ;

Eskişehir bölgesindede denetimler başladı. 50 nin altnda çalışanı olan yerleri kısa süre içerisinde denetlemeyeceklerini söylediler. Eğitimler proje kapsamında değilmiş, eğitimlerle ilgili sıkıntı çıkartmıyorlar. 4 ayrı firmamıza geldiler. gördükleri eksiklikleri yazıp gidiyorlar (resmiyete dökmeden) 4 gün sonra gelip kontrolünü yapıyorlar. eğer söyledikleri eksiklikler tamamlandıysa, sorun olmadığına dair karşılıklı resmi tutanak imzalanıyor.

ama belli kırmızı çizgileri var bunlar yapılmazsa kapatma ve durdurma cezası veriyorlar. Yangın ve operasyon noktası koruyucuları, kırmızı çizgileri arasında yer alıyor. Bu konu hakkındaki belirli isteklerini 4 gün sonunda yapmamış iseniz sorun çıkartıyorlar.
  12. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yangın yükünü itfaiyeler hesaplıyorlar diye biliyorum.Çok karmaşık ve zor bir hesap.İtfaiyeden yardım almanız gerekli bence.operaswyon noktası koruyucuları derken neyi akstediyosunuz?
  13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    makina koruyucuları
  14. syd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    açıkta dönen mekanızmalar, operasyon anında kazaya sebebiyet vermemesi için alınması gerekli olan operasyon noktası koruyucuları.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  16. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    özellikle döner kısımların açık olmasına çok dikkat ediyorlar. çalışan temsilcisi ve destek elemanının seçilip seçilmemesine bakıyorlar. havalandırma mekanizmaları çok önemli.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Mart 2013 ---
    Hakan Bey acaba yangın sistemlerimizi yaptırdığımız firma hesaplayabilir mi yangın yükünü? birde TSE standartlarında var dediler ama onlarda ücretli sanırım
  17. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yangın yükünü ben bir ara çok araştırdım.çok karışık ve zor hesaplar.aynen dediğiniz gibi yangın sisteminizi yapan firmaya sorun eğer o yapmassa yada yapamassa itfaiyeden yardım alın.sizde yapabilirsiniz ama çok zor karışık .
  18. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ayrıca ortm ölçümleri değil kişisel maruziyetlerin ölçülmesini istiyorlar...
  19. ekaban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merve hanım denetlemede olan eksiklikleri tam olarak yazabilir misiniz? Ayrıntıar nedir?
  20. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Deniz bey insan kanına karışan kimyasal madde kullanımı olmadığı için bizim firmadan istemediler