1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Bakanlık, ruhsat verilirken iskele projesi sunulmasını da zorunlu kılacak!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 23 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İnşaat iskeleleri çelik olacak
  5127e5e0-e4df-11e2-8310-7be22c59ee4a-jpg20140622113035.jpg
  ANKARA - Duygu Can/ Esra Altınmakas

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaatlarda kurulan iskelelerin belli bir yükseklikten sonra ahşap yerine çelik olmasını zorunlu hale getirecek.

  Bakanlık, Türkiye'de en çok ölümlü iş kazalarının yaşandığı inşaat sektöründe gerekli önlemlerin alınması için çalışma başlattı.

  Dış cephe iş iskelelerine ait hesap, proje ve detayların yapı ruhsatı veya eki sayılmaması nedeniyle izleme ve denetim alanında boşluklar olduğu tespit edildi.

  Bakanlık, bu kapsamda yeni hazırladığı mevzuatla kazaların önüne geçecek önlemler alacak. Bina inşaatlarının ahşap, çelik, alüminyum alaşım bileşenlerinden oluşan dış cephe iş iskelelerine ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlenecek.

  Ruhsat için iskele projesi zorunlu

  İskelelerin proje ve birleşim detayları, ilgili proje müellifi tarafından hazırlanacak. Hesap, proje ve detaylar, yapı ruhsatının verildiği tarihten itibaren 30 gün içinde statik proje eki olarak ruhsat vermeye yetkili idareye teslim edilecek. Bakanlık, ruhsat verilirken iskele projesi sunulmasını da zorunlu kılacak.

  Ruhsat eki haline gelen projelerin uygulama ve söküm dahil tüm aşamalarını yüklenici, şantiye şefi, ruhsat vermeye yetkili idare ve yapı denetim kuruluşu denetleyecek.

  Belli bir yükseklikten sonra ahşap esaslı malzemeden dış cephe iskelesi kullanımı engellenecek. Çelik iskele kullanılacak.

  Özellikle yola bakan cephelerde yapılacak çalışma esnasında bölgeyi kullanan insanların alet edevat ve yapı malzemesi düşmesi sonucu zarar görmelerinin önlenmesi amacıyla tedbirler alınacak. Yola bakan cepheler levha, branda ya da perdeyle kapatılacak.

  "İnsan hayatı ucuz değil"

  Konuyu AA muhabirine değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, artık yüklenici firmaların çok daha dikkatli hareket etmek zorunda olduklarını belirtti.

  "İnsan hayatı ucuz değil" ifadesini kullanan Güllüce, alacakları tedbirlerle iş kazalarını en aza indirgemeyi hedeflediklerini söyledi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği ile imar planı ve dikey yapılaşmaya yönelik plan değişiklikleri zorlaştırılacak.

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   100,4 KB
   Görüntüleme:
   6.753
 2. Ruhsata dahil olmayan inşaat işleri ne olacak acaba. dış cephe yalıtımı, dış cephe boyanması, dış cephe tadilatı gibi işlerde de iskeleler kuruluyor bu işlerdede ölümler yaşanıyor.
 3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
 4. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Paylaşım çok güzel katkılarınız için teşekkürler...
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  FABRİKADA 3 METRE YÜKSEKTEN DÜŞEN İŞÇİ YARALANDI
  24.06.2014 13:28
  Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren plastik fabrikasında 3 metre yükseklikten düşen işçi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

  http://www.haber3.com/fabrikada-3-metre-yuksekten-dusen-isci-yaralandi-2747246h.htm#ixzz35YiemsBI

  - Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren plastik fabrikasında 3 metre yükseklikten düşen işçi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

  İddiaya göre, fabrikanın sevkiyat bölümünde çalışan 50 yaşındaki M.K., dengesini kaybederek 3 metre yükseklikteki TIR rampasının üzerinden yere düştü. M.K.'nın yere düştüğünü gören çalışma arkadaşları durumu hemen 112 ekiplerine haber verdi.

  Yaralı M.K., olay yerine gelen 112 ekipleri tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yapılan ilk müdahale sonucunda M.K.'nın hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

  Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

  (AK-MK-

  İHA

  http://www.haber3.com/fabrikada-3-metre-yuksekten-dusen-isci-yaralandi-2747246h.htm#ixzz35YiUzooY