1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Balık lokantasında risk analizi nasıl yapabilirim?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve G_Bingl tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. G_Bingl İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Balık lokantasında risk analizi, acil durum planı ve eğitim vericem. İlk işim olduğu için biraz panik oldum yardım edebilirmisiniz?
  2. havalandırma sistemi ,ocak bakımları ,acil çıkışlar, kaygan zemin ,genel hijyen var ise soğuk odalar iç aydınlatma ve alarm sistemi , var ise bulaşık makinesi fırın periyodik bakımları ve kullanma talimatları ilk aklıma gelenler bunlar