1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bana bişe olmaz sorusu karşısında;siz cevap olarak ne söylüyorsunuz?

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Aslan tarafından 14 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yıllardır sahalardayım, çalışanlar, işler, makineler değişsede çalışanların büyük çoğunluğunun kullandığı "BİŞİ OLMAZ" sözü hiç değişmiyor... Bu cümleyi duyduğunuzda; 1 - Tepkiniz nedir? 2 - Cevabınız Nedir?
    (bu soruyu sormamda ki asıl hedef sahalarda bu söze çok ca rastlayacak olmanızdır :) en azından bir kaç cevabı aklınızda tutarsanız sahada faydası olur...
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben madencilik sektöründe çalıştığım zaman bu sorularla pek az karşılaşıyordum,şuraya şu tahkimat yapılacak dediğimde yapılır ve ben kontrol edrdim ve kkdlerimiz hep tamdı..ama inşaat ve diğer sektörlerde bu konuyla ilgi yada bu soruya benzer sorularla çok karşılaştım.cevap olarak ne verdim..

örnekler verdim ve hala gerçek örnekleri vererek cevap vermişimdir.

1-inşaat bitimine 10 kala yaşanan ölümler var arkadaş dedim,
    2-emekli olmasına 1 ay kala yüksekten düşerek ölen ustalarımız var deidm hemde tecrübeliler dedim,
    3-şantiye açılalı 1 ay olmuş hayatını kaybetmiş işçiler var deidm,
    4-bana bişey olmaz deyip ertesi günü aynı uyarılara rağmen kulak asmayan ve kafasına 32 dikiş atılan insanlar var dedim,
    5-bana bişey olmaz dediler mi en çokta şunu derim;

arkadaş ben bu işletmede herşeyi yapsam ve isg sistemi takır takır işlese ve disiplin herşeyi ile işlese yada tüm uygunsuzlukları,bakımları,kontrolleri yapsam dahi bu işletmede tehlikeler ve buna bağlı riskler bitermi,ustanın cevabı şu oldu hep şef riskler bitmez risk altındayız her zaman o zaman baretini tak,emniyet kemerini tak bana bişe olmaz deme beni de yeme hadi hayırlı işler yallah..:)
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çok ciddi olmayan ceza uygulaması ,örneğin bir puanlama cetveli ve bu puanlama cetvelinin herkesin ve de işyeri sahibinin göreceği bir yere asılmasını sağlardım.Sosyal baskı oluşturmak ya da işverenden çekinme , işe yarar mı acaba? O bölüme birşey olmaz dedikleri olaylarla başlarına gelebilecek kazaları gösteren kocaman posterler asdırıldım.
    Cevap olarak taa :) cevabım olmazdı.

aygün123..:)
  4. semiha İSGforum Üyesi

5. semiha İSGforum Üyesi

benim verdiğim cevap ; mezarlar bana bişe olmaz diyenlerle dolu dediğimde kimse ağzını açamıyor. :D
  6. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    geçen gün aynı şeyi söylediler bende sadece kasım ayında 82 kişi iş kazasından öldü ve bunun içinde sizin yaptığınız işleri yapanlar çoğunlukta dedim :) size neden olmasın dedim :) hak verdiler :) yani bu sitede yayınlanan iş kazası haberleri çok faydalı oluyor :):D
  7. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben "BİŞİ OLMAZ" sözünü duyduğumda, çalışanın durumuna göre;
    "doğru diyorsun, sana bişi olmaz, yengemle arkanda kalan yetime olur, ölene ne olur, olan geride kalana olur"
    "doğru diyorsun, sana bişi olmaz, olan bir kaç metre kefenle biraz pamuğa olur"
    "babanda öyle diyordu"
    genel cevaplarım bunlar, bir çoğuna anlatsakta anlamamak için direndiklerinden, anlatmak yerine olayı düşük dozda yaşatmayı tercih ederim.
  8. AySeGuL İSGforum Üyesi

Aslan Bey onların akıllarında kalacak en güzel cevap söyledikleriniz. İlave olarak şunu söyleyebilirim okulda hocamız bize bana bir şey olmaz cümlesine karşı evet sana bir şey olmaz senin ardında kalanlara da bir şey olmaz. En fazla üç gün yas tutarlar sonra senin için ödenen tazminat parasını harcarlar çocukların büyür okur evlenir belki de eşin de evlenir ee ne de olsa hazır para bir gün bitecektir derdi. Şimdi sorunuzu görünce bu örnek aklıma geldi ve paylaşmak istedim. Hocamızın söylediği bu örneği bir defa uygulamıştım karın evlenir dememle adamın bareti kafasına takışını çalışanlar unutamıyor. Dost acı söyler ne de olsa....
    Bana bir şey olmaz diyene oluyor olanda kimse farkında değil, zaman her şeyi unutturuyor: yeri dolmaz sanıyoruz ama her şeyin yeri doluyor, kalan için hayat devam ediyor olan gidene oluyor.
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu çok fena bir örnek oldu..:)
  10. AySeGuL İSGforum Üyesi

Maalesef hayat bu;olan olur biten biter hayat devam eder...
    Bana bir şey olmaz diyene oluyor olanda kimse farkında değil, zaman her şeyi unutturuyor: yeri dolmaz sanıyoruz ama her şeyin yeri doluyor, kalan için hayat devam ediyor, olan gidene oluyor.
  11. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu cevaplara gore, kurallara uymak istemeyene kaybedebilecegi canli örnekleri hatirlatmak psikolojik olarak etkili. ancak bunada sikinti cikaranlara, olusabilecek kazalari hafiften yasatiyorum.
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sözüm ona çalışmakta olduğumuz bir firmada, yaklaşık 1 hafta önce denetimler esnasında çalışanlarımızdan bir arkadaşın baretinin olmadığını ve neden takmadığını sorduğumda falan yerde unuttuğunu söylemişti.bende bu hususta sende galiba bu alışkanlık yapmış olabilirmi diye soru yönetmiştim.sonrasında bana; kimse baret taktıramaz sen bana eğitimde veremezsin falan artislik yapmıştı.ne uyarı yaptım ne ceza yazdım.denetim raporumu hazırlarken bu hususu da raporlamıştım,çalışanın isim ve soyisimi de almıştım.

gel zaman git zaman bugünlerde yapmış olduğum denetimler de o işçinin ve ekibinin işine son verildiği bana iletildi.neymiş o arkadaşımız çıkarsa hepimiz bırakırız diye işverenime şekil yapmışlar,sonuç hepsine çıkış verildi.

mesele şu arkadaşlar,işveren bana dünya para veriyor ve ben patronuma yaptığım çalışmalarla belli bir gider kalemi oluşturuyorum ve patronda önemli değil adamlar iyi olsun ben onlara sorumluluklarımı yerine getireyim diyor,ama işçi uzmana artislik yapıyor alınan malzemeye ihanet ediyorsa karşılığını iş kanunu gereği iş akdi fesh edilir.uzman,hekim,işletme müdürü,şantiye şefi bizler işveren vekiliz patron adına alır patron adına veririz ve sorumluluklarımız ağır ve ciddi..o işçide ilk lafı (bana bişey olmazdı) biliyormusunuz..demek ki bişey oluyormuş..
  13. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aslinda csgb tc kimlik numarasiyla calisma karnesi cikarsa. gerekli yetkililerde puanlama sistemi kullansa. boylece baska bir firmaya basvuru esnasinda isveren bu karneyi gorebilse.
  14. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ikili polemige girmemekle en iyisini yapmissin. sogukkanli olmak sart. böyle bir durumda. ikinci günü bekler, is elbisesini giymesini de bekleyip, puantaj yada tertip esnasinda bugün size is yok derim. sizi kaale almadan calismak isterse, bisiler yapmak istiyorsan git yap ama yevmiye yok bugün der hemen baska bisiyle ilgilenirim.
  15. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hayatta insanlarla uğraşmaktan ve onlarda davranış değişikliği yapmaktan zor bir iş yoktur bence fakat zor diye de bundan vazgeçeçek değiliz.
  16. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79933
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bizim kültür farklı , ne yaparsan yap yine bildiğini okur .

bu adamlara hangi önlemi alırsan al , yarın ne olacağı belli değil :)
  17. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu iş cehaletten mi yoksa işgüzarlıktan mı böyle yapılıyor acaba?
  18. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Forumun çömezi olarak vakit buldukça tek tek incelemeye çalışıyorum. dikkatimi çekti Aralık ayında sözleşme yapıcak bir uzman olarak. Şu anda elimden geldiğince bir biliç oluşturma çabasındayım. Genelde '' Yav senelerdir yapıyoruz , sen ne anlarsın '' tarzında cümleler fazlaca söyleniyor. Ben biraz acı hatırası olan ve çok sevdiğimiz 2 sene önce Çatıdan düşerek gözlerimiz önünde Can Veren Ustamızı Örnek veriyorum. '' Selahattin abi' de Badigard gibi adamdı , ona da bişey olmaz dı ama hepimiz mezarına toprak attık '' diyor ve konuyu kapatıyorum. Ki o olaydan sonra alınan güvenlik önlemleri neler neler... ! Şimdi kendi kendime sormadan edemiyorum illaki ölmesi mi lazımdı bu kadar güvenlik önlemini almak için. :(